Chladničková slepota: Miláčik, a maslo nemáme?  

Modré svetlo mu vrhalo chladný tieň na tvár. Pozrela na neho z kresla a vedela presne, čo príde. Pošúchal si neoholené strnisko, akoby riešil náročný matematický problém a opýtal sa:

„Miláčik, nemáme maslo?“

Znel otrávene a prekvapene zároveň. Maslo je predsa základná potravina.

„Máme,“ povzdychla a prevrátila očami. Zvažovala, či sa už má postaviť alebo bude mať tentokrát šťastie a rozjasní sa mu zrak. Pozorovala, ako posúva veci v chladničke a kalkulovala, či sa strata energie prejaví na účte za elektrinu.

„Nie je tu!“ pokrčil frustrovane ramenami.

„Dnes ráno tam ešte takmer celé bolo,“ hodila knihu na stolík a vyštartovala z kresla. Ráznym krokom preletela cez priestrannú obývačku do kuchyne. Siahla na poličku, kde presne v strede svietilo maslo. Bez slov mu ho podala a tresla dverami chladničky.

„Sorry, fakt som ho nevidel,“ žmurkol v snahe ospravedlniť sa.

Podobný príbeh sa denne odohráva v domácnostiach po celom svete. Odborníci odhadujú, že fenomén nazývaný chladničková slepota, postihuje prakticky každého muža. Nejde síce o takú vážnu chorobu ako mužská nádcha, ale bohužiaľ ide o stav chronický. Výskum, do ktorého sa zapojili manželky z rôznych krajín sveta, potvrdil, že chladničková slepota postihuje mužov bez ohľadu na vek, vzdelanie a sociálne pomery. Alarmujúce je, že doposiaľ sa nenašiel spôsob, akým by sa tento problém dal odstrániť.

V poslednom desaťročí dizajnéri a výrobcovia bielej techniky priniesli na trh mnohé varianty chladničiek v snahe pomôcť mužom trpiacim chladničkovou slepotou. Najviac nádeje do života postihnutých dvojíc vniesol objav chladničky s mrazákom pod chladničkou. Mnohé ženy dúfali, že vyzdvihnúť chladničku na úroveň zraku ich partnerov prinesie v tejto oblasti výrazne zlepšenie. Na ich sklamanie, sa potvrdilo, že dizajn chladničky nemá žiaden vplyv na túto diagnózu.

V istej štúdii, úžasní muži súhlasili, že vykladanie nákupu si (počas trvania výskumu) pripíšu na svoj siahodlhý zoznam domácich prác, ktoré majú na starosti. Bohužiaľ ani táto metóda nepomohla eliminovať spomínanú slepotu. Účastníci štúdie si síce pamätali, že daný predmet určite v chladničke musí byť, ale aj napriek tomu ho opakovane nevedeli nájsť.

Zdá sa, že ide o nevyliečiteľný problém a preto sa odporúča, aby partnerky postihnutých mužov zmenili očakávania. Dámy, využite opätovné stretnutia pri chladničke na nežné dotyky, bozky a objatia. Láska predsa lieči:) a načo si kaziť deň problémom, ktorý nemá riešenie.

Katarína Mayer

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať