fbpx

Ďatelina je zdrojom rastlinných estrogénov s antidepresívnym účinkom. Funguje aj na návaly. Testujem ju 7 dní

Čaj z ďateliny na návaly a nespavosť
Foto: Dodo Dobrík, Herbár mesta

Ďatelina lúčna je zdrojom rastlinných estrogénov s antidepresívnym účinkom. Pripravte si čaj z ďateliny na návaly a nespavosť

Nedávno som robila rozhovor so Zuzanou Vačkovou na tému menopauza. V rozhovore sme sa dotkli azda všetkých aspektov a útrap tohto obdobia. V deň natáčania som vstala o pol tretej a smiala som sa, že azda je to prvý signál? Idem robiť rozhovor na tému prechodu a privolala som si to? Vyzerá, že hej…

O pár týždňov sa pridali aj horúčavy.

Nenazvala by som to ešte návalom. Ide o zaliatie teplom, zatiaľ bez potenia. Ale poviem vám, nič moc to nie je. Ten pocit prichádza len tak. Z ničoho nič. Dosť ťažko sa to opisuje. Kto nezažil, tak nepochopí.

Skôr ako siahnem po doplnkoch stravy (verím, že hormonálnej liečbe sa vyhnem), začala som hľadať niečo prírodné. Kamarátka mi poradila ďatelinu (fotku som si požičala od Doda Dobríka z Herbára mesta).

Testujem čaj z ďateliny už 7 dní a musím povedať, že zatiaľ zaberá.

Horúčavy sa zredukovali aj cez deň aj v noci. A priznám sa, že i lepšie spím. Ak teda prechádzate podobným štádiom, vyskúšajte. Ja som si kúpila ďatelinový čaj v lekárni. Keby som bola vedela, že je ďatelina taký skvost, asi by som ju bola v lete pozbierala a nasušila. Nevadí. Veď leto príde znova…

Na ďateline je zaujímavé aj to, že tlmí nielen návaly tepla, ale obmedzuje aj poruchy spánku. Obsahuje aj vitamín E a silice, ktoré majú dezinfekčné účinky. Je bohatá na triesloviny.

Ako si pripraviť čaj z ďateliny na návaly a nespavosť?

Príprava čaju je veľmi jednoduchá. Lyžičku sušenej ďateliny zalejte vriacou vodou a nechajte desať  až 15 minút lúhovať. Ja pijem odvar zatiaľ raz denne, ale dočítala som sa, že si ho môžete dopriať aj 2 až trikrát za deň. Čaj je treba nechať vychladnúť a nepiť ho horúci.

Tak vyskúšajte. A dajte vedieť či pomohol…

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujať…

Na mnohé aspekty prechodu som sa pýtala aj Zuzany Vačkovej, ktorá sa vysporiadava s príznakmi menopauzy a bez problémov hovorí nielen o problémoch v oblasti sexuálneho života žien, s ktorými sa jej zdôverujú, keďže Zuzka túto tému otvára pravidelne a bez servítky, ale práve aj o problémoch s nespavosťou a návalmi.

Celý rozhovor nájdete tu (sledovať môžete stlačením play. Alebo nám dajte follow na YouTube  – kanál sa volá ODznova

 

Mohlo by vás zaujímať