Bolesti chrbtice pri sedavej práci

Sedavá práca nás postupne ničí – testovala som NESEDA

Krátko predtým, ako sa spustila pandémia, som urobila jednu z najlepších vecí za posledné tri roky. Zaobstarala som si špeciálnu stoličku, na ktorej môžete striedať rôzne polohy. Poviem vám, nedá sa to porovnať so žiadnou inou stoličkou. Toto je moja óda na Nesedu!

Môj príbeh sedenia…

Celý život som mala prácu, pri ktorej bolo treba sedieť. Nešlo však o pozície, ktoré by ma držali v sedavej polohe nonstop. Viedla som rôzne firmy, venovala som sa obchodu. Počas svojej praxe som, samozrejme, sedela na dobrých stoličkách. Nielen v prenesenom zmysle slova.

Priznám sa, že čo sa týka pracovných stoličiek, na ktorých som sedávala, nikdy nešlo o úplné „lacáky“. A keď som náhodou pracovala vo firme, kde odmietli zainvestovať do dobrej stoličky, nosila som si so sebou svoju. Normálne som si z domu z pracovne zobrala pracovné kreslo, naložila som ho do auta a priniesla do firmy.

Keď som pre firmu prestala pracovať, tak som si kreslo zase vzala a priviezla ho domov. Bolo to celkom vtipné. Niektorých to šokovalo. Ale! Už vtedy som vedela rozlišovať medzi dobrým a priemerným, a na moju chrbticu a celkovo pohybový aparát si potrpím. Telo máme totiž len jedno a ja som sa rozhodla, že urobím všetko pre to, aby som sa držala pri čo najlepšom zdraví (nepopieram aj vzhľade, ale o tom inokedy…), až do konca mojich dní na Matičke Zemi…

Kreslo, čo som si so sebou nosila, bolo Baggio. Dokonalý dizajn a tiež možnosti striedať polohu kresla. Nemohli ste, samozrejme, na ňom striedať polohy tela, ako na NESEDE, ale aj tak bolo fajn v porovnaní s tým, čo vtedy ponúkal trh. Skrátka, bola to celkom topka.

Časom sa moja pracovná náplň zmenila a ja som takmer nonstop za počítačom. Buď niečo píšem, alebo tvorím, alebo… A telo sa začalo ozývať. Nepomáhalo ani to, že pravidelne športujem. Cítila som sa zle. A vtedy to prišlo.

Na jedno podujatie som hľadala partnera a naďabila som na NESEDA. Vyskúšala som ju a vedela som, že toto je ono. Nielen, že je nadpozemsky krásna a pôsobí skôr ako z vesmíru ona je, podľa mňa, precedens v stoličkách…

Je to stolička? Či čo to vlastne je?

Na toto je vlastne ťažké hľadať jednoslovnú odpoveď. Áno, NESEDA sa používa na to, aby ste mohli vykonávať sedavú prácu v polohe, pri ktorej vlastne nemusíte sedieť. Je 5 základných polôh. Turecký sed, kľak, drep, sedenie na lýtkach a potom oddychová poloha vhodná na dlhšie telefonáty, keď sedíte opretí o opierku.

Výborné je, že počas práce môžete striedať polohy a nie ste strnulo v jednej a tej istej. Je to úplný rozdiel oproti STOLIČKÁM, ktoré sú na trhu, a to aj preto, že NESEDA vlastne nie je stolička. Ide o patent, ktorý si, podľa mňa, zaslúži svetové ocenenie. Produkt vyvinul Vlado Zlatoš – rozhovor s ním nájdete tu: https://www.40plus.sk/sedava-praca-vedie-k-degeneracii-tela/

Z mojej vlastnej skúsenosti hovorím – NESEDA ku každému stolu!

Bože taká som múdra, že? A cena? Koľko ten špás stojí?

Keď sme pri cene, tak teraz sa podržte. Alebo si radšej sadnite. Cena stoličky sa pohybuje na úrovni 800 €.

„Bože! Tak veľa?!“

Toto počúvam, keď prídu moji priatelia k nám domov, posedia si na NESEDE a hneď by ju aj brali. Ale príde kladivo na ich žiadostivosť. CENA.

„Čo môže byť na stoličke také drahé? To si niekto robí srandu?“

Nie, nerobí, zvyknem povedať a útočím otázkou:

„Prosím ťa, ukáž mi tvoj telefón. Koľko stál? 800 €? Prepánajána! Čo môže byť na telefóne také drahé? To si robíš srandu?“

Môžeme sa doťahovať o cene, koľko chceme. Fakt je ten, že telefóny za 800 € sa nájdu vo vrecku pubertiakov aj dospelých, no a nie je ich málo. Fakt je aj ten, že telefón majú niektorí na prácu a nie je to len otázkou statusu a prestíže, ale mnohí s ním len potrebujú ukázať svoje postavenie.

A fakt je aj to, že chrbticu máme iba jednu a keď si ju zničíme, tak novú si cez e-shop pomocou prestížneho telefónu neobjednáme…


Ja NESEDA zbožňujem. Nielen preto, že tá moja má farbu ako moje firemné logo JUICY, ale je to kúsok, ktorý mi pomáha prežiť sedavú prácu bez sedenia. Na NESEDA som dokonca počas korony napísala knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu. Kniha pôjde onedlho do tlače a nájdete v nej aj kapitolu o nezdravom šetrení. Ak je vaša práca sedavá, popremýšľajte, či chcete šetriť na vlastnom zdraví.

Prajem vám príjemné nesedenie a krátke rozhodovanie.

Martina Valachová

P.S: Apropo, kúpou NESEDA podporíte aj slovenského výrobcu… ak by ste predsa len váhali.

Mohlo by vás zaujímať