Chov sliepok na menšom dvore. Aký kurín kúpiť a čím ich kŕmiť? Veľký slepačí manuál aj pre začiatočníkov!

Chov sliepok na menšom dvore. Aký kurín kúpiť a čím ich kŕmiť? Veľký slepačí manuál aj pre začiatočníkov!

Už sú to dva roky, čo chováme sliepky. Aj keď sa hovorí, že po dvoch rokoch už nenesú, u nás to neplatí. SLiepok máme 6 a vajec denne 4-6. Uvidíme, dokedy, ale zatiaľ nesú krásne vajíčka. Sliepky nám robia nielen spoločnosť, ale teda zvykli sme si, že každý deň máme čerstvé vajíčka. Praženica, lečo, vajíčková polievka, domáca majonéza? Nedá sa to porovnať s vajíčkami z obchodu. Preto som si povedala, že možno aj vy premýšľate, že začnete chovať sliepky. Že neviete ako na chov sliepok na menšom dvore? Tu je slepačí manuál, ktorý vás možno presvedčí a tiež vám vysvetlí niektoré mýty. Pozývam čítať a potom aj chovať.. : – )

Chov sliepok – začíname…

Priatelia, máme sliepky. Počtom kusov štyri. Nič prevratné, ale vlastne áno. Je to veľká vec. Nechcela som sliepky a vidíte. Zrazu píšem článok s nadpisom: Ako začať chovať sliepky, aký kurín kúpiť a čím ich kŕmiť… Bála som sa smradu a neporiadku. Nevedela som, ako sa o sliepky starať. Všetko z detstva som už zabudla a hlavne som si pamätala, že od hovienok bol celý babkin dvor. Šliapnuť do hovna naozaj nebola rarita… A toto všetko ma odrádzalo. Až raz…

Mali sme ísť na splav, ale prišla búrka. Urobili sme si teda posedenie u kamarátov, aby sme pojedli a popili, čo sme mali na splav pripravené. Jedna známa počas debaty prezradila, že majú sliepky. Bože, ďalšia, nech to len nepočuje muž… Započul. Neviem, ako sa to stalo, ale o pol hodinu sme boli u nich, aby sme preverili stav. Kde ten kurín majú, koľko sliepok majú a hlavná otázka: Smrdí to?
Kurín vedľa bazéna a pri terase…

Nikdy by mi nenapadlo postaviť si kurín vedľa bazéna a pri terase. Veď tá „aróma“. Bože môj! Prekvapenie nastalo, keď sme prišli. Bolo asi 30 stupňov, ale smrad tam nebol. Zaujímavé. Než sme si dali kávu, domáca priniesla asi tri čerstvé vajíčka. Wau. Tak sme išli viac do hĺbky… Prešlo pár dní a hádajte čo? Máme kurín aj sliepky. Bazén síce nemáme, ale to nie je podmienka. : – )

chov sliepok na menšom dvore
Detailný pohľad na kurín

Ako začať chovať sliepky, aký kurín kúpiť alebo si postaviť svoj?

Môj muž je zručný, ale pri predstave, že budeme zháňať materiál, ktorého teraz niet, sme túto myšlienku zamietli. Dala som si do Google slovo kurín a bola som prekvapená, koľko toho je v ponuke. Trvalo mi asi 3 dni, než som zavrhla všetky mega lacné verzie a našla a rozhodla som sa objednať v slovenskom e-shope kurin.sk. To som ešte netušila, na akého úžasného človeka narazíme. Ale poďme po poriadku…

Kurín objednaný. Super.

Prešlo pár dní a ozval sa majiteľ, že, žiaľ, nebol materiál, preto pár dní meškajú. Nevadí, hlavne že bude. V rozhovore mi poradil, ako vyberať sliepky a dal mi základný návod na to, čo im chutí. Vyzbrojená vedomosťami od Dušana (tak sa volá), som začala hľadať nosnice. Nie je to úplne jednoduché, pretože väčšinou sa predávajú mládky, ktoré treba chovať ešte približne 1-2 mesiace, aby začali nosiť. Napokon som však našla hneď vedľa na farme. Síce som chcela biele sliepky (hodili by sa mi farebne ku kurínu…), ale keďže nemali, objednali sme také, aké mali. Vraj nosia veľa vajec. No veď uvidíme…

Prišiel kurín.

Kurín taký pekný, že by sa doň človek aj nasťahoval, prisámvačku, nepreháňam. Modrobiely, s okienkami, ako pre bábiky. Montáž trvala asi tri hodiny. Prišla prvá výzva. Miesto, kde sme chceli sliepky dať, sa mi zrazu zdalo príliš slnečné. Uvarili by sa zaživa… Navyše, chcela som trochu väčší výbeh, nech sú spokojné. Lebo vraj len spokojná sliepka znáša dostatok kvalitných vajec. Kurín sme napokon dali pod strom a ja som zistila, že by na novom mieste sliepky mohli mať väčší výbeh. Nechcelo sa nám naň čakať (e-shop ho ponúka), a tak manžel vyrobil výbeh do plusu ihneď v ten deň.

A vymyslel aj drevené prestrešenie výbehu, aby na sliepky nesvietilo slnko. Hotovo… Ešte aj farbu trafil takmer identickú s tou na kuríne.

Výhodou tohto kurína je, že je z kvalitného dreva a má možnosti ľahkej údržby a čistenia.

Tiež má priestranné znáškové miesto. My sme sa rozhodli pre 4 sliepky, takže jedno znáškové miesto postačuje. Sliepky sa v ňom vystriedajú. Kurín má aj dva hambálky. Vrchná časť výbehu sa dá ľahko nadvihnúť. S kurínom nám prišlo aj kŕmidlo a napájačka na vodu. Sliepky potrebujú dostatok vody. V lete im ju treba aj vymieňať. To len tak, na okraj, keď sa pri čítaní už rozhodujete a klikáte na objednanie… Tieto dve veci (kŕmidlo a napájačka) vám prídu ako bonus od majiteľa.

A ešte niečo. Pribalia vám aj umelé vajíčko, ktoré potrebujete na začiatok, aby sliepky pochopili, kde majú znášať. Popravde, to ma trápilo najviac, že ako im to vysvetlíme. A vidíte. Na všetko riešenie jest…

Chov sliepok na menšom dvore
Sliepky vo výbehu – krímidlo na šrot

Všetko hotovo, ide sa pre sliepky…

Sliepky na nás už čakali. Zaplatili sme za ne 32 € a rýchlo sme sa ponáhľali, lebo bolo 34 stupňov, nech netrpia. Mali sme pre ne už kúpený drvený šrot pre nosnice. Označený je ako číslo 4. Je to 25-kilové vrece, ktoré by malo vydržať cca 3 mesiace. Ja som im kúpila aj dajaký minerál… vitamín. Čo neurobíš pre šťastné sliepky, všakže? Takže za stravu sme nechali spolu 19 €.

Vitamíny pre lepšie vajíčka

Chov sliepok – čo ešte sliepkam chutí?

Sliepkam veľmi chutí aj ryža, špagety, samozrejme, všetko zelené (zvyšky a odrezky zo zeleniny, burina z dvora…). Milujú zemiakové šupky a, samozrejme, aj podrvené škrupinky z vajec.

Ony, skrátka, nonstop zobkajú alebo spia. Sem tam sa prichytíme, že na ne čumíme ako na kino. Zaujímavé to je. Fakt.

Podstielka do kurína

Podstielka do kurína je dôležitá vec. My sme mali šťastie, lebo priatelia nás zavolali pozberať si slamu po žatve, zásobili sme sa asi na rok vopred. Slama vás však nebude stáť veľa. Rátajte možno 10 – 20 € za rok… Vraj existuje aj nejaká novinka eko bio, ktorá pohlcuje pachy. Zatiaľ nemáme pocit, že by sme ju potrebovali, ale posúvam vám informáciu, nech to tu máte na komplet.

Chov sliepok na menšom dvore
Pre sliepky do kurína – na seno sme išli… V ruke nemám rýľ, ale lopatu. Napokon som použila vlastné ruky…

Koootkotkodák…

Popoludní zaznel hlasný výkrik. Koootkotkodák. Hovorím si, že teda hlučná je jedna z nich. Ale malo to aj dôvod. Prvé vajce. Wau. Tešili sme sa ako malé deti. O chvíľu ďalšie kokotkodák. A ďalšie. Do 24 hodín zniesli 4 sliepky 6 vajec. Fíha. Hneď za 24 hodín porušili všetky štatistiky sveta? Neuveriteľné. Asi sa chceli predviesť. Neviem, čo im v hlavách chodí, ale v princípe je to jedno. Vajíčka sú ešte trošku menšie, také S – M… ale to sa vraj zlepší. Predsa len, sú to mladé sliepky.

Ako začať chovať sliepky, aký kurín kúpiť
Čerstvo znesené vajíčka

Priatelia, ak ste sa aj vy rozhodli pre chov sliepok na menšom dvore a kúpiť si kurín, dajte vedieť, ako sa vám darí.

Fakt ma to zaujíma. Tento článok „Ako začať chovať sliepky, aký kurín kúpiť a čím ich kŕmiť…“ som musela napísať, lebo hneď ako sme dali prvé fotky na FB, prišli mi desiatky otázok a správ a už som nevládala odpovedať. Rozhodla som sa, že o tom napíšem článok a ostane to uložené na internete navždy… A keď chcete dobrý kurín, skúste e-shop kurin.sk.

Verím, že budete mať radosť z chovu.

Nezabúdajte, že sliepky boli to posledné, čo som kedy chcela. Teraz je to hneď prvé, čo idem ráno skontrolovať. Fakt starnem… Čo už. Raz to muselo prísť. Končím, lebo počujem hlasné koootkotkodák… to už bude vajce číslo 5 v dnešný deň. Neuveriteľnéééé!

Martina Valachová

 

Mohlo by vás zaujímať