fbpx

Cesta na Zobor po modrej turistickej značke je príjemnou, priam meditačnou prechádzkou. Zoberte aj deti…

Výlet na Zobor po modrej turistickej značkeVýlet na Zobor po modrej turistickej značke

Staré časy: Zobor

Rád tam postával a díval sa do doliny. Mal krásny výhľad.

Toto široko-ďaleko jediné vyvýšené miesto, dvíhajúce sa zo širokánskej roviny, mal rád.

To udatné slovanské knieža Zobor. Mal to tam, veru, veľmi rád. Až kým ho jedného dňa po porážke v bitke nepopravili nepriatelia. Na tomto jeho obľúbenom mieste.

Neskôr tu oddychovali slovanské kniežatá Mojmír, Pribina a Svätopluk po tom, ako spojením Moravského a Nitrianskeho kniežatstva založili slávnu Veľkomoravskú ríšu, prvé štátne zoskupenie Slovanov.

A žili tu aj benediktínski mnísi, v kláštore spisovali tajné aj menej tajné zväzky, ktorými sa neskôr možno inšpiroval aj Umberto Ecco a jeho Meno ruže, a ktoré sa neskôr stali najstaršími písomnosťami na našom území.

Leží pod ním najstaršie slovenské mesto, Nitra, so svojím hradom, kalváriou, Agrokomplexom.

A múzeom medoviny, nápojom starých Slovanov. Rimanov. A bohov.

Okolie Nitry

Zobor. Vraj je jeho meno odvodené od zubra.

To obrovské zviera niekedy žilo v našich lesoch. Teraz voľne žije v Poloninách a menej voľne v Zubrej zvernici pri Topoľčiankach. V Topoľčiankach stojí aj klasicistický kaštieľ. To je to miesto, kam rád chodieval Tomáš Garrigue Masaryk.

Výlet na Zobor po modrej turistickej značke je príjemnou, priam meditačnou prechádzkou. Meditovať môžete pri jaskyni sv. Svorada, kde tento svätec a pustovník údajne žil. Svedčí o tom odtlačok jeho nohy v skale.

Pokračuje miernym stúpaním zmiešaným lesom s pokrútenými stromami, lúkami s farebnými kvetmi, až sa ocitnete vo výške 587 m. n. m. na odlesnenom veternom vrchole a celé tajomné pohorie Tribeč vám bude ležať pri nohách.

Niekedy tu stál 7 m vysoký obranný val, z ktorého zostal len kamenný chodník v lese, pokrytý popadanými listami.

A stálo tu aj veľkomoravské hradisko. Aby bolo čo najbližšie k bohom.

Tribeč

 

A keď budete pokračovať ďalej po zelenej turistickej značke, objaví sa pred vami románsky kostolík Sv. Michala Archanjela, Dražovský kostolík. Romantická kamenná stavba z 12. storočia je jedným z najstarších kostolov na Slovensku. A tak aj vyzerá.

A pod ním sa rozprestiera moderná fabrika Jaguar Land Rover.

Otočíte hlavu späť smerom k vrcholu Zobor, uvidíte moderný vysielač.

Výlet na Zobor po modrej turistickej značke

Vyzerá ako Eiffelovka.

Keď v roku 1889 postavili 324 m vysokú Eiffelovu vežu v Paríži, bola najvyššou budovou sveta a symbolom inovácie a nových čias.

Vysielač Zobor má výšku 64 m, je síce o polovicu nižší, ako najvyššia budova na Slovensku, Nivy Tower, je to ale jeden z najmodernejších vysielačov.

Vysiela signál a s ním informácie a poznanie.

Rovnako ako kedysi šírili poznanie a vzdelanosť Sv. Cyril a Metod alebo benediktínski mnísi.

Bez inovácií a pokroku by sme prešľapovali na mieste.

Aj Veľkomoravská ríša bola pokrokom.

Aj písmo.

Rím založil Romulus na jednom zo siedmych pahorkov, na pahorku Palatinus.

Nitru taktiež obkolesuje sedem pahorkov.

A jeden z nich je Zobor.

Gabriela Psotková and Valéria Polovková

VaGa Agency ponúka aktívne, dobrodružné a športové cesty na Slovensku. Orientuje sa na individuálne riešenia a profesionálny športový coaching a guiding. Viac informácií nájdete na: https://vaga.agency/

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujať…

Divné veci, ktoré sa vám môžu diať, keď žijete s človekom s narcistickou poruchou. Ako z toho von? Ako zistiť, že váš partner alebo šéf je v podstate chorý? Pozrite si rozhovor so Zuzanou Zacharovou. Keď vám dá zmysel a môže pomôcť ďalším, dajte nám odber na YouTube a/alebo zdieľajte

 

Mohlo by vás zaujímať