Cenzúra? Keď sa ukázalo, že „konšpirácia“ môže byť pravdivá, tak politiku cenzúry Facebook upravil.

Facebook cenzuroval príspevky počas pandémie

Tak už máme „Facebook Files“, uniknutú komunikáciu o tom, ako americká štátna inštitúcia CDC (Centers for Disease Control and Prevention) silne ovplyvňovala Facebook/Meta ohľadom cenzúry príspevkov týkajúcich sa COVID-19.

Vďaka tomu napríklad Facebook dlhodobo mazal akékoľvek príspevky hovoriace o tom, že by Covid-19 mohol vyjsť z laboratória. Keď sa ukázalo, že táto „konšpirácia“ môže byť pravdivá, tak politiku cenzúry, samozrejme, upravili.

Cenzurované boli nielen informácie, ktoré by mohli byť nepravdivé, ale aj (pravdivé) informácie, ktoré by „mohli narobiť škodu“.

Meta/Facebook tiež cenzuroval príspevky o tom, že vakcíny môžu byť nebezpečné pre deti.

Osobne si myslím, že vo finále táto cenzúra podľa mňa narobila viac škody ako úžitku – ľudia, keď videli, že niečo, čo bola nakoniec pravda, bolo cenzurované ako konšpirácia, tak mali o to menší dôvod veriť štátnej inštitúcii v oblasti Covid-19, prípadnému očkovaniu, a o to viac dôverovali dezinfo scéne.

Otvorená a necenzurovaná diskusia je podľa mňa úplne kľúčová, aby si ľudia dokázali spraviť vlastný názor a rozhodnúť sa najlepšie, ako uznajú za vhodné.

Cenzúra alternatívnych názorov (ktoré môžu byť vo finále pravdivé) je totiž úplným nerešpektovaním toho, že ľudia si dokážu o tak dôležitej téme ako je pandémia spraviť vlastný názor.

Priznám sa, že som z tejto aktivity Facebooku skutočne sklamaný.

Som totiž presvedčený o tom, že pravda je vždy dôležitejšia ako jej dôsledky. Nech sú akékoľvek.

Pavol Ľupták

Link na zdroj: https://reason.com/2023/01/19/facebook-files-emails-cdc-covid-vaccines-censorship/

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať