Ako a kde počúvať PODCAST a čo to je?

Pred 2 rokmi som nevedela čo to podcasty sú. Dnes ich robím. Čo je to podcast – kde ho počúvať?

Ako a kde počúvať PODCAST ODZNOVA

Stále sa stretávam s tým, že mi veľa ľudí v našom veku ( rozumej 45+) povie, že čo to podcast je? A na čo to je?

Nechcem, aby tento článok vyznel ako môj údiv, že to predsa nie je možné, aby sa niekto takto v roku 2020 opýtal? Čo je to podcast – kde ho počúvať? Je to možné a ja vám veľmi dobre rozumiem. Doba je rýchla. Technológie vznikajú a zanikajú. Navyše už dlho  riešime vírus, ktorý nám dáva všetkým riadne zabrať. Preto som si povedala, že napíšem pár riadkov a na záver pridám aj moje tipy na podcasty, ktoré počúvam! Tak poďme na to.

Čo je to podcast – kde ho počúvať?

Podcast je zvukový záznam. Ak by som to mala prirovnať k rádiu, tak podcast je niečo ako relácia v rádiu, ktorú si pustíte v sobotu, keď pracujete na záhrade, opravujete auto alebo grilujete. Prípadne v nedeľu, keď pripravujete rodinný obed. Alebo keď idete behať. Podcast sa od rozhlasovej reácie líši tým, že v ňom ide o zvukový záznam bez prerušovania pesničkami, reklamou, predpoveďou počasia alebo dopravným servisom. Podcast vám umožní na pol hodinu alebo hodinu ponoriť sa do témy. Buď vás má rozosmiať lebo vás môže niečo naučiť.

Kde sa dá podcast počúvať?

Je pravdepodobné, že každý deň vznikne nová podcastová platforma. Nemusíte to sledovať. Je to niečo také, ako každý deň pribudnú webové stránky alebo kontá na sociálnych sieťach. Vám stačí, ak si vyberiete jednu platformu, na ktorej budete počúvať. Väčšina podcasterov je totiž takzvane všadeprítomná. Majú svoj podcast na väčšine platforiem. Môžete si to predstaviť tak, ako keď realitný malér nahrá do systému nehnuteľnosť a systém ten istý inzerát rozmiestni na ďalších xy portálov s nehnuteľnosťami. Čiže z jedného zdroja to ide na niekoľko ďalších miest.

Tak, ako pri nehnuteľnostiach, tak aj pri podcastoch existujú aj takzvané samostatné jednotky. Takou je pri podcastoch napríklad Soundcloud. Na Soundcloud svoje podcasty nahráva málokto, pretože je na to potrebná práca navyše – systém to nenaťahuje sám. A to sa chce málokomu – resp. málokto má na to čas. Niektoré moje podcasty som dala aj na Soundcloud, ale nerobím tomu žiadne promo a preto o tom konte skoro nikto nevie… Takže na Soundcloude toho odo mňa veľa nenájdete… Inde ale sme. A čo to znamená inde?

Spotify a ďalšie…

Podcast ODZNOVA – Praktický sprievodca životom nájdete na nasledovných platformách:

SPOTIFY

APPLEPODCAST

GOOGLEPODCAST

OVERCAST

RADIO PUBLIC

ANCHOR FM

PODBEAN

A možno aj inde…

Stačí, ak si naištalujete ktorúkoľvek podcastovú platformu a do vyhľadávača napíšete ODZNOVA, prípadne napíšete 40plus alebo Martina Valachová. Nainštalovaná aplikácia vám šetrí baterku a zvuk ide na pozadí. Keď vám niekto zavolá, tak môžete prijať hovor a keď dotelefonujete, tak vám pokračuje podcast. To je rozdiel oproti tomu, ak počúvate priamo na webe (v magazíne).

Podcast ODZNOVA môžete počúvať aj priamo v našom magazíne

Keď sa rozhodnete počúvať priamo na webe, dá sa to. Je tu nutný jeden krok. Musíte si najprv skontrolovať nastavenia vášho telefónu. Funguje to tak, že idete do nastavení a v položke Display a Jas si ich nastavíte na vypnúť NIKDY. Často sa mi stáva, že mi poslucháči píšu, že im to po pár sekundách zhasne. Je to práve preto, že majú nastavené šetrenie obrazovky a je teda logické, že sa záznam vypne spolu s tým, ak ozhasne obrazovka.

Ak teda nechcete vo svojom telefóne žiadnu aplikáciu, nezabudnite si vždy nastaviť display a jas na vypnutie nikdy. A hotovo. Potom stačí už iba kliknúť na šipku play a počúvate. Zvuková stopa sa nesie priamo z platformy, kde je nahratá, preto nenastáva žiadne sekanie. Ak máte priemerne dobrý internet, tak to ide úplne v pohode.

Dám vám sem jednu zvukovú stopu – humorný podcast s Michaelom Szatmarym – verím, že pobaví. (keď počúvate na telefóne, nastavte si display a jas na zhasnutie nikdy…)

Všetky naše podcasty nájdete v našom magazíne TU – KLIK  – A STE TAM

Ktoré podcasty počúvam ja?

Podcasty som začala počúvať najprv ako spravodajské relácie. Politika a tak podobne. Potom som si povedala, že stačilo. Nahradila som ich podcastami, ktoré ma niečo naučia alebo ich mám rada kvôli inšpiratívnemu odsahu.

Tu sú moje dva, ktoré počúvam skoro všetky.

LEVOSPHERE – podcast o marketingu. Robia ho dve nadupané baby. Ak sa hýbete okolo marketingu, zaraďte si ho. Fakt sú skvelé.

TAKSLOW – Mária Bernáthová. Keby mali všetci moderátori taký hlas a prístup, bol by tu raj na zemi. Mária má veľmi kultivovaný prejav a super hostí.

Pekný deň ešte,

Martina Valachová

podcaster

A TU SÚ VŠETKY – ODZNOVA

 

Podcast ODZNOVA – Praktický sprievodca životom

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať