Čo je to automatizácia v živote

Veci by mali fungovať rovnako automaticky ako partnerský sex. Presne podľa modelu koly.

Automat (alebo manuál)

V úvode, chcem zdôrazniť, že všetci páni, ktorí si klikli na tento článok pre jeho názov v nádeji, že bude o hydrodynamických meničoch, dvojspojkách DSG, robotoch, es a tip a ízi tronikoch, či akomkoľvek inom zariadení EAT, alebo cévété, že márnia čas. Tento príspevok o prenose krútiaceho momentu z pohonného ústrojenstva na kolesá vozidiel nebude.

A že budem znova písať o niečom starom? O niečom, čo všetci dobre poznáme?

Automatizácia začala svoj rozvoj niekedy v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Ináč, znie to šialene, zakaždým, keď používam výraz „minulého storočia“, uvedomím si, že aj ja som bol súčasťou toho minulého storočia. (Pssst, prosím, nehovorte mi, že minulého tisícročia.)

Vynálezca Johann Wolfgang Kempelen sa však poponáhľal a chcel byť prvým.

Ten predbehol dobu až tak, že už v roku 1771 skonštruoval prvý fejkový automat. Bol slávnostne odprezentovaný v našej rakúskouhorskej vlasti, neďaleko, v Schönbrunne, a to priamo Márii Terézii. Verím, že ste o ňom, aspoň niektorí, už počuli.

Išlo o slávneho „turka“, akože automat na šach, ktorý však vo svojich útrobách ukrýval živého človeka, schovaného pred zrakmi omdlievajúcich prizerajúcich sa. Samozrejme, je nutné vyzdvihnúť dômyselnosť zariadenia, ktoré dokázalo prenášať pohyb figúrok po šachovnici. A treba dodať, že keby sa mu to podarilo o nejaké to storočie skôr, určite by skončil na hranici ako čarodejník.

Viete, prečo celý svet kričí po neustálej zmene?

Prečo nás všetkých nútia do zmien? Prečo ste si nainštalovali na váš laptop práve novú aktualizáciu okien, prečo váš androidový telefón pol hodiny šrotil nový systém, prečo vaše nahryznuté jablko blikalo a blikalo a ťahalo čiaru zľava doprava?

Lebo automatizácia.

Už sa nám nechce nič robiť manuálne!

Už ani nečítame manuály.

Všetko chceme mať automaticky.

Telefón má automaticky vytočiť volaného, keď nedvíha, operátor má poslať automaticky esemesku, keď je nedostupné číslo dosiahnuteľné a vyslovene nás nabáda: „Volaj, človeče! Volaj! Míňaj minúty zo svojho nekonečného paušálu!“ A my poslušne a automaticky povoľujeme apkám, aby mali prístup ku kamere, k mikrofónu, k polohe. Automaticky dávame do rúk manželovi telefón, aby nám nastavil zdieľanie polohy, aby nás automaticky vedel nájsť. Automaticky diktujeme správy a mobil ich automaticky prepisuje…

Automaticky stojíme na semaforoch na červenú ‒ to je vcelku fajn. Automaticky šliapeme na plyn na zelenom svetle, aj keď sa zrovna na našu dvojtonovú limuzínu rúti hečbek, ktorého šofér akurát automaticky odpovedal na správu a prehliadol, že ide predpísanou osemdesiatkou v obci…

Automaticky meníme jedálniček, sexuálne a finančné potreby a automaticky priberáme a divíme sa, prečo, dočerta, nejde aj automatické chudnutie. Malo by predsa fungovať rovnako automaticky ako partnerský sex. Presne podľa modelu koly.

  • Najprv plná energie, bublinkujúca, plná kofeínu, cukru a kalórií.
  • Potom, asi len predsa dáme takú lajtovnú verziu, v zmysle „light“…
  • … a po určitej vekovej hranici, ruku na srdce ‒ „zero“… tak nejak automaticky.

-Akože musíš sa vyzliecť pred vaňou a nechať na zemi ponožky a spodky a tričko? To ti je tak zaťažko zohnúť sa a dvihnúť to a hodiť do koša na prádlo?

-Prepáč, láska, to ja nejak automaticky.

-Tak sa láskavo automaticky uvedom a keď vylezieš z vane, tak to automaticky dvihni a daj kam to patrí!

-Prepáč, miláčik, len ja keď vyleziem z vane, ja to už nejak nevidím, lebo predtým, ako do nej leziem, si dávam, nejak automaticky, dole okuliare.

-Tak skús to automaticky robiť predtým, ako do nej vlezieš! Ty si myslíš, že mňa baví robiť ti slúžku?

-Láska! Slúžku?! To by som si v živote nedovolil povedať! A mohla by si mi podať, prosím ťa, uterák?

-Prečo si ho proste nedáš k vani automaticky pred tým, ako do nej lezieš? Prečo ma musíš vždy automaticky nasrať?!

Automaticky počúvame, že v škole nič nebolo, na onlajn vyučovaní nič nebolo, podriadení nič nerobia, zákazníci nič nekupujú, šéfovia a politici ničomu nerozumejú, zdravotníci nič nezmôžu a viete, čo je najhoršie?

Že nám je to tak nejak automaticky… jedno…

Až doteraz sa to predsa vždy nejako utriaslo, až doteraz to predsa super fungovalo a až doteraz nebolo potrebné nič urobiť… tak nejak automaticky.

Jozef Prazňák

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/ 

 

Mohlo by vás zaujímať