fbpx
BÝVALÝ NARKOMAN POMÁHAL DESIATKAM ĽUDÍ A DETÍ. DNES POTREBUJE POMOC ON.
ZDROJ Foto: FB Profil Zločinu
Domov / FOCUS / BÝVALÝ NARKOMAN POMÁHAL DESIATKAM ĽUDÍ A DETÍ. DNES POTREBUJE POMOC ON.

BÝVALÝ NARKOMAN POMÁHAL DESIATKAM ĽUDÍ A DETÍ. DNES POTREBUJE POMOC ON.

Život býva všelijaký. Raz ste hore, inokedy dole. Niekedy je to také ani-ani. Samo žil vždy buď dole alebo hore. A prišla stredná fáza. Chce žiť obyčajne. Normálne. Milovať svoju partnerku a dieťa. Tu na Slovensku. Už desať rokov neberie drogy a v medzičase prevádzkuje o.z. NEzávislosť. Pomohol desiatkam ľudí vymaniť sa z cesty do drogového marazmu. Aktuálne potrebuje pomoc on.

Nie z drog. Samo už závislý nie je. Aby mohol slušne žiť a pokračovať v svojej činnosti, potrebuje sa presťahovať z Ukrajiny na Slovensko. A ja som sa rozhodla, že s ním urobím tento rozhovor. Moje pohnútky sú aj osobné. Stretla som sa s drogami a s tým, čo vedia narobiť. Nie, nie ja osobne. Nič som nebrala. Ani som okolo toho nechodila. 

Ale vo veľmi blízkej rodine sme trpeli dôsledkami toho, čo prináša blízkosť drogovo závislej osoby. A myslím si, že v určitých fázach života potrebuje každý človek trochu popchnúť. Pomôcť. Podať ruku. Sama osobne nepoznám, ale preverila som si cez sociálne siete jeho činnosť. A tak vzniká tento text.

Samo, čo všetko si bral?

Bral som heroín 13 rokov, do toho pervitín cca 6 rokov.

Aké to je drogovať a spadnúť na úplné dno?

Drogovať znamená naozaj žiť na dne. Ľudia si väčšinou myslia, že život narkomana je o tom, že si dá svoju dávku a potom mu je dobre. Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že ak je niekto závislý, tak neberie drogu preto, aby mu bolo dobre. Berie drogu preto, aby mu nebolo zle. Teda život narkomana je o tom zohnať  si peniaze(preto zohnať, lebo ak je niekto závislý, tak je dosť nereálne si na to normálne zarobiť), dať si, a rýchlo zháňať na ďalšiu dávku. Slovom zohnať som myslel väčšinou páchať nejakú trestnú činnosť, prostitúciu, a podobne.

Teda prežíval som absolútnu beznádej. Vtedy som neveril tomu, že raz sa môže stať nejaký zázrak a ja budem žiť normálne. Prežíval som zo dňa na deň,  a čakal som, kedy sa to konečne skončí mojou smrťou. Pravdaže, stále som mal reči, že ako dobre by bolo umrieť, no bol som slabý na to, aby som sa sám zabil.

Lenže niečo sa stalo a tvoj život sa zmenil. ČO to bolo?

Stopka prišla po 13 rokoch takéhoto života, z ktorých som niekoľko prežil ako bezdomovec na ulici. Bolo to vtedy, keď som si uvedomil, že som prišiel o všetko, a o všetkých. Keď som raz povedal mojej mame, že umieram, a ona mi povedala, že som umrel už dávno. Vtedy som spoznal cez internet jedno dievča z Ukrajiny a povedal som si, že stratiť nemám čo, že idem na Ukrajinu. Tento krok mi zachránil život.

NA UKRAJINE POTOM VZNIKLA AJ MYŠLIENKA NEZÁVISLOSTI – O.Z. BOLA TO  SÚČASŤ TERAPIE?

Nie, nebola. Keď som začal rozmýšľať nad tým, ako sa zamestnať, tak som si uvedomil, že neviem robiť poriadne nič. No hneď mi napadlo aj to, že čo sa týka závislosti, tak na to som expert. Keďže som chcel robiť niečo, v čom budem dobrý a čo bude aj trošku prospešné, tak NEzávislosť je logickým výsledkom. V NEzávislosti som sa venoval proti drogovej prevencii a poradenstvu rodinám závislých.

Za 7 rokov činnosti sa mi podarilo urobiť z NEzávislosti topku v tejto oblasti na Slovensku, čo nie sú moje slová, ale slová stoviek detí, ktoré boli na mojej besede, a riaditeľov škôl, kde som bol. Odozvy na moju prácu od detí sú tu https://www.facebook.com/nezavislost/ , od riaditeľov škôl sa dajú pozrieť tu http://www.nezavislost.eu/povedali-o-nas

Kto všetko ti pomáhal? Lebo chodiť po školách a sociálnych zariadeniach chce peniaze. Cestovné, stravné…

NEzávislosť som založil s mojim priateľmi, kresťanmi. Fungovali sme v podstate tak, že ja som sa venoval prevencii, rodinám a moji priatelia sa starali o to, aby som mal za čo cestovať, za čo žiť.

Momentálne je však situácia taká, že NEzávislosť je posledných pár mesiacov pozastavená. Moji priatelia mi už nie sú priateľmi. Dôvod je taký, že som sa rozišiel s manželkou a žijem s druhou ženou, s ktorou mám dieťa. S manželkou sme v korektnom vzťahu a rozvádzame sa. Pre kresťanov je rozvod smrteľný hriech. Nevedeli to akceptovať. Ja to samozrejme môžem len rešpektovať. Ale potrebujem a chcem sa hýbať ďalej. Osobne, a chcem pokračovať v  ďalšej činnosti o.z. Nezávislosť.

Aktuálne nemáš prostriedky na ďalšiu prevádzku svojej činnosti a potrebuješ sa presťahovať na Slovensko. Skúsil si osloviť ľudí, ale zatiaľ sa ti nepodarilo vyzbierať dosť peňazí. Preto aj vzniká tento článok. Koľko peňazí potrebuješ, aby si vedel prísť žiť do rodnej vlasti a pokračovať v činnosti?

Presnú cifru neviem, ale na Slovensko chcem ísť pravdaže aj mojou partnerkou Lili a so synčekom. Určite nechcem prísť na Slovensko a zostať tu bez práce. Prácu na Slovensku v podstate obaja máme. Ja nás budem živiť fotením, čo je moja práca aj tu na Ukrajine.

Lili má vyštudovanú svetovú literatúru a ruský jazyk, okrem toho je aj choreograf moderného baletu a tréner stretchingu, čím sa chce aj živiť. Aby sme to mohli reálne robiť, potrebujeme si otvoriť obaja živnosť. Vybavenie všetkých dokumentov pre Lili je veľmi drahé, plus potrebujeme nejaké financie aj na presťahovanie, prežitie prvých dní na Slovensku, lebo buďme realisti, určite sa mi nepodarí zarobiť hneď v prvý deň na živobytie (alebo áno?).

Toto všetko je suma, ktorú je zarobiť na Ukrajine nereálne, keďže Lili tu zarobí cca 2-3€ za tréning a ja približne 20-30€ za fotenie, pričom nájom za byt platíme cca 350€ mesačne. Ak sa podarí vyzbierať vyššia čiastka ako potrebujeme, tak tie peniaze budú použité v NEzávislosti na protidrogovú prevenciu.

Kam môžu ľudia prispieť. Máš zriadený účet?

Ak má niekto záujem podporiť moju prácu v NEzávislosti, prípadne je ochotný pomôcť mne a mojej rodinke, tak samozrejme mám účet. Teda účet NEzávislosti. Výšku pomoci nechám na každom jednom čitateľovi.

 IBAN SK0509000000005068810379

Zriadil som aj PAY PAL účet – previesť peniaze a pomôcť sa dá aj touto formou:

Ešte chcem doplniť, že pre fungovanie NEzávislosti som pred časom predal auto a posledné peniaze, ktoré som mal, som vložil do NEzávislosti. Skrátka som chcel dokončiť rozpracované projekty, napriek tomu, že podpora od pôvodných prispievateľov z horeuvedených dôvodov prestala chodiť. 

Píšem to preto, aby nevzniklo podozrenie, že chcem zneužiť o.z na osobné účely. Potrebujem iba pomoc – aby som sa mohol presunúť na Slovensko a pokračovať (aj) v činnosti NEzávisloti ďalej.

Môžu ťa ľudia aj kontaktovať ak by sa chceli poradiť (napríklad ako komunikovať s deťmi na tému závislosť), alebo by mali nejaký problém, ktorý treba riešiť v rámci závislosti?

Áno, určite môžu. Najlepšie cez instagram 
 https://www.instagram.com/bogartsphoto_private/