Čo je to post-covid syndróm a ako ho liečiť? Viete, kedy máte nárok aj na kúpeľnú liečbu?

Čo je to postkovidový syndróm

Kašeľ, únava, bolesť svalov po prekonaní korony sú častým signálom, že máte po prekonaní korony tzv. post-covid syndróm. Na Slovensku budú mať ľudia po prekonaní Covid 19 nárok na kúpeľnú liečbu, ktorá bude kúpeľom preplacaná z verejného zdravotného poistenia.

K  postkovidovým obtiažam patria okrem úvavy či bolesti hlavy a svalov patrí aj  zábudlivosť či úzkosť.

Čo je to post-covid syndróm?

U postkovidového syndrómu ide o stav, ktorý trápi približne tretinu pacientov, ktorí prekonali ochorenie covid 19.

Podľa dostupných vyjadrení lekárnikov sú príznaky, ktoré pretrvávajú po prekonanej infekcii covid-19, rôzne. Najčastejšie pacienti s lekárnikmi riešia únavu, bolesti svalov, kašeľ, dýchavičnosť, zábudlivosť či úzkosť. Počas konzultácie sa lekárnik snaží vybrať vhodné lieky, ktoré tieto ťažkosti zmiernia, pričom je naozaj veľmi dôležitý individuálny a komplexný prístup ku každému pacientovi.

Tak, ako je vhodné po prekonanej chrípke dodržať dobu rekonvalescencie asi 14 dní, mali by sme s podobným opatrením počítať aj po ochorení covid-19. Treba mať na pamäti, že rekonvalescencia trvá týždne a nie je vhodné, a zvyčajne ani možné, okamžite naskočiť do plného pracovného alebo tréningového režimu. Medzi režimové opatrenia, ktoré sú základom terapie a rekonvalescencie, možno odporučiť mierne pohybové aktivity, ako napríklad dychové cvičenia, strečing, jogu či chôdzu.

Ako sa dostať späť do kondície po prekonaní Covid 19?

Univerzálna rada, ako sa dostať do kondície, neexistuje, ale vo všeobecnosti platí pri post kovidovom syndróme nasledovné: 

KAŠEĽ

Častým príznakom post-covid syndrómu je kašeľ. Ten vo fáze rekonvalescencie po infekcii covid-19 neplní ochrannú funkciu, ale naopak organizmus zaťažuje a pacienta obťažuje. Lekárnici odporúčajú prípravky s obsahom tymiánu a brečtanu. Ďalej je vhodné zabezpečiť dostatočnú vlhkosť slizníc. Je dôležité dodržiavať pitný režim. U pretrvávajúceho dráždivého kašľa je možné kašeľ tlmiť vhodnými liekmi na tlmenie kašľa, s ktorých výberom poradia lekárnici alebo lekár.

Okrem správnej vlhkosti vzduchu je dôležité zabezpečiť, aby domáce prostredie pacienta bolo bez dráždivých podnetov, najmä cigaretového dymu. Pomôcť môže aj dychová rehabilitácia.

BOLESTI HLAVY, SVALOV A KĹBOV

Chronické bolesti svalov a kĺbov môžu byť spôsobené jednak priamym poškodením tkanív (vírus môže preniknúť aj do svalovej bunky), jednak zvýšením citlivosti tkaniva. Pri ťažkom priebehu infekcie covid-19 môže dôjsť dokonca k poškodeniu nervov a vzniku neuropatickej bolesti. Rekonvalescencia trvá týždne, nie je teda vhodné a zvyčajne ani možné okamžite naskočiť do plného pracovného alebo tréningového režimu.

Aj v prípade post-covid syndrómu je vhodné zistiť, čo konkrétnemu chorému prináša úľavu – či teplo alebo chlad, pohyb či pokoj. Odporučiť možno mierne pohybové aktivity, ako napríklad dychové cvičenia, strečing, jogu, chôdzu apod. Tieto režimové opatrenia sú základom terapie a rekonvalescencie.

ÚNAVA

Liečba chronickej únavy musí byť riešená postupne, krok za krokom. Nie je dobré pokúšať sa únavu prekonávať nasilu.  Ďalej je dôležitý dostatok spánku a emočne pozitívny program.

Možnosť kúpeľnej liečby – post-covid syndróm

Podľa informácií MZ SR 17.03.2021 – Pacienti po prekonaní COVID-19 budú mať nárok na kúpeľnú liečbu, ktorá bude kúpeľom preplacaná z verejného zdravotného poistenia.

-Infoservis-

 

 

Mohlo by vás zaujímať