Čičmianske ornamenty zaplavili Slovensko. Starostka obce však verejne hovorí, že majú existenčné problémy.

Maľované chalúpky chodia obdivovať tisícky turistov. Obec by im rada ponúkla viac

Kto pomáha Čičmanom?

 Ak ste fanúšikovia slovenskej šperkárky Petry Toth, isto viete, že vytvorila limitovanú edíciu Čičmanskí kohútkovia. Priviedol ju k tomu celkom prozaický a pritom smutný fakt – dozvedela sa, že obec zápasí s finančnými problémami. Celý zisk z predaja limitovanej edície venuje obci. ( šperky z kolekcie tu: https://www.petratoth.sk/blog/cicmanski-kohutkovia )

Časť limitovanej edície šperkov Petry Toth, venovanej Čičmanom

Je to úžasné gesto. Konkrétna pomoc v ťažkých časoch.

Keď sa špeciálna edícia predstavila oficiálne verejnosti, Petra vyslovila želanie, žeby rada  inšpirovala aj iných tvorcov. Až na drobné ohlasy ( napríklad železnice, ktoré použili ornament na poťahoch vo vlaku a prisľúbili starostke, že prídu na brigádu pri skrášľovaní obce), sa žiadny nával nekonal.

Šperkárka Petra Toth podala pomocnú ruku a čistý zisk z kolekcie Čičmanskí kohútkovia venuje obci

Pritom každý ich pozná. Čičmianske ornamenty zaplavili Slovensko.  Mnohí výrobcovia hand-made  sa v nich vzhliadli a používajú ich na svojich výtvoroch, aj mnohé firmy si populárnym a obľúbeným vzorom pomáhajú, aby ich výrobky, či reklamy boli pre zákazníkov atraktívnejšie. Že obec z toho nič nemá, sa už písalo viackrát v rôznych médiách.  Starostka obce Iveta Michalíková začala verejne hovoriť o tom, že obec má existenčné problémy. Dúfa, že sa konečne začne viac hovoriť o Čičmanoch a ich špecifickom probléme.

Oficiálne má obec 123 obyvateľov. Z toho vyplýva aj výška príjmov z podielových daní.

Do kasy pribudnú ešte peniaze vyzbierané za miestne dane a za parkovné. Obec takmer nemá vlastný majetok, ktorý by sa dal zúročiť.  Pod jedným článkom, kde Iveta Michalíková vysvetľovala existenčné problémy obce, sa strhla búrka komentárov. Vraj majú začať vyberať vstupné do obce. Vraj nie je dobrá starostka, keď nevie riadiť turistický rezort. Prečo nepožiada o dotácie z EU… a podobné perly.

Ľudia ani netušia, aká je realita. Že do obce sa vstupné vyberať nedá, pretože nie je skanzen.

Že Čičmany nie sú turistický rezort starostka nie je jeho riaditeľka, ale bežná obec, ktorú zaplavujú turisti.

A dotácie? Pokiaľ nepreukážete, že máte aj vlastné peniaze, tzv. spoluúčasť, môžete iba snívať.

Ročne navštívi túto nádhernú dedinku s unikátne pomaľovanými drevenicami okolo tridsaťtisíc turistov.

To je slušné číslo, ale nenechajte sa pomýliť, že z nich obecná kasa niečo má. Turista príde, navštívi expozície Považského múzea, súkromné múzeum. Na obed zájde do súkromnej reštaurácie.

Obci by mal zaplatiť parkovné, ale s tým majú mnohí problém. Väčšinou však platí, že čím drahšie auto, tým väčšia neochota zaplatiť jedno euro.

Starostka Iveta Michalíková nielen hovorí otvorene o finančných problémoch obce, ale hľadá riešenia

Plánov, ako to zmeniť, je dosť.

Starostka a ľudia, ktorí za ňou stoja a podporujú ju, ich majú plné priehrštia. Ibaže na realizáciu aj tých najjednoduchších chýbajú peniaze.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Rajecká dolina sa do problému Čičmian zahryzla. Jej predseda, Peter Slyško pomohol spustiť dobrovoľnú finančnú zbierku. Pochopiteľne, nie je to systémové riešenie, ale môže pomôcť mnohé veci naštartovať. Oslovil štátne inštitúcie na rokovanie, pretože na starostkine upozornenia o stave obce zatiaľ nikto zásadne nereagoval.

O Čičmanoch treba hovoriť. A treba im pomôcť.

A ako?

Užitočné by bolo, ak by sa podarilo dosiahnuť výnimku, týkajúcu sa použitia tradičných ornamentov. Podľa platných zákonov sú dedičstvom ľudovej kultúry a môže ich voľne používať hocikto. A zarábať na nich bez toho, aby späť do regiónu niečo dal.

Určite by bolo skvelé, ak by sa podarilo mať kapitál na to, aby sa do života pretavili mnohé nápady ako zatraktívniť turistom pobyt v dedine a zisk z atrakcií by zostal v obecnej kase.

A úplne najlepšie by bolo, keby sa zastavil úbytok obyvateľov a krivka by šla opačným smerom.  Že to nie je utópia, svedčí aj príbeh manželov Tomášekovcov. Pred pár rokmi sa ako výletníci náhodou zatúlali do Čičmian a bola to láska na prvý pohľad. Odvtedy tam trávili každú voľnú chvíľu. A keď v obci zanikol obchod, zobrali to ako znamenie. Presťahovali sa, vzali si do prenájmu obchod, priestory zrekonštruovali a už rok  prevádzkujú obchod a bistro U Slávky.

Ak vás príbeh tejto rázovitej dedinky zaujal, dávam vám do pozornosti číslo transparentného účtu. Za starostku, obyvateľov a milovníkov obce vopred ďakujem za každý príspevok.

Petra Toth bola prvá, ktorá nahlas povedala, že by sme nemali byť ľahostajní ku kultúrnemu dedičstvu.

Pre Čičmany urobila obrovskú vec a jej gesto bolo veľkolepé. Edícia Čičmanskí kohútkovia je nádherná, vychádza z tradičných motívov a farebnosti. V jej e-shope ešte pár kúskov nájdete, ak ste fanúšikovia autorských šperkov, určite sa tam pozrite. A môžu aj páni, veď sa blíži sviatok Valentína.

Monika Macháčková

Foto: archív MM, I.M. S.T.

 

 

Mohlo by vás zaujímať