Cítim sa unavený a rozbitý, možno zmením zamestnanie.

Cítim sa unavený a rozbitý, možno zmením zamestnanie. Písať však neprestanem.

Slováci čítajú veľa, dokonca je dosť takých, čo čítajú výlučne diela slovenských spisovateľov.  Krimi a thrillery z domácej produkcie však nie sú iba dielom Dominika Dána či Jozefa Kariku.  V posledných rokoch sa objavilo pomerne dosť skvelých autorov a jedným z nich je aj   JURAJ THAL.

Máš vraj za sebou metalovú minulosť…

To je pravda. Najdlhšie obdobie strávil som v kapele Thalarion (odtiaľ skrátený pseudonym Thal) ako spevák, klávesák a autor drvivej väčšiny textov. Táto skupina vydávala svoje albumy u jedného z najväčších dánskych hudobných vydavateľstiev Mighty Music. Vďaka mnohým koncertom, agilite vydavateľa, jeho distribúcii a výraznej promo kampani si Thalarion album od albumu získaval fanúšikov po celom svete.

Takže si písal texty metalových pesničiek. O čom boli?

Už vtedy ma lákali tajomné a záhadné témy, ktorým  som zostal verný dodnes. Texty sa pohybovali viac v lyrických vodách, okrem temných stránok ľudskej duše opisujúc aj nadprirodzené výlety do astrálnych sfér, v niektorých dokonca slovenskú prírodu či život našich predkov v dávnych dobách. Ako externý redaktor  som prispieval článkami, rozhovormi a recenziami do hudobných časopisov undergroundovej scény.

Dalo by sa povedať, že už od detstva  som inklinoval k písaniu, tvoril som si svoje vlastné komiksy s pôvodnými dialógmi, dopĺňal ich kresbami.

Poznanie, že chceš napísať knihu prišlo náhle, alebo to bolo postupné uvedomovanie si, až do momentu  – a prečo by som to neskúsil?

Popravde, prišlo to úplne spontánne. Nejako dopredu som nad tým nepremýšľal, že teraz si sadnem a idem písať knihu. Spočiatku som si sem-tam niečo zaujímavé zapísal a podobne. Potom sa mi zdalo, že je tých poznámok už akosi priveľa, tak som z nich skúsil zložiť príbeh. No a tak vznikla moja prvá kniha Nôž, pravdaže až po všetkých peripetiách, ktoré som s tým mal, pretože vydanie knihy sa naťahovalo strašne dlho. Ale tým si zrejme prešiel každý začínajúci autor.

V akom veku to bolo?

 Svoju prvotinu som začal písať v roku 2012, čiže mal som presne 40 rokov. Ako som už spomenul, dovtedy sa mi ani len nesnívalo, že by som niekedy mohol písať knihy. Teraz môžem potvrdiť, že táto činnosť sa mi strašne zapáčila. Nasvedčujú tomu aj moje ďalšie dva romány. No a pevne verím, že nezostane len pri nich.

Nebolo to spôsobené nejakou formou krízy stredného veku? To je ten čas, kedy zrazu máme pocit, že niečo sme v živote nestihli a treba to napraviť.

Nie, nejakú krízu stredného veku pociťujem v úplne iných činnostiach. Rozhodne sa netýkajú písania, ani vtedy to s tým nemalo nič spoločné.

Nie si spisovateľ na plný úväzok, máš aj civilné zamestnanie.

Viac ako dvadsaťtri rokov pracujem v oblasti zdravotníctva. Pri svojej práci často prichádzam do kontaktu s ľuďmi, ktorí sú zapletení do trestných činov. Čerpám z toho inšpiráciu pre svoje krimi príbehy. Tie sú síce fikciou, ale opierajú sa o reálne základy.

Kolegovia  z práce sa ako dívajú na túto tvoju paralelnú profesiu?

Všelijako. Ako ktorí. Niektorí ma podporujú, držia mi palce, vždy dychtivo čakajú na moju novú knihu, na iných sa prejavujú skôr celkom viditeľné známky nežičlivosti. Ale Slovač je už raz taká. Ani malý úspech sa neodpúšťa.

Doma ako? Máš podporu?

Pravdaže. Manželka aj deti stoja za mnou, vedia, čo písanie obnáša a poskytujú mi k tomu náležitý priestor – hlavne ticho a pokoj.

Kto prvý číta tvoje rukopisy?

Moja žena. A tá vie byť vskutku kritická, zakaždým mi vytkne, čo sa jej nepáči a pochváli dobré linky, či dialógy. Nikto iný moje rukopisy predtým, ako sa dostanú do vydavateľstva, nečíta. Bohužiaľ nemám nijakých betareaderov.

Vieš si predstaviť, že by si to riskol a zostal na voľnej nohe?

No, predstaviť si to viem veľmi dobre. Žiaľbohu, je to iba v mojich predstavách, lebo k tejto méte mám ešte ďalekú cestu, stále som autorsky iba na začiatku. Čertvie, možno sa raz stane tento môj koníček mojím živobytím. Dovtedy však musím platiť účty z môjho oficiálneho povolania.

Akí sú. Slováci čitatelia? Podporujú pôvodnú tvorbu?

Slováci veľa čítajú, či už papierové výtlačky, alebo e-knihy. Je nezvratné, že slovenskú literárnu tvorbu podporujú, možno viac ako zahraničnú, čomu nasvedčujú aj rebríčky v predajnosti slovenských spisovateľov, ktorí obsadzujú prvé miesta. Osobne mám s našimi čitateľmi len dobré skúsenosti. Dokonca sa nájdu aj takí, ktorí čítajú iba pôvodnú slovenskú tvorbu.

Sme portál pre ľudí v tzv. elegantnom veku, kam už tak trochu patríš aj ty. Chcel by si mať ešte raz dvadsať? Čo by si urobil inak?

O tejto veci som neraz premýšľal. No tam to aj skončilo, keďže čas nevrátiš. Áno, zmenil by som veľa vecí, ale to by som sa musel posunúť až do veku napríklad štrnásť rokov. Konkretizovať však nechcem.

Nedávno sme tu vo viacerých článkoch riešili absurdnú vetu personalistov – Kde sa vidíte o päť, desať rokov. Ty to vidíš ako so sebou?

Tak na toto momentálne nedokážem adekvátne odpovedať. Sám netuším, kde sa uvidím na budúci rok, nieto ešte o päť, či desať. V ostatnej dobe dosť intenzívne rozmýšľam o zmene povolania, cítim sa po tie dlhé roky vyčerpaný, nemotivovaný, doslova rozbitý. Z pohľadu autorského by som chcel naďalej písať zaujímavé príbehy, vydávať knihy, ktoré by čitateľov tešili a kresali v nich túžbu po novej a novej mojej knihe.

Pred letom ti vyšla kniha  Dom na kopci. Čo chystáš najbližšie?

V súčasnosti pripravujem detektívnu poviedku z medzivojnového obdobia do jedného zaujímavého projektu. Zároveň píšem tretí diel série o vyšetrovateľovi Leovi Legenovi.

Na záver by som sa ti chcel poďakovať za poskytnutý priestor a pozdraviť všetkých čitateľov skvelých kníh :-).
Rozhovor pripravila: Monika Macháčková

 O JURAJOVI

Juraj Thal  sa narodil a býva v Topoľčanoch, kde žije s manželkou a dvomi dcérami. Meno Thal je pseudonym vytvorený z názvu skupiny, v ktorej kedysi pôsobil.

Debutoval románom Nôž (2016 Marenčin PT), nasledovala Nenávisť (2017 Artis Omnis) − napínavý krimi triler zo slovenského prostredia. Jeho hlavný hrdina, vyšetrovateľ Leo Legen, sa v ďalšom príbehu Dom na kopci (2019 Artis Omnis) púšťa do nového prípadu. Vo viacerých zbierkach vyšli aj Thalove poviedky: Kulháň (Muži vs Ženy, 2017 Elist), Bezhlavá láska (Vražedná sedmička, 2017 Elist) a Beznádej (21 slov a osudov, 2019).

Viac tu: https://juraj-thal.webnode.sk/o-autorovi/

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať