Existuje trik, čo robiť, ak nemáte radi brokolicu, ale potrebujete ju začať jesť, kvôli jej účinkom!

Brokolicove kličky a brokolica - zdravotné účinky

Brokolica. Taká bežná, obyčajná zelenina, však?

Nie tak celkom. O zdravotných benefitoch brokolice snáď ani nemusím písať… zabraňuje poškodeniu našej DNA, šíreniu metastáz, aktivuje obranu nášho tela voči patogénom a škodlivinám atď., atď., atď. Skrátka, všetci vieme, že brokolica je zdravá a treba ju jesť. Dnešná téma preto je: Brokolicové klíčky a brokolica – zdravotné účinky

Prečo je brokolica taká zdravá?

Tou látkou, ktorej vďačíme za tie zdravotné zázraky brokolice v boji s rakovinou, je SULFORAFAN. Tvorí sa takmer výlučne v hlúbových druhoch zeleniny, takže aj v karfiole, kapuste, ružičkovom keli a pod. Ale v brokolici najviac.

Sulforafan však nie je látka, ktorá „sedí“ na brokolici a čaká, kým ju zjeme. On sa na brokolici vytvára. Jeho tvorba je ako chemická reakcia, ktorá vzniká pri hryzení alebo krájaní tejto zeleniny vzájomnou reakciou dvoch enzýmov. Bohužiaľ, varením sa jeden z týchto enzýmov deaktivuje. Aj mrazená brokolica už stratila schopnosť vytvárať sulforafan, pretože sa pred mrazením väčšinou blanšíruje.

Ako teda maximalizovať tvorbu sulforafanu? 

Ak brokolicu nejeme surovú, mali by sme ju teda najprv nakrájať a počkať aspoň 40 minút pred jej tepelnou úpravou. Za ten čas sa stihne vytvoriť sulforafan. Potom ju už môžeme variť koľko len chceme. Sulforafan nezničíme.[1] Takže, aby to bolo všetkým jasné, brokolicu najprv nakrájame, počkáme a až potom varíme. A všetky tie zdravotné superbenefity z nej sú naše.

Trik s horčičnými semienkami

Ak by ste nemali toľko času alebo si brokolicu zabudnete vopred nakrájať, je tu ešte jeden spôsob, ako pomôcť sulforafan vytvoriť. Pečenú či varenú brokolicu posypeme horčičnými semienkami. Tie obsahujú ten deaktivovaný enzým z brokolice, nahradia ho a sulforafan sa môže opäť vytvoriť. Alebo proste nasekáte pár surových kvietkov brokolice na tú uvarenú. Tadá!

Brokolicové klíčky a brokolica – zdravotné účinky

Čo robiť, ak niekto nemá brokolicu rád? Existuje riešenie. A je to priam skvelé riešenie! Brokolicové klíčky či microgreens z brokolice. Ja viem, ja viem… Už máte výčitky, že nekváskujete a nepečiete doma chlieb, alebo že neháčkujete a ešte by ste mali aj klíčkovať či pestovať mikrozeleninu? Ani mne sa do toho nechcelo. Nikdy by som nepovedala, že sa na to dám, ale toto ma presvedčilo…

V rámci nedávneho Food Revolution Summitu som si vypočula rozhovor s Kristi Funk, MD – áno, to je tá, čo pomohla mnohým ženám s liečbou rakoviny prsníka, vrátane Angeliny Jolie a Sheryl Crow. A dozvedela som sa, že brokolicové klíčky a microgreens sú ešte koncentrovanejším zdrojom sulforafanu! Obsahujú ho stokrát viac ako samotná brokolica!!!

Mikrozelenina viac ako klíčky. Mnohé výskumy to potvrdili – in vitro aj in vivo. Jeden a štvrť misky brokolicových klíčkov počas troch týždňov a rakovinové bunky sa zmenšovali, zmenšovali a zmenšovali… až úplne zmizli.[2] To je sila brokolice a sulforafanu!!!

 

Brokolicové klíčky – ako si brokolicu naklíčiť?

A keďže moje deti brokolicu nejedia, ale nemajú problém zjesť malé rastlinky na chlebíku „s“…, tak som sa rozhodla. Kúpila som si organické semená brokolice a takú špeciálnu nádobu na klíčenie a klíčkujem. A poviem vám, vôbec to nie je také zložité, ako sa to zdá. Semiačka najprv namočíte na niekoľko hodín do vody, potom ich presypete do nádoby na klíčenie a potom už len dvakrát denne oblievate vodou.

O niekoľko dní (5 až 8 dní – keď sú prvé klíčne lístky úplne vyvinuté a dosahujú výšku cca 5 až 8 cm) žnete mega zdravú, ale aj chutnú úrodu! Sadenice brokolice totiž nemajú len protirakovinové účinky, ale aj mnoho ďalších – antioxidačné, antimikrobiálne, protizápalové, protiobezitné a antidiabetické.[3] A to vďaka mnohým zdraviu prospešným vitamínom, minerálom a zlúčeninám, ktoré obsahujú. A keď vás to začne baviť, môžete svoju mikrozáhradku rozšíriť aj o iné druhy mikrozeleniny – kel, kaleráb, horčicu, žeruchu, senovku grécku a pod.

A keby sa vám klíčkovať nechcelo, nezúfajte, hotové microgreens dostanete kúpiť vo viacerých potravinách.

Silvia Makovníková Nipčová

Silviu nájdete tu: https://www.foodforhealth.sk/

[1] Zdroj: https://www.nutritionfacts.org

[2] Zdroj: https://foodrevolution.org

[3] Zdroj: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3883402361724903&id=199453010119875

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať