fbpx
originálne odevy, ktoré pomôžu vylepšiť šatník každej žene.

Čerstvá štyridsiatnička Marta Albrecht Mikulášová: originálne odevy, ktoré pomôžu vylepšiť šatník každej žene

Marta síce vyštudovala ekonómiu, ale viac jej voňala móda. Preto sa jej začala venovať. Priviedli ju k tomu látky, ktoré predáva všetkým, ktorí milujú kvalitu a originalitu. Keďže pred pár dňami oslávila štyridsiate narodeniny a na nedávnych Bratislavských módnych dňoch zožala aplauz s jej ostatnou kolekciou, Martu sme vyspovedali.

Marta, kedy a ako ste sa dostali k myšlienke obchodovať s látkami? Čo bol prvý impulz?

 Keď som ako mladé dievča už na základnej škole prepadla móde, ale netušila som akému smeru presne sa chcem v budúcnosti venovať. Od mamy som sa naučila šiť na stroji, postupne som sa naučila robiť strihy z Burdy, šila veci z prvých nakúpených látok v jedinom u nás dostupnom obchode Rempo, kde ponuka látok bola dosť limitovaná. Prvé odevy som samozrejme skúšala sama na sebe, neskôr som už šila aj pre maminu a dokonca sestre na jej stužkovú slávnosť. Na strednej škole, v čase keď sme sa museli rozhodnúť čo ďalej, som ako veľa mladých ľudí tápala čo by bolo pre moju budúcnosť  zmysluplnejšie. Rozhodla som sa pre štúdium ekonómie na vysokej škole ale móda sa ma držala zubami nechtami:-)
V tomto období som si už nechávala šiť modely podľa mojich návrhov. Zároveň som vnímala, aké
nedostupné sú u nás pekné materiály. Ponuka bola na môj vkus obmedzená. Keď som sa neskôr zoznámila s mojim budúcim manželom, ktorý pracoval na projektoch po celom svete, mala som možnosť si všímať rôzne kultúry, štýl obliekania, videla som látky a materiály aké u nás v tom čase pred desiatimi rokmi neboli na trhu dostupné a opäť som zatúžila venovať sa móde. V tom čase mi napadlo otvoriť si e-shop s látkami zo zahraničia. Bolo to v období keď u nás e-shopová éra ešte len začínala. Začala som tušiť potenciál, ktorý  to v sebe nesie. Najviac ma v zahraničí oslovili  – vtedy u nás nie veľmi dostupné – potlačené hodvábne látky, ktoré som objavila hlavne v Číne, Taiwane a Singapure. Ich kvalita ma natoľko sklamala, že som ich začala hľadať v Európe. Hlavne v Taliansku, kam chodím dodnes sama vyberať jednotlivé materiály pre danú sezónu. Ich vysoká kvalita zodpovedá tomu, čo chcem mojim zákazníkom ponúknuť, čo je pre mňa prioritné a hlavne – na vysokej kvalite materiálov si v mojej firme veľmi zakladám. K látkam postupne začala prirodzenou cestou pribúdať aj galantéria a doplnky.

Kto sú vaši klienti?  Aké látky si u vás môžu ženy kúpiť? Ide aj o menšie množstvá povedzme na jedny šaty?

 Našimi klientmi sa postupom času stali rôzni slovenskí aj českí návrhári, krajčírske salóny, divadlá a v neposlednom rade dámy, ženy, dievčatá, ktoré hľadajú exkluzívnejšie materiály, originálne a kvalitné látky, či len aplikácie, ktorými si vedia dotvoriť svoj odev a zmeniť staršiu vec na novú. Veľa zákazníčok je natoľko kreatívnych a šikovných, že si radi samé niečo nové ušijú alebo vytvoria originálny kúsok. Ďalej máme dámy, ktoré hľadajú nejakú výnimočnú látku na svadobné šaty, nás priviedlo k tomu, aby sme sortiment materiálov postupne rozšírili aj o svadobné látky a materiály. Každý, kto hľadá niečo výnimočné, čo sa mu zdá na Slovensku nedostupné, si vie u nás nájsť to svoje. Alebo mu vieme pomôcť jeho vysnívaný materiál nájsť u našich dodávateľov.

Z materiálov, ktoré ponúkame sú to hlavne hodvábne látky, rôzne kostýmovky, potlačené aj jednofarebné kabátové flauše, potlačené úplety, krajky a vyšívané tyly na slávnostné a svadobné šaty. Látky nakupujeme v menších množstvách aby sme zachovali ich jedinečnosť a originalitu, na maximálne dvoje šiat a podobne, no niekoľko pár dezénov máme stále v ponuke nakoľko sú veľmi žiadané a chceme tým uspokojiť naše zákazníčky, ktoré si ich žiadajú, prípadne vieme niektoré vypredané dezény ešte doobjednať pokiaľ ich má dodávateľ ešte skladom.  Väčšinu látok predávame už od pol metra ako minimálne množstvo na jednu objednávku.

Okrem tohto sortimentu vieme zabezpečiť aj potlač rôznych materiálov podľa vlastne navrhnutého dizajnu.

 Ktoré materiály sú vaše najobľúbenejšie?

K najobľúbenejším materiálom  pre mňa samú určite patrí kráľovský materiál hodváb so zaujímavou potlačou a tiež kabátový vlnený potlačený flauš. Vedia z nich vzniknúť veľmi originálne kúsky. V poslednom období mám obľúbené hlavne vyšívané tylové látky, ktoré sme začali dovážať na základe veľkého dopytu našich zákazníčok, ktoré sú momentálne absolútne IN na slávnostné šaty, sukne či topy.

Aké najdrahšie látky máte v ponuke a ktorá z látok, čo do zloženia, pôsobí luxusne a je cenovo dostupná?

Medzi najdrahšie látky patrí hodvábne organzové lamé, slávnostná látka na honosnejšie plesové róby. Je zaručene neprehliadnuteľná. A už spomínané vyšívané tyly, niektoré sú s takzvaným 3D efektom, čiže náročný vyšívaný vzor s korálkami a flitrami. V ponuke máme aj cenovo dostupnejšie látky, každý si môže nájsť to svoje, len si treba uvedomiť, či chceme na danú príležitosť materiál na jedno použitie alebo investujeme do niečoho, čo nám vydrží roky. My sa prikláňame ku kvalite a originalite.

Všimla som si, že máte v sortimente aj rôzne aplikácie. Používate ich aj vo svojej tvorbe?

Áno, popri látkach sme postupne dopĺňali sortiment o zaujímavé aplikácie, či už rozmerovo menšie alebo veľké – na slávnostné šaty. Vždy som ich v mojej tvorbe veľmi často využívala, a zistila som, že  aj zo strany klientov je o ne veľký záujem. Preto sme ich začali ponúkať aj na našom e-shope zoefabrics.eu. Aj tí, ktorí majú svoj obľubený módny kúsok, ale chcú si ho časom nejakým spôsobom „oživiť“, spraviť vlastný hand made, redizajn, si u nás nájdu cenovo dostupné aplikácie a bordúry. Ako sa hovorí, fantázii sa medze nekladú.

Okrem látok ste sa preslávili aj s doplnkami. Najmä opasky od vás ma fascinujú. Vyzdvihujú ženské krivky. Kde beriete nápady a inšpiráciu?

Originálne kožené opasky a doplnky z dielne ZOE FASHION

Nápad vždy prichádza akosi automaticky keď sa mi do rúk dostane zaujímavá koža či látka, alebo krásna opasková spona. Opasky ako také ma vždy fascinovali, ja sama mám celkom slušnú zbierku. No a popri navrhovaní oblečenia, hlavne zimných kabátov a šiat ma to začalo ťahať aj k tvorbe originálnych opaskov, keďže som potrebovala či už na prehliadky, fotenia a k jednotlivým kusom oblečenia „dopasovávať“ aj doplnky. Nie vždy som našla vhodný opasok, ktorý by absolútne ladil k našim dizajnovým kúskom, či už farebne alebo materiálovo.

Inšpiráciou je mi okrem svetovej módnej scény a trendov móda samotná, ktorá je dnes tak rôznorodá a úžasne slobodná. Nie je úplne dôležité mať  na sebe to najtrendovejšie, čo je práve IN, ale ide skôr o celkové zladenie sa, vrátane doplnkov.

Od látok ste prešli k móde. Ako k tomu prišlo?

Marta Albrecht Milkulášová s kolegyňou krajčírkou Katkou Prajovou Oginčukovou

Móda sa ma drží už veľmi dlho, odkedy sa pamätám,  a už v čase keď som začala šiť prvé jednoduché modely niekedy na základnej škole, postupne až po strednú školu som módu stále brala len ako svoje hobby a tvorila som sem tam niečo len pre moje blízke okolie a pre seba. Nešla som cestou klasickej vyštudovanej návrhárčiny, nemala som voči sebe také zdravé sebavedomie, že sa mi to môže podariť. Veď treba školu, treba vedieť dobre kresliť, treba byť dostatočne kreatívny a tvoriť síce originálne, no nenositeľné veci. Išlo a vyvíjalo sa to celé postupne až nenápadne. Chcela som na ísť mojou cestou. V hlave som mala vytvorený koncept postupného získavania kontaktov na výrobcov a distribútorov látok, neskôr aj galantérie, aby som mala tie správne zdroje pekných a kvalitných materiálov, z ktorých by som niekedy v budúcnosti sama tvorila. Nielen predávala mojim zákazníkom. Látok, ktoré boli síce krásne, ale dlhšie nenašli potenciálneho záujemcu mi bolo ľúto. Rozhodla som sa ich využiť a navrhla som prvé modely. Môj e-shop s látkami a moja tvorba sú tak vzájomne prepojené.  Bolo ťažké rozhodnúť sa len pre jednu z činností, pretože sa navzájom dopĺňajú. Pri tvorbe mám v podstate voľnosť výberu materiálov pre danú kolekciu, sama si určujem tému, farby aj použité látky. Najpodstatnejšia bola samozrejme odozva klientok, ktorým sa navrhnuté modely páčili natoľko, že mi dodávali sebavedomie venovať sa tvoreniu naďalej a pokračovať v rozbehnutej ceste.

Vaše kolekcie sa stali už neoddeliteľnou súčasťou Bratislavských módnych dní. Kedy sa to celé začalo?

 Niekedy na jar roku 2014 keď som našla na facebooku ponuku na zúčastnenie sa projektu „Nové tváre módnej scény“ v rámci Bratislavských módnych dní. Povedala som si, že prečo neskúsiť. Bratislavské módne dni sú obrovská výzva a príležitosť zároveň pre každého módneho návrhára ukázať sa pred väčším publikom. Samozrejme vždy som sledovala Bratislavské módne dni ako niečo kde sa prezentujú len tí najlepší slovenskí návrhári a nikdy by mi nenapadlo, že sa mi podarí tam niekedy vôbec zúčastniť. S absolútnou pokorou som poslala vypracované tematické zadanie a v kútiku duše dúfala, že budem možno medzi piatimi finalistami  s možnosťou prvej veľkej prezentácie na pódiu. Áno, bol to môj sen a bolo pekné snívať o ňom a ešte krajšie sa naozaj zúčastniť. Prvá kolekcia bola nazvaná Anna Karenina s prvkami ruskej módy v novom modernejšom looku, aj čo sa týka materiálov. Kolekcia mala ruskú esenciu a tiež sme pri nej prvý raz využili maľbu na odev, ktorá to celé ešte viac umocnila.

Aj vďaka víťazstvu v Nových tvárach módnej scény s touto kolekciou ma BMD pravidelne pozýva na prezentáciu novej kolekcie na ďalšie ročníky, z čoho sa veľmi teším lebo je to jedna z najlepších možností ukázať sa a dať o sebe vedieť čo sa týka módy na Slovensku.

Ak by chcel muž prekvapiť ženu kvalitným darčekom od vás, ktoré kúsky by ste odporučili ako tipy?

Nech sa páči. V ponuke máme rôzne originálne kabáty a saká, či hovábne blúzky a tiež originálne kožené opasky a kabelky. V prípade, že by sa pán manžel, či priateľ nevedel rozhodnúť pre konkrétny darček pre svoju dámu, ponúkame aj možnosť darčekovej poukážky na nákup celého sortimentu,  vrátane látok. Tiež poskytujeme možnosť ušitia kabátu či iného kúska na mieru.

Rozhovor pripravila. Martina Valachová

Foto: Marta Albrecht Mikulášová (archív a BMD)

Mohlo by vás zaujímať