Cestujete? Viete, ako správne zabezpečiť náklad v batožinovom priestore auta

Cestujete? Viete, ako správne zabezpečiť náklad v batožinovom priestore auta

Ak idete autom na dovolenku alebo svoje vozidlo využívate ako dopravný prostriedok, je dôležité zabezpečiť, aby bol náklad v batožinovom priestore riadne zaistený. Uvoľnené predmety v interiéri auta môžu v prípade kolízie spôsobiť vážne a niekedy aj život ohrozujúce zranenia pasažierov, a to aj pri nízkej rýchlosti. Navyše, správne zabezpečenie nákladu v aute je povinné aj zo zákona, takže, ak to podceníte, môžete dostať pokutu a obrať sa tak na dovolenke o väčší komfort.

Aby ste tomu predišli a užili si výlet plným priehrštím, máme pre vás a vaše väčšie pohodlie i bezpečie na ceste nielen špeciálne deflektory Heko, ale aj ďalšie dobre mienené rady.

Nepodceňujte a dodržujte normy

Kedy, ak nie počas dovolenky, si chceme užívať maximálny komfort. Problémom je, že pod komfortom si nepredstavujeme len neustály prístup k chutnej strave a chladivým nápojom, ale aj príjemne mäkkú deku, vankúš, obľúbené oblečenie, obuv a iné doplnky. Tie však predstavujú záťaž v batožinovom priestore auta. Neznižujú len jeho ovládanie, pretože je ťažšie, ale aj bezpečnosť, pretože nie všetky predmety, ako je taška a náklad, máme správne zaistený.

Nezaistené predmety v interiéri vozidla sa pri brzdení môžu stať nebezpečnými projektilmi. Je tiež možné, že prepravovaný tovar skĺzne do zorného poľa vodiča alebo priestoru pre nohy. Výsledkom je nebezpečné rozptýlenie a na niekoľko sekúnd znemožnenie riadenia vozidla.

Naloženie nevyváženého alebo príliš ťažkého auta zvyšuje riziko šmyku, pretože nastavenie pružín a tlmičov auta nie je prispôsobené veľkej hmotnosti. Bezpečnostné systémy ako elektronický stabilizačný program (ESP) strácajú veľkú časť svojej účinnosti, ak je vozidlo preťažené len o niekoľko kilogramov.

Prekročením maximálnej hmotnosti auta sa zväčšuje aj jeho brzdná dráha. Jazdné vlastnosti auta sa menia a stávajú sa nepredvídateľnými. Vodič rýchlejšie stráca kontrolu nad vozidlom a zvyšuje sa riziko nehôd. Nielen firmy, ale aj majitelia vozidiel by preto mali dodržiavať zákonom stanovené a dôležité ISO normy.

Limity zaťaženia batožinového priestoru osobného auta

Auto zaťažené veľkým a nesprávne zaistením nákladom stráca svoje dobré jazdné vlastností. Je nebezpečné a spotrebuje viac energie. Dodržiavaním stanovených limitov môžete týmto situáciám predísť.

Bez osobitného povolenia nesmie naložené osobné auto presiahnuť celkovú šírku nákladu 2,55 metra a výšku 4 metre. Náklad môže z kufra vyčnievať maximálne 1,50 metra. Treba si však uvedomiť, že objemný tovar, ktorý prečnieva viac ako jeden meter za koniec vozidla, musí byť zreteľne označený. Dá sa to urobiť pomocou červenej vlajky , červeného štítu alebo jasne červeného valcového tela. Takéto bezpečnostné označenie nesmie byť upevnené vyššie ako 1,50 metra nad vozovkou. Ak je viditeľnosť slabá, musí byť nainštalovaný aj červený reflektor – nie vyšší ako 90 centimetrov – a červená lampa . Ak náklad presahuje vozidlo o povolené limity, náklad musí byť označený bielym svetlom vpredu a červeným svetlom vzadu. Ťažko rozpoznateľné predmety, ako sú jednotlivé tyče alebo stĺpiky, nesmú vyčnievať do strany.

Strešný box, strešný nosič alebo nosič bicyklov môžu vytvoriť ďalší úložný priestor. Pri používaní týchto pomôcok však treba brať do úvahy nielen zaťaženie strechy, ale aj ďalšie faktory.

Ak stojíte pred úlohou prepraviť objemný náklad, príves je často najlepšou voľbou. Nezabudnite aj na odolné vaničky do kufra, aby vám špina, prach, voda, vlhkosť, olej a iné látky z prepravovaného tovaru alebo batožiny neznehodnotili interiér vozidla.

Ak ide o povolenú hmotnosť, rozhoduje počet náprav a iné vlastnosti auta. Vozidlá s dvoma nápravami môžu prepravovať náklad do 18,00 t, čím viac náprav a vylepšení vozidla je, tým si môžete dovoliť aj viac prepraviť. Viac informácií sa dozviete vo vyhláške č. 134/2018 Z. z. Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke.

Určite si ale na dovolenku neberte celú svoju domácnosť. Je to zbytočné, problematické, drahé a stresujúce. Dovolenka predsa nie je iba o hmotných pôžitkoch, ale aj tých duševných.

Zdroj obrázka: HTeam/Shutterstock.com

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať