Byť dobrým rodičom v sebe zahŕňa aj ochotu učiť sa bez ohľadu na náš vek, pretože naše deti za to stoja

Byť dobrým rodičom v sebe zahŕňa aj ochotu učiť sa bez ohľadu na náš vek, pretože naše deti za to stoja

Keď sa niekto rozhodne študovať náročnú psychoterapeutickú metódu, väčšinou je jeho motiváciou pomoc druhým. Rovnaký zámer mala aj Slovenka Michaela, ktorá absolvovala náročné štúdium NLP v USA. Po rokoch práce o svojich poznatkoch napísala knihu, v ktorej sa venuje prevencii vzniku tráum a fóbií u detí. O tom, že ide o skutočne užitočnú knihu sa presvedčila aj sama, keď sa so svojou dcérkou ocitla voči traume tvárou v tvár…

Len čo sa v roku 2013 Michaela presťahovala do Belgicka, oslovilo ju štúdium neurolingvistickej psychoterapie. „Aj keď to bolo komplikované, rozhodla som sa učiť priamo od jedného zo zakladateľov NLP metódy – Roberta Diltsa v Kalifornii. Nasledujúce dva roky som sa presúvala medzi Amerikou a Belgickom,“ spomína Michaela, ktorá toto štúdium čoskoro doplnila o ďalšie certifikované techniky, z ktorých najviac ju zaujala Flash technika na traumy.

Mnohé traumy a fóbie majú pôvod v detstve

Po štúdiu NLP sa definitívne usadila v Belgicku. Nadšene sa vrhla do organizovania workshopov a individuálnych diagnosticko – terapeutických stretnutí. „Počas regresnej terapie s dospelými klientmi vždy vidím problém, ktorý je teraz a situáciu z minulosti, v ktorej sa problém naštartoval. Mnoho traumatických zážitkov sa odohrá v období nášho detstva a klienti sa často dostanú k terapii aj dvadsať a viac rokov ex post,“ vysvetľuje Michaela, ktorá vníma, aká dôležitá je pre človeka okamžitá pomoc. 




Poukázala na prevenciu, ktorú zvládne každý rodič

Keď sa Michaela stala matkou, začala sa na túto problematiku pozerať ako terapeut a rodič v jednom. „Prišla som na to, ako môžeme skúsiť pomôcť našim deťom prekonať stresujúce zážitky bez toho, aby ich výrazne negatívne ovplyvnili. Takéto informácie som si nemohla nechať sama pre seba.“ Svoje poznatky preto spísala do knihy „OLÍVIA V BUBLINKE ODVAHY – 19 SPÔSOBOV RIEŠENIA STRACHU“. 

Je určená najmä rodičom a vychovávateľom, ktorí v nej nájdu praktické návody – ako reagovať v situáciách, ktoré u dieťaťa vyvolávajú pocity strachu. „Súčasťou knihy sú aj preventívne metódy, ktoré dokážu dieťa na stresujúce zážitky pripraviť a eliminovať tak dopad stresu. Praktizovaním týchto metód bude dieťa lepšie pripravené na nové situácie, ktoré by za iných okolností mohli vyvolať fóbiu,“ poznamenáva Michaela.

Obavy z nástupu do škôlky a strach zo strašidiel. Ktorý rodič by to nepoznal?

Detské strachy majú škálu od bežných vývojových strachov až po fóbie. Kniha „OLÍVIA V BUBLINKE ODVAHY – 19 SPÔSOBOV RIEŠENIA STRACHU“ ponúka 19 nástrojov na zvládnutie bežných strachov detí. Rukopis knihy testovali rodičia detí vo veku 2-8 rokov a potvrdili, že metódy fungujú aj pre staršie deti, hoci pôvodne bola kniha napísaná pre vekovú kategóriu 2-4 roky.

Častý je napríklad strach z odlúčenia, hlučných predmetov či strašidiel. „Pomôcť dieťaťu prekonať pocity strachu sa dá jednoducho naučiť,“ prezrádza Michaela. „A aby boli tieto techniky pre rodičov čo najviac zrozumiteľné, v knihe som uviedla konkrétne príklady, ako sa pomocou nástrojov NLP so strachmi popasovala naša dcérka Olivia. 

Metódu, ktorú vymyslela, vyskúšala na svojej dcérke

Od dopísania jej knihy prešlo pár týždňov a keďže bol pekný víkendový deň, vybrali sa spolu s 4 ročnou dcérkou Oliviou na prechádzku. „Bola som pár metrov od nej, keď som zbadala, že sa smerom k nám rúti veľký pes bez košíka a vôdzky,“ pripomína si náročné chvíle Michaela a dodáva. „Nebolo mi všetko jedno. Iba vďaka tomu, že som modelové situácie z knihy vedela naspamäť, podarilo sa mi „nezamrznúť“ a použiť niekoľko metód, ktoré dcérke pomohli eliminovať náhle pocity strachu. 

Už dávno som pochopila, ale vždy si rada pripomeniem, že byť dobrým rodičom v sebe zahŕňa aj ochotu učiť sa bez ohľadu na náš vek, pretože naše deti za to stoja. Byť im takou oporou, aby z nich vyrástli vyrovnaní a šťastní ľudia, ktorí nebudú potrebovať terapeuta na traumy.“

Ak sa chcete dozvedieť, ako Michaela reagovala počas toho, keď boli so svojou malou dcérkou obťažované voľne pusteným psom, navštívte jej webstránku, kde celý zážitok vrátane použitej metódy podrobne opísala vo svojom blogu. 

Michaela Ray de Witters má 42 rokov a spolu so svojou rodinou žije v Belgicku. Certifikát „NLP Master Practitioner“ získala v roku 2015 na NLP Univerzite v Kalifornii. Je autorkou terapeutickej NLP špecializácie „M-Ray Method“, vďaka ktorej sa dá rýchlo analyzovať, na ktorej úrovni vedomia treba pracovať, vzhľadom na symptómy, ktoré klientov trápia. V rámci transformačných cvičení sprevádza dospelých pri spracovaní tráum z detstva. 

Je tiež autorkou unikátnej knihy „Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia“, ktorú odporúčajú aj psychológovia. Kniha pomohla už tisícom rodín a bola preložená do viacerých jazykov. Nedávno vznikla aj verzia pre adoptované deti “Dieťa z neba – 8 pilierov sebavedomia adoptovaného dieťaťa”. 

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať