Cigaretové ohorky sú najrozšírenejším odpadom na svete.
Cigaretové ohorky sú najrozšírenejším odpadom na svete.

Cigaretové ohorky sú najrozšírenejším odpadom na svete

Svet sa  točí okolo klimatickej krízy, média sa predbiehajú, kto napíše lepší článok a úvahy k danej téme, ľudia píšu svoje názory, zdieľajú články, diskutujú, hašteria sa, osočujú. Veľa slov, viet a súvetí bolo venovaných aj mladému dievčaťu, ktorá je permanentne v štrajku za zdravšiu planétu. Niektorí ju velebia, iní hania…ja čítam a zvažujem, rozmýšľam kde asi bude pravda.

Tá leží asi niekde uprostred, lebo naša matička Zem už predsa zažila dobu ľadovú, dobu kamennú a podobne, a vždy si predsa poradila. No podstatou veci v tomto prípade asi nie je ani Gréta, ktorá je, či môže byť zneužitá, alebo sú jej/ich úmysly čisté, či bolo urobených množstvo vedeckých výskumov (tie sú tiež platené skupinami ľudí, ktoré hája len svoje záujmy a teda výsledky výskumu sú vždy také, aké ich chcú mať), ale faktom zostáva, že sa k Zemi správame ako najhoršia zver na tejto planéte.

Nesprávame sa ako hostia, ale ako monopolní vlastníci.  A v tomto vidím problém ja. Predsa nepotrebujeme manuál na to, aby sme vedeli ako sa správať k prírode, aby sme si svoj domov neničili. No z konania ľudí, ako tak pozorujem, asi aj áno.

Je množstvo  jednoduchých spôsobov,ktorými môžeme každý jeden z nás prispieť k ochrane a šetreniu našej Zeme.

Dokonca na to nepotrebujeme ani žiadne výskumy vedcov.

Spomeniem len pár: neplytvať vodou, potravinami, nepoužívať nadmerne lieky/antibiotiká, antikoncepciu, ktorej zostatky sa našim vylučovaním dostávajú do vôd, používať netoxickú drogériu,  čistiacu aj dekoratívnu, triediť odpad, a hlavne  – čo najmenej ho produkovať, obmedziť resp. nepoužívať jednorázové plasty. A takto by som mohla pokračovať ďalej.

Každá jedna maličkosť pomôže a každý jeden človiečik je v tom nápomocný, aby sa vyskladala mozaika. Čo mňa doslovne vytáča, a vidím to denne všade navôkol, sú všadeprítomné nedopalky z cigariet. Vedeli ste, že cigaretové ohorky sú najrozšírenejším odpadom na svete? Nejdem rozoberať samotný akt fajčenia a jeho škodlivé účinky, nielen na zdravie fajčiarov, ani ich bezohľadnosť a arogantnosť, hoci nad nimi často krútim hlavou.

Cigaretové špaky sú totiž absolútne všade.

Na chodníkoch, na cestách, v tráve, na ihrisku, v lese, v horách, v jazere, na pláži, v mori, oceánoch…VŠADE!!! A keď vidím spokojného fajčiara ako si bafká svoju cigaretu, ani ju dokonca neuhasí a šľahne ju bez mihnutia oka na zem, pýtam sa sama seba, či tak doma hádžu odpadky na zem, poprípade ešte horiace, či sú takí bezohľadní iba vonku, lebo veď tam to za nich snáď niekto uprace, či nebodaj sa to rozloží…

Argumentom fajčiarov, prečo hádžu špaky na zem, býva, že „kôš je ďaleko“. Tým „ďaleko“ je myslený kôš, ktorý sa nachádza do desiatich metrov!!! Dokonca existujú púzdra, do ktorých sa dajú špaky odložiť a neskôr vyprázdniť do koša.

Môže nám byť jedno, že si fajčiari poškodzujú svoje zdravie (ak teda dym nedýchajú aj nefajčiari v ich okolí), no to, že znečisťujú vzduch a cigaretovými ohorkami naše okolie a planétu, by nám vonkoncom jedno byť nemalo. Základom cigariet je filter, ktorý síce vyzerá ako biela vata, no v skutočnosti je to istá forma plastu – acetát celulózy, ktorý sa rozkladá len veľmi pomaly.

V závislosti od prostredia to môže byť 3 až 10 rokov. Najhoršie na tom však je, že tieto filtre sú plné toxínov, ktoré znečisťujú pôdu, vodné toky a škodia zvieratám a iným živým organizmom, ktoré s nimi prídu do kontaktu. Mnohé z nich obsahujú aj  zvyšky tabaku, čo vedie k znečisteniu prostredia nikotínom, ktorý je jedovatý.

Cigaretové ohorky sú najrozšírenejším odpadom na svete.

Odhaduje sa, že každý rok je ich odhodených až 1,69 miliárd kilogramov. Aj keď sa viac hovorí o plastových taškách, fľašiach či slamkách, ktoré sa vo svete stále častejšie zakazujú, práve cigaretové ohorky sú tým najčastejším odpadom na plážach a v oceánoch, a tým pádom aj obrovským problémom.

Za posledných 32 rokov sa ich vyzbieralo na plážach viac než 60 miliónov. Do oceánov sa dostanú nielen z pláží, ale aj kanalizácií, potokov a riek z celého sveta. Tento odpad sa často rozpadá na mikroplasty, ktoré potom ľahko zjedia živočíchy. Vedci našli tieto mikroplasty v morských vtákoch, korytnačkách i rybách, ktoré jedia i ľudia.

Vo svete sa síce experimentuje s výrobou zariadení na recyklovanie  cigaretových filtrov, výskumníci zasa naznačujú, že filtre v cigaretách aj tak nie sú potrebné, pretože nezabránia vdychovaniu škodlivín. Kým sa všetky inovácie a zmeny v cigaretovom priemysle naplno implementujú, môže to trvať dlhé roky.

Preto by fajčiari nemali čakať, kým sa problematika filtrov nejako vyrieši „sama“.

Mali ale začať ihneď od seba – správať sa zodpovednejšie, ohľaduplnejšie a premôcť lenivosť. Nielen kvôli tomu, že odhadzovaním cigariet znečisťujú ulice, ale najmä kvôli našej planéte, ktorá má kvôli ľuďom problémov skutočne dosť.

Oli Beständig

S diétou schudne každý, ale ako si to udržať?

Trápite sa s chudnutím a diétami?

Netrápte sa diétami a pridajte sa k nám už v marci…

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

Mohlo by vás zaujímať