Odhaľte čaro moderných kuchýň v industriálnom štýle
Industriálne, resp. priemyselné kuchyne sú spojením vysokej funkčnosti a pútavého, no na prvý pohľad možno drsného vizuálu. Často sa vyznačujú otvoreným pôdorysom, vysokým stropom, využívaním surových materiálov a otvorených úložných priestorov. Ak túžite mať takúto kuchyňu aj vo vašej domácnosti alebo ste jednoducho zvedaví, pokračujte v čítaní.
Surové materiály pre nekonvenčný vzhľad
Jedným z charakteristických znakov modernej kuchyne v industriálnom štýle je používanie materiálov v neopracovanom stave. Hrubé tehlové alebo betónové múry pridávajú kuchyni jedinečný vzhľad. Betón ako materiál však môžete do vašej kuchyne zakomponovať aj iným spôsobom, obľúbené sú napríklad betónové pracovné dosky alebo dekorácie, napríklad črepníky.
Tip: Praktickou alternatívou sú samolepiace stropné a stenové 3D kazety (panely), ktoré dokážu architektonický betón alebo tehly dokonale imitovať. Inštalácia je rýchla, jednoduchá a okrem toho odhlučňujú a izolujú.
Vytvorte ilúziu vysokých stropov
Ako už bolo spomenuté, priemyselné priestory sa vyznačujú vysokými stropmi. Je to dané tým, ako vlastne industriálne byty (ozn. aj loftové) vznikali – opustené továrne a sklady sa začali používať ako ubytovacie priestory pre chudobnejšiu vrstvu. Ak vaša kuchyňa nedisponuje vysokými stropmi, môžete vyskúšať niekoľko trikov:
- využiť môžete napríklad závesné svietidlá na lanku, ktoré pritiahnu pohľad nahor,
- strategicky nasmerované nástenné svietidlá smerom hore,
- vysoké kuchynské linky tiahnuce sa až po strop,
- kontrast medzi tmavou farbou na stenách a bielym stropom tiež robí strop opticky vyšším.
Ako zútulniť drsnú industriálnu kuchyňu?
Podniknite niekoľko krokov, vďaka ktorým dodáte kuchyni nádych elegancie, útulnosti a jemnosti. Teplo domova môže byť citeľné aj tu, stačí do kuchyne zakomponovať niekoľko drevených prvkov v svetlých a teplých tónoch. Vďaka tomu sa priestor ešte viac otvorí a drsný vzhľad bude narušený. Pozor však, aby sa váš pôvodný zámer, teda industriálna kuchyňa, nezmenil na priestor v rustikálnom či vidieckom štýle. Zvoľte preto len jeden až dva komponenty z dreva, napríklad drevenú podlahu, pracovnú dosku alebo stôl pozostávajúci z kovovej podnože a pracovnej dosky z masívu.
Nezanevrite na svetlé farby
Industriálny štýl môže evokovať využívanie prevažne tmavých farieb – čierna, tmavosivá, tmavomodrá alebo antracitová. Svetlejšie farby však môžu pridať kuchyni modernejší nádych a príjemnejšiu, útulnejšiu atmosféru. Preto stavte na kontrast tmavých a svetlejších farieb. Napríklad, ak je miestnosť veľká, môžete si dovoliť použiť tmavé steny, ktoré skombinujete s bielou kuchynskou linkou, avšak naopak, ak máte malú kuchyňu, ktorú potrebujete opticky zväčšiť, aplikujte na steny bielu farbu, ktorú vyvážite tmavým nábytkom.
Zdroj foto: NataliaLavrivNedashkivska / Shutterstock.com