fbpx

Je množstvo vedcov, ktorí otvorene hovoria o tom, prečo sa v médiách upravujú niektoré údaje…

Čo je skutočnou príčinou klimatických zmienŠesťciferná suma za vystúpenie na konferencii? Choré.

Scrollujem Facebook. Zdieľaj a vyhraj skvelý pár gumákov. Pri pohľade von z okna sa na chvíľu pri príspevku zastavím. Je poriadna búrka. Víchor dolámal kukuricu aj paradajky. Gumáky sa síce zídu, no pevne verím, že mi poslúžia aj tie z minulého roka. Čítam ďalšie príspevky. Polovica mojich priateľov je za očkovanie, druhá proti. Jedna fandí koalícii, druhá opozícii. Jedna chodí do kostola, druhá verí vo vyššie energie. A ten zostatok? Aj ten má svoju cestu.

Mám pocit, že kvôli slamke nevidíme les. Uvedomujeme si čo je skutočnou príčinou klimatických zmien?

Za posledný rok a pol sa pozornosť celého sveta sústreďuje len na jednu vec. Netvrdím, že to nie je problém. Je. Sú však aj iné veci, ktoré si zaslúžia pozornosť. V médiách sa niečo málo píše o ekológii. Aj o klíme. Preto usilovne triedime odpad, jazdíme na bicykloch a vyhýbame sa plastom. Lebo aj to treba. No stačí to?

Videla som konferenciu „Globálna kríza. Týka sa to už každého.“ Trvala 11 hodín. Jasné. Ten čas sa dá stráviť aj inak. Pozeraním ďalšej série obľúbeného seriálu, veľkým upratovaním, hocijako. Konferenciu organizovali obyčajní ľudia z celej planéty. Robili to pre ďalších obyčajných ľudí, ktorých je na svete tak veľa. Všetko to boli dobrovoľníci, ktorí ju preložili do 72 jazykov.

Konferencia poukázala na blížiace sa hrozby, ktoré sú pred nami.

Prírodné katastrofy narastajú, čelíme ekologickej, ekonomickej i klimatickej kríze. Našťastie, je množstvo vedcov, ktorí otvorene hovoria o tom, prečo sa v médiách upravujú niektoré údaje, čo je skutočnou príčinou klimatických zmien a prečo nás nezachráni len jazda na bicykli. Títo odborníci vystúpili na konferencii bez nároku na honorár. Oni pochopili, aké dôležité je nemlčať, lebo tornád, zemetrasení, zosuvov pôdy a iných (ne)čakaných zmien prírody bude čoraz viac.

Vo chvíli, keď to zasiahne aj nás, bude absolútne jedno, kto je očkovaný a kto nie. Kto koho volí, kto vyznáva aké náboženstvo a podobne. Vtedy jediné, na čom bude záležať, je ľudskosť. Jednoduchá, praobyčajná, ktorá tak rýchlo mizne z našich životov. Ešte stále môžeme veľa zmeniť. Môžeme pochopiť, že sme ľudia a zjednotiť sa v spoločnom cieli. A tým zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre nás všetkých.

PS: Na konferencii dostali možnosť vystúpiť najznámejší ľudia našej planéty. Nevyužili ju, napriek tomu, že väčšine z nich sa podarilo doručiť emaily. Buď zvolili taktné mlčanie, alebo si za svoje vystúpenie vypýtali 6-cifernú sumu. Napriek tomu, že sme všetci na jednej lodi, ktorá sa potápa. Tešíme sa z toho, že diera nie je na našej strane. Naozaj je toto svet, v ktorom chceme žiť? Ak nie, tak to poďme zmeniť!

Michaela Galambošová

Autorka je spisovateľka, blogerka a dobrovoľníčka projektu Tvorivá spoločnosť

Facebook LinkedIn

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať