Či ide o pravdu alebo lož, zvykli sme si, že niektoré zdroje sú sväté. A o pravde sa nemá diskutovať.

Pozri, kto to hovorí? Propaganda a zavádzanie funguje, kým sa to neprevalí. Ukrajinská ombudsmanka klamala…

Sme v informačnej vojne. Propaganda na nás útočí zo všetkých strán. Niektoré informácie sa však vyhodnocujú podľa toho, kto ich podáva. Kto to hovorí. Či už ide o pravdu alebo lož, zvykli sme si už počas pandémie, že niektoré zdroje sú sväté. A o pravde sa nemá diskutovať. Všetko ostatné je dezinformácia. Pravda je pravda. Tieto zložité časy dávajú zabrať všetkým. A to je leto a neprišla zima, kedy uvidíme, že zlyhanie našich a svetových lídrov nie je konšpirácia, ale prax.

Hospodárske noviny dnes priniesli správu, že ukrajinská ombudsmanka šírila klamstvá, aby prinútila krajiny viacej podporiť Ukrajinu. Musela som si ten článok prečítať dvakrát, lebo sa mi to nechcelo veriť. V správe odznelo aj nasledovné:

Ombudsmanka Ljudmila Denisovová uviedla, že informácie o znásilneniach, ktoré šírila, slúžili na to, aby Ukrajina získala väčšiu vojenskú pomoc.

Na Ukrajine je to škandál starý už týždeň, na Západ sa dostal s oneskorením. Ombudsmanka pre ľudské práva Ljudmila Denisovová, ktorá farbisto referovala o hromadnom znásilňovaní ukrajinských civilistov ruskými okupantmi, sa teraz priznala, že si vymýšľala. Vo funkcii nečakane skončila pred týždňom, keď ju ukrajinský parlament odvolal.

Ako dôvod uviedol práve nepodložené tvrdenia o bezbrehom ruskom znásilňovaní. Sama Denisovová dlho mlčala. Teraz však priznala, že „preháňala“. Na svoju obranu uviedla, že to robila preto, lebo chcela presvedčiť Západ, aby na Ukrajinu poslal viac zbraní.

„Keď som napríklad hovorila v talianskom parlamente vo výbore pre medzinárodné záležitosti, počula som a videla takú únavu z Ukrajiny, viete? Hovorila som o strašných veciach, aby som ich nejakým spôsobom dotlačila k rozhodnutiu, ktoré Ukrajina a ukrajinský ľud potrebuje,“ dodala.

Celý článok nájdete tu: HN online


Čo dodať na záver?

Viac, ako kedykoľvek predtým, je dôležité, aby sme vedeli vyhodnocovať informácie a oddeľovať zrno od plevela. To sa, samozrejme, niekedy nedá. Najmä, ak niektoré témy alebo vyjadrenia odborníkov sú predmetom cenzúry. Automaticky. Vraj v záujme ochrany verejného blaha a zdravia.

Tak to bolo počas pandémie, kedy sa niektorí odborníci dostali do masmédií a ich tvrdenia boli posunuté do roviny jednoznačnej pravdy. Naopak, mnohí ďalší boli vysmievaní a ostrakizovaní. Dať priestor „pomýleným odborníkom“ bolo prakticky na mašľu. Alebo ste riskovali, že vám web či Facebook vypnú… Lebo pravda bola predsa jasná a o pravde sa nediskutuje.

Médiá majú svoju moc. Hľadať pravdu bude ťažké.

Držme si klobúky…

Martina Valachová

Milan Markovič vydá knihu – ak mu v tom pomôžete v predpredaji…

„Za to, že táto kniha vôbec uzrie svetlo sveta, chcem poďakovať všetkým vydavateľstvám, ktoré ju odmietli vydať, ak v nej to či ono neopravím, neupravím, nezmením alebo nevynechám. Raz prekážala čeština, inokedy názory, blízke tým protivládnym, o viacerých menách ani nehovoriac.“ LINK NA PREDPREDAJ – tu

 

Mohlo by vás zaujímať