Čia je to smola, čia? Vaša. Vaša!

Čia je to smola, čia? Vaša. Vaša!

Niektoré filmy sú tak kultové, že sa vám zarúbu pod kožu. Zarúbu sa vám tak, že ak by mohli vytvoriť skutočné podložie, tak vám to vypne kožu a pleť, že nikdy nebudete mať vrásky. Nikdy a ani vtedy nie.

Keď poviem vetu Čia je to smola, čia? Vaša. Vaša! asi 9 z 10 ľudí okamžite vie, že ide o hlášku z filmu Perinbaba. Keď sa chystalo veľké rozuzlenie a pointa. Na túto vetu som si spomenula pred 2 dňami, keď som išla svoje kardio na biku. Bolo teplo, vtedy nebehám. Vtedy bicyklujem.

Išla som dosť rýchlo, pretože som potrebovala prečistiť hlavu.

Keďže bývam v Senci, znamená to, že krúžim okolo jazera. Narazila som cestou na parkovisko. Teda len okom som zavadila, nenarazila som skutočne. Na parkovisku, ktoré bývalo plné, stoja hodiny. Páni moji. Hodiny sú tam na to, aby si mohli ľudia kúpiť celodenné parkovanie, keď chcú byť ekologickí a cestovať do práce vlakom. Normálne to bolo tak, že parkovali v areáli jazier, kde je plocha na to ako stvorená. Doteraz to bolo zadarmo. ALE. Už nie je.

V Senci som kedysi poslancovala a aj som kandidovala za primátorku. Nevyšlo mi to. Veď to sa stáva. Poznám však tunajšie pomery a preto som sa aj rozhodla, že keď mi nevyjde kandidatúra na primátorské kreslo, nechcem už poslancovať. Lebo z poslaneckej stoličky tu nezmeníte nič. Trvá to už roky. A len hlupák bude šťať proti vetru. Bol by celý od moču. A na to som chuť nemala.

Idem teda okolo toho parkoviska a v hlave sa mi spúšťa kalkulačka. 3€ parkovné za deň plus lístok hore dole do Bratislavy. To je spolu cca 5,60€. Moje auto žerie 5,6 litra na sto kilometrov. Hore dole do a z Bratislavy je to teda 2,80 litra. V dnešných cenách 3,22€. Čo by ma malo viesť k tomu, že mám cestovať ekologicky, zato skoro raz tak draho? Navyše, ak sa spojím aspoň s jedným susedom, tak dokonca za 1,60€? Hore – dole. Pri takejto matematike mám ekológiu (hlavne v dnešnej dobe, keď sa pasujeme s najväčšou krízou od vojny) viete kde? No asi viete…

Robím z domu.

Za klientmi chodím cca dvakrát do týždňa, a v časoch, keď nie sú dopravné kolízie. Mne to teda môže byť prakticky jedno. Ale viete čo? Hnevá ma to. Stále sa rozpráva o tom, ako by sme mali rozmýšľať a aj praktizovať ekológiu. Celebrity sa predháňajú, aby nám išli príkladom. Viktor Vincze s Adelou obieha Slovensko a chrlí informácie a posty na sociálne siete takmer denne. A nielen oni. Prezidentka v príhovore upozorňuje, že zaostávame a nepraktizujeme veci, ktoré majú pomôcť zachovať prírodu aj pre ďalšie generácie. A my pritakávame. Tlieskame.

Z EÚ idú na EKO projekty obrovské peniaze a vidí sa mi, že asi aj zbytočne. Teda úplne nie, petože médiá z toho celkom dobre žijú, musí sa totiž o tom rozprávať verejne, a teda marketingové plány mnohých vybraných médií sa napĺňajú aj vďaka tomu, že dookola púšťajú spoty o prírode, ekológii a končí to potom logami EÚ, príslušného ministerstva a dosť často aj dotknutého samosprávneho kraja. Župani (nielen pred voľbani) si na ekológii robia PR, že by sa zaň nemusel hanbiť ani finančný magnát. Kampane a peniaze sa krútia, ale v skutočnosti skutek utek…

Vrátim sa do Senca. Nie nepíšem to preto, že som nahnevaná, že ma pred 6 rokmi občania nezvolili za primátorku. Naozaj. Síce ma to prekvapilo, na chvíľu aj zaskočilo, ale rozumiem súvislostiam. Totižto, ak sa dostane ku kormidlu nová metla, dejú sa zmeny. A zmeny sú to posledné, čo si mnohí tí, ktorí sú roky nasosnutí na miestne zdroje, vedia a chcú predstaviť. Vedia sa dokonale spojiť, lebo im ide o to, aby bolo všetko tak, ako doteraz. (A netýka sa to len Senca).

Čaro komunálu je aj v tom, že na úrade pracujú stovky ľudí.

Títo ľudia nechcú cestovať za prácou a milujú svoju istotu dobrej výplaty s pracovným miestom priamo pod nosom. Ja im rozumiem. Preto potom pri voľbách ide o to, že aj keď im mnohým rozum hovorí, že zmena je potrebná, preľaknú sa, že prídu o miesto. Alebo sa zľakne užšia či dokonca širšia rodina. A idú teda voliť tak, aby dobre bolo (im).

Aby som nebola dlhá ako Solženicyn, čo sa mi dosť často stáva, skrátim to. V Senci teda ľudia prestávajú cestovať ekologicky. Okrem toho tu máme jednu z najväčších regionálnych skládok. Smrad sa šíri mestom, ale samozrejme, že to nie je zo skládky. Nevie sa, skade je. Skládka je umiestnená v Martinskom lese, ktorý je súčasťou Natura 2000 a chodia sa sem pozerať stovky ľudí z celého sveta. Neviem si predstaviť, že by toto bolo niekde inde na zemeguli…

Stále nemáme rozšírenú čističku. Hovorí sa o nej pri každých voľbách.

V meste máme rozpadnutú polikliniku a na mieste, kde sa mala rozširovať sa takmer postavilo nákupné centrum. Nemáme tu žiadnu športovú halu. Ani takú, akú má každá malá dedina. Naozaj, prídite sa pozrieť. Máme asi najväčšie dopravné zápchy, pretože územný plán je stále z roku 1988. Nové obstarávanie trvá už desať rokov! Fakt, nevymýšľam si. Je to celé tak absurdné, že to znie ako ohováranie. Ale ono je to tak…

Idem teda na tom bicykli a som nahnevaná.

A aj mi je ľúto ľudí, ktorí si tu kúpili nehnuteľnosti. Hlavne tých, ktorých nedávno úplne zatopilo. Stoja totiž na mieste, kde by žiaden dom nemal stáť.  Ale viete čo? Keď mi prebehne v hlave kultová veta smrtky z úvodu tohto článku, tak musím žiaľ zhodnotiť nasledovné. Je to vaša smola milí občania. Vaša. Vaša… A to len preto, že sa nezaujímate o veci verejné. Len preto, že keď za vás zopár zanietených poslancov bojuje, nejdete ich podporiť. Ešte vám dokonca vadí, že sú negativisti a len vykrikujú. Mali by to pekne pozitívne komunikovať. Chrumkavo.

Je to vaša smola preto, že nezdvihnete zadok a nejdete na zastupiteľstvo. A bude to tak dovtedy, kým sa nezobudíte. Napokon som rada, že som tie voľby nevyhrala. Obyvatelia mesta by totiž mali tvoriť jeden tím, ktorý tu zatiaľ, žiaľ, necítim…

Nie ste zo Senca a zdá sa vám popis situácie skoro ako cez kopirák? Bingo. Tak už teraz aj vy viete, že čia je to smola? Vaša.. Vaša je… A nielen vaša…

Bohužiaľ, smola je to spoločná. Verím, že sa čoraz viac ľudí preberie a začne konať. Kontinuálne. Aj keď sa problém bude týkať suseda alebo inej štvrte. Jedno mesto – jeden tím!

Martina Valachová

P.S: Sú aj svetielka na konci tunela. Napríklad taká… Trnava.

Mohlo by vás zaujímať