Najlepší čas na zmenu? Bolo to včera, dnes a bude aj neskôr. Jediné, čo sa mení je štartovacia pozícia.
- Pomôžu mi cviky od bolesti a budem ich potom musieť stále cvičiť?
- A keď schudnem, tak budem musieť cvičiť už stále?
Na otázky tohto typu sa ťažko odpovedá, ale človek nimi veľa hovorí o sebe.
Prečo sa na tieto otázky ťažko odpovedá?
Nič nie je čiernobiele a vždy spolu súvisí viac vecí. Napríklad, ak človek začne cvičiť s porozumením, prečo a ako, aktivoval aj myslenie. A teda vytvára nové neurospojenia nevyhnutné aj pre vytváranie návykov. Ak je problém dosť veľký a človek nevykonáva všetko iba pod dohľadom, jeho pozornosť je upriamená na seba samého a nie iba na pokyn inštruktora či terapeuta.
- Áno, cvičenie výlučne pod dohľadom inštruktora nerozvíja dostatočne mentálnu stránku nevyhnutnú pre udržanie si dlhodobých/trvalých pozitívnych zmien.
- Áno, neustále trénovanie pod dohľadom nevedie k dostatočnému sebapoznávaniu a sebarozvoju, človek sa často stáva závislým. Tým, samozrejme, nemyslím tréningy vedúce k edukácii.
Moje odpovede zjednodušujem asi takto:
1. Nemusíš ani začať
2. Môžeš svoje myslenie upriamiť na výsledok a bude na tebe, či ten výsledok je lepšie zdravie alebo „práca“, ktorú pre dosiahnutie výsledkov potrebuješ robiť
3. Nakoniec je jedno, aké máš predsudky a strachy, ak nezačneš, nič sa k lepšiemu nezmení – to jediné je isté. A ostatné sa dozvieš, až keď to vyskúšaš.
A najlepší čas na zmenu je vždy…
Bolo to včera, je to teraz a bude aj neskôr. Jediné čo sa mení je štartovacia pozícia.
Ak bolo v minulosti ľahšie začať, dnes môžeš byť o niečo silnejším. Začiatok bude ťažší, ale silnými nás robia ťažké veci/situácie. Ak to necháš na neskôr, budeš to mať ťažšie. Žiaden problém – pracuješ s tým čo máš.
V priebehu roka 2024 vám prinesiem veľmi zaujímavý transformačný obsah a tým začnem popri práci napĺňať aj vlastné poslanie. Chcete na túto tému vedieť viac? Sledujte ďalšie texty a budeme v spojení cez možnosti, ktoré pripravujem.
Príjemný záver roka vám želám.