Bratislavské bohyne, nová cyklistická komunita bratislavských žien

Bratislavské bohyne – nová cyklistická komunita bratislavských žien

Sú krásne, múdre a milujú cestné bicykle – to sú Bratislavské bohyne, nová cyklistická komunita bratislavských žien.

Idea Bratislavských bohýň sa zrodila koncom júla 2020. Nie je to žiaden športový klub či organizácia, ale skupina žien, ktoré spája predovšetkým šport. Jadro tvorí osem žien: Jeyjey Škanderová, Janka Kvasňáková, Saša Karniková, Andreja Sokolíková, Mon Hurbanová, Katka Sivoková, Iveta Šimuneková a Táňa Vršanská.

Prečo vlastne vznikol projekt Bratislavské bohyne?

„Cieľom bolo vytvoriť novú ženskú cyklistickú komunitu, ktorá v Bratislave chýbala. Cestná cyklistika už dávno nie je len mužská záležitosť,” hovorí Jeyjey.  „V hlavnom meste a jeho okolí je veľmi veľa možností na cyklistické vyžitie a na našich trasách stretávame stále viac žien na bicykloch – cestných aj horských, so svojimi partnermi či priateľmi aj bez nich,“ tvrdí Saša.

„Rady by sme ich motivovali k cestnej cyklistike, ktorá má svoje špecifické čaro a spoločne tak zároveň spoznávali nové miesta a obľúbené trasy každej z nás,“ dopĺňa Janka.

Každá z “bohýň” má svoj príbeh, ako sa k cyklistike dostala. “Niektoré sa jej venujú už mnoho rokov, no niektoré z nás si sadli do sedla len pred nedávnom. Hoci mojou srdcovou záležitosťou ostáva beh, v júli tohto roku som objavila čaro cestnej cyklistiky a naše stredy mi prirástli k srdcu,” vysvetľuje Táňa.

Čo teda bohyne spája?

“Väčšina z nás sú dlhodobé kamarátky, poznáme sa predovšetkým z bežeckých podujatí. Popri behu sme sa dostali k cyklistike a triatlonu – či už na kompenzačnej tréningovej alebo aj pretekárskej úrovni. Jednoznačne nás spája bezodná láska k športu,” hovorí Katka.

Iba ženy, žiadni muži.

Každá z nás trénuje v priebehu týždňa rôzne:  či už je to beh, bicykel, plávanie, posilňovňa a mnohé iné, streda patrí nám – ženám na bicykloch. „Chceme ženám dodať sebavedomie, naučiť sa spoločne bicyklovať bezpečne v balíku, ale aj prebrať “ženské problémy” – všetky naše starosti a radosti z uplynulého týždňa. A cyklistická móda? Tá je v takom rozkvete, že si tento šport jednoducho musíte zamilovať!“, tvrdí Andreja.

Kto sú Bratislavské bohyne a prečo práve bohyne?

Bohyne sú bohyňami práve preto, že sú to úplne normálne pracujúce ženy, často s rodinami či deťmi. “Šport nie je pre nás príjmom, ale naopak odbúraním každodenného pracovného a iného stresu, spôsob, ako sa odreagovať, stráviť voľný čas. Každá žena si zaslúži, aby sa o ňu starali ako o bohyňu – a pre nás je šport jeden zo spôsobov, kde sa ako bohyne cítime,” dopĺňa Iva.

Bohyňou môže byť každá

“Potrebujete len bicykel (ideálne cestný), aspoň akú-takú kondičku, široký úsmev na tvári a helmu na hlave – všetko ostatné už doladíme spoločne,” vysvetľuje Mon. Jazdy sú rôznorodé a prispôsobujú sa najpomalšej cyklistke – netreba sa teda báť, že by niekto ostal zabudnutý vzadu. Dĺžka trás sa pohybuje okolo 50km.

Bratislavské bohyne vás pozývajú na svoje spanilé stredajšie jazdy:

“Pridajte sa k nám! Stačí sledovať náš Instagram @bratislavske_bohyne, kde je vždy uvedený deň a čas tréningu – väčšinou je to streda medzi 16:00 a 17:00 pod Starým mostom v Bratislave na petržalskej strane. Tešíme sa na vás!”

Bratislavské bohyne, nová cyklistická komunita bratislavských žien
Bratislavské bohyne, nová cyklistická komunita bratislavských žien

-red-

Mohlo by vás zaujímať