fbpx

Čo je na mužovi mužné? Je muž, ktorý pečie koláčiky, sleduje telenovely alebo robí pestúnku, mužný?

Mužné koláčiky s hrudami

Veľmi, veľmi dávno, keď sme ešte o mobiloch, internete, skypoch, zoomoch a teamsoch nemali ani tušenia, zacnelo sa chlapcovi po dievčati. A tak zbalil tašku, sadol na vlak a išiel za ňou. Tým dievčaťom bola moja spolubývajúca na vysokoškolskom internáte. Hneď ako prišiel, opýtala sa ho:

„René, a čo si nám upiekol?“

Zasmiala som sa celkom milému vtipu.

René pohotovo odpovedal:

„Kokosové tip-top.“

Zasmiala som sa druhýkrát, že aká vtipná dvojica.

Až kým René nevytiahol z veľkej cestovnej tašky plech s ozajstnými úžasnými kokosovými koláčikmi, úhľadne nakrájanými a neuveriteľne chutnými.

Nezmohla som sa na nič len na: „Mňam!“

Nebol to kuchár ani pekár, bol to skrátka mladý muž – železničiar, ktorý pečie fantastické koláče, zavára a pestuje banány, citróny a pomaranče.

No a keď sme už pri tom pečení. Predstavte si pečenie svadobných koláčov. Asi osem žien v kuchyni miešajúcich čokoládové krémy, punčové polevy, plniacich orechové labky, venčeky, krájajúcich dobošové rezy a iné svadobné sladké dobroty. Plne organizovaná manufaktúra riadená pani domácou, vychýrenou obecnou pekárkou. A zrazu do tejto šialenej manufaktúry vošiel muž.

Manžel pani domácej zakričal, ako zvykli kričať vedúci smeny: „Pauza!!! Prerušte výrobu!“

„Tento muž je vykúpením,“ pomyslela som si vtedy, odpila z rumu a olízala si prsty od rumovo-kokosových guličiek. To som ale nevedela, čo bude „pauza“ obnášať.

Všetci sme sa posadili v obývačke a pán domáci zapol televízor. Prepol ten správny kanál a spokojne sa usadil na čestné miesto na gauči. Pochopila som. Bol čas na latinsko-americkú telenovelu. Stopäťdesiatu ôsmu časť. Pán domáci, ako najväčší fanúšik, nás vždy láskavo zahriakol, keď sme sa začali rozprávať.

Celý čas som si v duchu nadávala, že som si nezobrala tú fľašu rumu so sebou.

No a túto mužskú „seriálovo-koláčovú“ tému doplním ešte krásnym dialógom zo seriálu Priatelia, kde Rachel a Ross vyberali pestúnku pre svoje malé dieťa. Po mnohých uchádzačkách prišiel totiž na pohovor chlap.

Rachel: „Je úžasný.“

Ross: „Ale prestaň, Rachel, je to chlap.“

Rachel: „No a čo, je múdry, má kvalifikáciu, prečo by sme ho nemohli vyskúšať?“

Ross: „Pretože je to čudné.“

Rachel: „Prečo?“

Ross: „Ale veď čo to je za prácu pre muža, pestúnka? Ktorý chlap robí fantastické francúzske pečivo? Nie sú to ani poriadne mužné koláčiky s hrudami.“

A čo na to ďalší chlap (Joey)?

Ross: „Najali sme s Rachel chlapa – pestúnku.“

Joey: „Vážne? To robia aj chlapi? To je čudné. To je ako keby žena chcela byť…“

Všetci: „Čím???“

Joey: „Hmmmm, nooooo …, modelka na penisy.“

Čo je na mužovi mužné?

Je muž, ktorý pečie koláčiky, sleduje telenovely alebo robí pestúnku, mužný? Alebo je pokladaný za zženštilého? Čo robí muža mužom? Sú to svaly, sila, odvaha, drsnosť alebo je to aj citlivosť, empatia, džentlmenstvo, šarm, pokoj, charakter, rozvaha a úprimnosť? Alebo sú to chlpy po celom umývadle po holení, zvršky oblečenia zhodené tam, kde sa práve vyzliekol, mokré uteráky na zemi, citlivosť vnímania prinajlepšom prvých dvoch viet…

Alebo niečo iné?

Myslia si ženy o mužskej „mužnosti“ to isté ako muži?

Tak teda, čo robí muža mužom?

Povedali ženy:

 •  Muž je mužom, keď máš pri ňom pocit opory, istoty a bezpečia. A plusom je, keď je k tomu aj šarmantný. Ale takí muži sú len vo filmoch .
 • Keď má jeho slovo váhu a rešpekt.
 • Keď sa s ním žena nenudí.
 • Slovo robí chlapa, čo sľúbi, to splní, čo povie, platí a stojí si za tým. Spoľahlivosť, opora, džentlmenstvo, v správnej chvíli potlačenie svojho ega v prospech druhých.
 • Asi činy, odvaha, schopnosť chrániť (najmä rodinu).
 • Vlastný názor, za ktorým si stojí, dodržiavanie sľubov, nadhľad nad problémami (oproti ženám), vedieť byt vážny a rázny, keď to situácia vyžaduje a vedieť vtipkovať, keď to situácia dovoľuje.
 •  Rozhodnosť, starostlivosť, slušnosť a obeta.
 •  Keď sa vie postarať o rodinu a vždy pri nej stojí. Aj v dobrom, aj v zlom.
 •  Primeraná hladina testosterónu.
 •  Keď dokáže potlačiť svoje túžby, aby dal žene, po čom túži. A to platí aj pre dievča, kedy sa stane ženou. A vo vzťahu k deťom sa vtedy z chlapa stáva otec a zo ženy matka.

Povedali muži:

 • Odpoveď po sekunde uvažovania vajcia … 
 • Čo ja viem… , to je tak, keď sa žena nudí a vymýšľa blbosti do článkov.
 • Keď má porádnu motorku.
 • Keď sa mi narodila dcéra.
 • Keď prinesie jedlo na stôl pre rodinu. 
 • Jeeeežišku, neviem. Ja som vedel, že nebudem vedieť.
 • Zodpovednosť.
 • Muž musí posúdiť svoje silné a slabé stránky a nájsť pre ne najlepšie využite.
 • Pojem „chlap“ asi chápeme každý trochu inak. V mojom prípade má tento pojem priamu súvislosť so zodpovednosťou. Prijať zodpovednosť za seba aj za druhých. Chlapa by mali charakterizovať/robiť činy a nie reči (v duchu vykop studňu, zasaď strom, postav dom a sploď syna) a nemal by sa za svoje činy hanbiť. 

Hmmmm. Byť pravým mužom nie je ľahké.

Akokoľvek sa snažím, myslím, že nemám šancu vedieť, akí naozaj muži sú, ako sa cítia, ako rozmýšľajú, ako vnímajú svet. Z jednoduchého dôvodu. Som žena. Niečo tuším, niečo viem, niečo si len myslím, že viem.

Stela Zázvorková raz v jednom rozhovore povedala: „Ja keby som bola mužom a vedela všetko to, čo si my, ženy, o mužoch myslíme, nikdy v živote by som si so žiadnou ženskou nič nezačala.“

My, ženy, by sme sa mohli o mužoch viac dozvedieť, keby sme sa nachvíľu stali nimi. Nachvíľu sa prešli v ich topánkach. Ale to nejde. Vieme len to, čím sú mužní pre každú z nás.

Je ťažké definovať, čo robí muža mužom, pretože každý muž je iný. Jeden dokáže porúbať strom sekerou, druhý radšej použije motorovú pílu. Tretí vie zohnať niekoho, kto ho porúbe, štvrtý vie ten strom nahradiť niečím, čo netreba rúbať. A potom sú tu aj takí: „Na čo mi je strom?“ alebo „Veď on raz spadne aj sám.“

Či už je taký, alebo onaký, pre mňa je pravý muž ten, ktorý mi podá pohár vody, aj keď neumieram a nerozmýšľa nad tým, či ho naozaj potrebujem, alebo či by som si ho nemohla podať sama.

A na záver to najpodstatnejšie.

Jeden múdry človek mi raz povedal:

„Muž je ten, kto robí lásku.“

A žena ho za to miluje.

Muža robí pravým mužom, keď robí lásku.

Milí muži, či už pečiete koláčiky, pozeráte telenovely, plačete, rúbete stromy, hráte futbal, jazdíte na motorke v koženej bunde, či čokoľvek iné, ROBTE LÁSKU.

Kým ju niekto neurobí za vás.

Silvia Grecová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať