Celoživotné vzdelávanie ako kľúčová zručnosť našej  budúcnosti

Celoživotné vzdelávanie ako kľúčová zručnosť budúcnosti
Olesya Kuznetsova/Shutterstock.com

Celoživotné vzdelávanie ako kľúčová zručnosť našej  budúcnosti

Rozvoj technológií a skrátenie životného cyklu povolaní viedli k zastaraniu klasického modelu vzdelávania, ktorý nahradil koncept celoživotného. Získanie tejto zručnosti je preto pre dnešného človeka a jeho budúcnosť veľmi dôležité.

Pred 20 až 30 rokmi to fungovalo tak, že ak človek po škole získal povolanie, mohol si naplánovať svoju kariéru a mať istotu, že sa na nej v nasledujúcich rokoch nič nezmení. Dnes je takáto situácia prakticky nemožná, o čom ste sa možno za posledný rok aj presvedčili.

Takáto forma dlhodobej práce bez zmien sa dnes už sa stáva minulosťou a nielen život, ale aj štruktúra samotných profesií sa mení obrovskou rýchlosťou.

Bez zdokonaľovania riskujeme vypadnutie z trhu

Predstavme si napríklad internetový obchod, ktorý nepoužíva nové propagačné nástroje a algoritmy stránok – veľmi rýchlo stratí svoj význam na trhu. To isté platí pre tvorcov reklamy, ktorí sa rozhodnú používať jeden štýl po zvyšok svojho života a na farbami „hrajúce“ kvalitné tonery Epson pritom zabudnú. Trend vývoja, pokroku a zmien jednoducho ovplyvňuje každý jeden segment trhu.

Učitelia musia ovládať nové vzdelávacie služby, manažéri predaja musia sledovať zmeny v priemysle a zlepšovať komunikačné schopnosti, kozmetičky musia poznať všetky produkty a informácie v starostlivosti o pleť. Takmer každý jeden špecialista musí pravidelne zdokonaľovať svoje kompetencie, inak riskuje vypadnutie z trhu.

Vzdelávanie v 40-ke preto nie je nič výnimočné. Tak si svoje lepšie zajtrajšky poistite aj vy. Vypracovanie novej bakalárskej práce predsa nie je vôbec náročné. Dôležité zostáva, že vám takéto vzdelanie pomôže objaviť nové možnosti, o ktorých ste ani netušili. Nie je to predsa o titule, ale vedomostiach.

Myšlienka s pred 100 rokov, ktorá sa stáva novou realitou až teraz

Samotný koncept celoživotného vzdelávania nie je žiadnym novým objavom. Táto myšlienka už bola témou práce Eduarda Lindemanna „Dôležitosť vzdelávania dospelých“, publikovanej v roku 1926. Jej stelesnenie pociťujeme vo výraznej miere až dnes, v živote modernej generácie, v ktorej podstatu celoživotného vzdelávania dobre vystihuje citát amerického futurológa, ktorý hovorí, že:

„V 21. storočí nebudú negramotnými ľuďmi tí, ktorí nevedia čítať a písať, ale tí, ktorí sa nemôžu a nebudú vedieť učiť.“

Alvin Toffler

Celoživotné vzdelávanie ako kľúčová zručnosť budúcnosti
Vitalii Vodolazskyi/Shutterstock.com

Týmto schopnostiam by ste mali venovať pozornosť

V rýchlo sa meniacom svete zohrávajú kľúčovú úlohu takzvané flexibilné zručnosti – schopnosť vyjednávať, organizovať tímovú prácu, riadiť svoj čas a hľadať neštandardné riešenia. EQ, mediálna gramotnosť, schopnosť učiť sa, tvorivosť a ďalšie vlastnosti boli v správe  pomenované ako zručnosti budúcnosti.

Na rozvoj týchto kompetencií existujú rôzne vzdelávacie kurzy a školy. A nemusíte mať obavy, že by bolo pre vás písanie dôležitej diplomovej práce na konkrétnu tému vo vyššom veku popri práci náročné. Dnes je výhodou, že sa vám vzdelávacie inštitúcie prispôsobia a nájdu sa ľudia, ktorí vám so zvládaním štúdia pomôžu.

Investujte preto do svojho celoživotného vzdelávania nielen peniaze, ale aj čas a uvidíte, že výhľad do budúcnosti bude pre vás oveľa krajší.

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať