Bohatí Slováci rozpredávajú majetky vo veľkom a odchádzajú preč. Vie niekto, prečo asi?

Bohatí Slováci rozpredávajú majetky vo veľkom a odchádzajú preč. Vie niekto, prečo asi?

Manipulácia ako vyšitá. Jeden z najkomentovanejších článkov Forbesu za poslednú dobu je na tému bohatých Slovákov a ich hromadného odchodu preč. Komentujúci sa predbiehajú v tom, prečo sa to deje. Podľa mňa ten článok nečítali, ale chrlia lávu. Aj také komentáre nájdete, že tu, na Slovensku, ostanú len sedliaci a dezoláti. To naozaj? Dôvod odchodu majetných je však inde…

Diverzifikácia…

Dobré ráno, stará mama. Povedala by moja babka. Bohatí ľudia dávno vedia, že treba diverzifikovať. Rozkladať riziko. Rizikom je napríklad aj vojna v susedstve. Predstavte si, že máte milióny a veľkú časť peňazí máte v nehnuteľnostiach na Slovensku. Keďže sa trúsia rôzne reči o vojne a jej rozšírení ďalej, ak by ste mali milióny v nehnuteľnostiach na Slovensku vy, čo by ste robili? Asi by ste niečo na Slovensku predali a rozložili si riziko. Či nie?




Áno, Slováci húfne nakupujú nehnuteľnosti.

Napríklad aj v Španielsku. Sú asi o tretinu lacnejšie ako u nás, a je tam, narozdiel od Slovenska, more. Návratnosť investície rýchlejšia – pretože môžete prenajímať nehnuteľnosť 8 mesiacov v roku. Toľko mesiacov v roku sa tam totiž dá kúpať a čerpať zdravie z mora a prímorskej klímy. Reštaurácie lacnejšie. Kávičku si dáte za 1,20€. Tak, prečo by nie?

Nedávno som v Španielsku bola. A robila som na tú tému rozhovor so Slovákom, ktorý pôsobí ako „španielska spojka“ pre ľudí zo Slovenska a Čiech. Michal Frídel sa volá. Len za tie 4 dni, čo som tam bola, predal 2 luxusné apartmány a jeden stredne veľký. Keď som sa rozprávala so Slovákmi, ktorí tam nakupujú, povedali mi, že je to aj kvôli vojne. Plán B. Do Španielska sa totiž dostanete aj autom. Áno, cesta trvá 24 hodín, ale dvaja šoféri to ľahko zvládnu. Najmä, ak by išlo o vojnu…

Rozhovor s Michalom je k dispozícii tu: 

Titulok ako dráždidlo? 

Vie mi niekto vysvetliť, prečo taký titulok vo Forbese? Len aby bičoval vášne, keďže väčšina ľudí si obsah ani neprečíta? Neviem, odpoveď nech si každý hľadá sám. Áno, zopár ľudí odišlo po voľbách, ale nie húfy. A mnohí sa vracajú. Aj to nájdete v spomínanom článku…

Najčastejšie odchádzajú do Španielska, Chorvátska, na Kanárske ostrovy, Malorku a najviac na Tenerife. Skúsenosti makléra z realitnej kancelárie sú však opačné. Podľa neho narastá počet tých, ktorým vyjde z rovnice najlepšie práve Slovensko.

„Nepociťujeme, že by zo Slovenska niekto utekal. Práve naopak, po rokoch v zahraničí sa Slováci vracajú zo sveta domov,“ 

Takže titulok hovorí jedno a obsah niečo iné. Tak sa nabudúce nenechajte nachytať. A ak ste v kategórii lepšie situovaného čitateľa, spojte sa s Michalom zo Spanex. Možno na vás čaká vaša druhá domovina v Španielsku. Je to na každom človeku. Niekto sa rád prejedá a minie všetky peniaze na hýrenie. A niekto iný radšej investuje. O tom je život. Každý sme iný…

Krásny deň,

Martina Valachová

Zdroj foto: Pixaby

Mohlo by vás zaujímať