Počas lockdownu sa otec a syn spojili pri krásnej spolupráci a prinášajú pre vaše deti a vnukov unikát!

Tati, už ideme dlho – kedy už tam budeme? Mami, a prečo sú medúzy slizké? Poznáte?

Otázky, ktoré nám kládli či kladú aj naše deti. A to pravidelne, počas výletov či dovoleniek. Kedy už tam budeme? Budeme si aj opekať? Koľko dní tam ostaneme? A nezožerie nás medveď?

Najviac, čo môžeme deťom dať, sú zážitky. A je jedno, či idete na hory, alebo k moru. Zapamätajú si z toho veľa a možno sa im niektoré veci dostanú pod kožu a budú z nich ťažiť celý život. Nuž, a prečo im v tom nepomôcť?

Milan Neštický pripravuje unikátne zápisníky, ktoré pomôžu vašim deťom uchovať si zážitky z ciest. A je jedno, či pôjdete na dovolenku, alebo len na výlet. A je jedno, či na hory, alebo k moru.

Milan, ty si precestoval skoro celý svet. Ako si sa k cestovaniu dostal a vždy si bral so sebou aj syna?

Zdá sa mi to už dávno, ale cestoval som už za socializmu, najprv s našimi po Európe. A potom, ako klient, prvá exotika v Thajsku, kde som sa dohodol so šéfom cestovky na sprievodcovstve. Odvtedy pretieklo veľa vody v Dunaji, Mekongu aj Okavangu. Vyše 90 krajín, 23 rokov sprevádzania. A keď sa nám narodil syn, pokračovali sme v cestách, keďže aj vtedajšia partnerka, neskôr manželka, mala záľubu v poznávaní iných kultúr a krajín.

To isté sme chceli dať aj synovi, a tak od malička cestoval s nami. Neskôr sme cestovali so synom aj sami dvaja, najmä po Ázii. Takže prvá cesta do Indonézie bola, keď mal 3 mesiace a do roka sme sa s ním do Ázie vrátili.

  • Medzitým Matej vyrástol. A takto spomína na obdobie detstva…

Na jednu z ciest si synovi pripravil zápisník. To sa ti osvedčilo a potom si urobil aj ďalšie. Na mieru. Pred časom ste zápisníky našli. A vznikol nápad. Priblíž nám to.

Ten nápad vznikol práve na cestách so synom, keď som na ňom pozoroval, že síce vníma rozdiely v kultúrach aj obyvateľoch jednotlivých krajín, ale pritom sa správal prirodzene, teda bez akýchkoľvek predsudkov, s ktorými niekedy bojujeme my, dospelí. Preto mi napadlo, že by sme podobné cesty organizovali pre deti od 5 do 12 rokov a pripravili im samostatný program.

Myslel som na to, že ak idete s deťmi na dovolenku, tak celý program sa prispôsobuje práve deťom a aj keď trávite ten vzácny čas s nimi, je fajn, ak máte chvíľku i pre seba. Preto ten „detský“ program zahŕňal návštevy miestnych zoo, botanických záhrad, rôznych fariem, zábavných parkov, pokým rodičia mali prehliadky napríklad historických pamiatok, alebo čas na nákup.

Ukážka. Takto bude vyzerať zápisník vo vnútri…

V zápisníku Ideme do hôr nájdete napríklad aj postup na výrobu praku…

Cestovateľský zápisník pre deti a rodičov

A aby sme pre deti ten program oživili a naučili sa aj niečo nové, napísal som malý zápisník, kde mali poznačené informácie o krajine, v čom je iná v porovnaní so Slovenskom, ako aj informácie o zvieratách, rastlinách, stromoch. Okrem toho, každá cesta mala nádych určitej témy. Napríklad v Juhoafrickej republike to bolo viac o faune a interakcii zvierat navzájom, o potravinovom reťazci.

Na Borneu o svetových ekosystémoch, ochrane prírody, prírodných zákonoch. V Thajsku sme sa venovali viac podmorskému svetu, kolobehu vody v prírode, vzniku vĺn, morských prúdov a podobne.

Čo ťa najviac rozcitlivelo, keď ste so synom sedeli nad jeho starými zápiskami? A ako to vníma spätne on?

Asi najviac ma potešilo, že si tie zážitky pripomenul, prechádzali sme si potom aj fotky, spomínali sme na dobrodružstvá. Dá sa povedať, že so zápisníkom neprestal pracovať, pretože aj v škole využil informácie a pri rôznych projektoch sa nechal viesť práve témami zo zápisníkov. Napríklad, keď mali opísať zvieratá, ktoré sa im páčili, tak opísal kahau nosatého, minulý polrok na geografii riešili vznik hôr, tak sme vytiahli zápisník a použil ho ako „ťahák“ na túto tému. Nemusel hľadať po internete, ale ako základnú osnovu použil práve tieto informácie.

Vizuál oboch zápisníkov. Zápisníky sú vhodné nielen na dovolenky, ale aj na kratšie výlety…

Cestovateľský zápisník pre deti a rodičov
Kliknutím na odkaz sa dostanete priamo na stránku StartLab

Všimol som si, že má úplne iný vzťah k učebniciam zo školy a týmto zápisníkom, keďže sú spojené aj s priamym vnímaním. A najviac sa bavíme na tých myšlienkových pochodoch, ktoré ako dieťa zapísal do denníka. Toto nádherné videnie detskými očami ma vracia do môjho detstva, kedy sme ten svet vnímali tak čisto, detsky, jednoducho.

Kde môžu ľudia podporiť zbierku na vydanie zápisníkov? A stihneš ich vydať a doručiť ešte pred dovolenkovou sezónou?

Keďže projekt vznikol ako alternatívny nápad, ako využiť ten čas, kedy sa situácia s cestovaním skomplikovala, po konzultácii s ľuďmi, ktorí sú skúsení, sme sa rozhodli urobiť tieto zápisníky na vysokej úrovni, teda s vlastnými ilustráciami, upravené tak, aby boli zaujímavé nielen pre deti, ale aj pre rodičov.

Cestovateľský zápisník pre deti a rodičov – malá ochutnávka zo zápisníka Ideme k moru 

Odborné spracovanie zápisníkov si vyžaduje viac nákladov, ako sme boli schopní utiahnuť. Preto sme projekt uverejnili na stránke Startlabu, kde náš projekt môžete podporiť, a ako poďakovanie sme pripravili aj hodnotné odmeny. Minimálne budete môcť získať zápisník ako protihodnotu. Každá kvapka pomôže, veď z kvapiek vody vznikli oceány.

Ďakujeme. Otec a syn

Priatelia, zápisníky môžete zabezpečiť vašim deťom či vnukom už teraz a priamo TU – KLIK

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať