Prečo je elektrina taká drahá – sme v energetickej vojne? Hľadá sa riešenie na zlacnenie energií

Ceny elektriny a stropovanie cien

Prečo je elektrina taká drahá – sme v energetickej vojne? Hľadá sa riešenie na zlacnenie energií. Anka Žitná včera v rámci relácie TakTakto? hostila Lukáša Kovandu – člena Národnej ekonomickej rady vlády Českej republiky.

Prečo je elektrina taká drahá a ako fungujú energetické burzy?

Je zastropovanie cien energií technicky možné?  

Podľa Kovandu je zastropovanie cien energií v súčasnosti málo pravdepodobné, keďže nebude podporené ani zo strany Európskej únie a ani zo strany Nemecka.

Vysvetľuje, že cieľom Európskej komisie je zamedziť zvyšovaniu cien plynu tým, že dôjde k zastrešeniu cien energií z alternatívnych elektrární. Zisk, ktorý by pochádzal z nadprodukcie veterných či slnečných elektrární by putoval do spoločnej kasy členských štátov Európskej únie.

O energetickej sebestačnosti a možnostiach s Pavlom Luptákom
O energetickej sebestačnosti a možnostiach s Pavlom Ľuptákom

Alternatívne zdroje energie majú momentálne nadštandardné zisky, lebo ťažia práve z vysokej ceny energie vyrábanej z plynu, ktorá je podmienená situáciou na Ukrajine a sankciami Západu voči Rusku. „Výroba energie z plynu je dramaticky drahá, v dôsledku čoho narastá marža všetkých ďalších elektrární, lebo ceny na burze sa odvodzujú od najdrahšieho zdroja,“ uviedol Kovanda.

Rozhovor si môžete pozrieť aj tu:

 

Mohlo by vás zaujímať