fbpx

Prečo by sa mali deti v školách učiť o bitcoine, keď väčšina dospelých stále netuší o jeho výhodách?

Prečo by sa mali deti v školách učiť o bitcoine, keď väčšina dospelých stále netuší o jeho výhodách?

Bitcoin je témou posledných mesiacov. Mnohí ho stále považujú za niečo nestabilné a špekulatívne. Dušan Matuška už roky učí dospelých o jeho význame, ale aj o tom, ako ho používať. Rozhovor nájdete tu: KLIK.   A bitcoin už bude témou aj v školách.

Dušan sa totiž rozhodol, že dostane knihu o bitcoine do škôl.

Dušan, prečo si sa rozhodol komunikovať Bitcoin do cieľovej skupiny detí?

Deti sa už dnes stretávajú v počítačových hrách s virtuálnymi peniazmi. V tomto prostredí sa musia naučiť s nimi hospodáriť. Dokonca už aj v niektorých hrách je bitcoin prítomný. Myslím si, že je dôležité, aby sa už od mladého veku naučili, čo kryptomeny a digitálne meny vlastne sú. Aké majú výhody, nevýhody a riziká – a to z jednoduchého dôvodu, aby neskôr nenaleteli rôznym podvodníkom alebo neurobili zbytočné chyby pri ich manipulácii.

V budúcnosti sa budú s fyzickými bankovkami stretávať čoraz menej, o to dôležitejšie je preto vzdelávať deti o tých budúcich, virtuálnych peniazoch.

Čo kniha deti naučí? Resp. bude osožná aj pre samotných rodičov?

Kniha veľmi jednoducho na príbehu detí z mestečka Bitčany objasňuje, prečo vôbec bitcoin vznikol. Mapuje vývoj peňazí v mestečku, tak ako prebiehal počas niekoľkých tisícročí vo svete. Barter, zlato, papierové peniaze a bitcoin. Kniha poukazuje na rozdiely medzi nimi a tiež motiváciu ľudí vytvoriť niečo ako bitcoin.

Som presvedčený, že knižka je inšpiráciou aj pre rodičov. Prelomí bariéry, postrčí k vyskúšaniu ho v praxi. Knižka otvára v rodine priestor na hlbšiu diskusiu o peniazoch, ich vzniku, ako aj o tom, prečo hodnota papierových peňazí stále klesá.

Bitcoin už bude témou aj v školách

Ako reagujú školy na knihu? Je o ňu záujem?

Do dnešného dňa prejavilo záujem o knižku viac ako 100 škôl z 50 okresov Slovenska. Školy chcú dať deťom aktuálne poznatky, zároveň je pre nich ťažké nájsť spoľahlivé zdroje o bitcoine. Preto nás ich záujem teší a motivuje. V spolupráci s neziskovou organizáciou Junior Achievement Slovensko poputuje kniha na školy a vytvoríme metodológiu, ako ju na hodinách finančnej gramotnosti používať. Nechceme totiž, aby zapadla prachom niekde v kabinete.

Práve naopak – nech je takým živým nosičom, ktorý slúži žiakom i učiteľom na ceste poznávania peňazí a ich budúcnosti. Na školách chceme poskytnúť školenie aj samotným učiteľom, aby sa vedeli oprieť o svoje poznatky pri preberaní témy bitcoin.

Ty si urobil aj crowdfunding – zbierku na vydanie knihy na platforme Startlab. Ako sa myšlienka uchytila a je o ňu záujem?

Musím priznať, že nás úprimne prekvapil záujem zo strany podporovateľov a verejnosti. Do 24 hodín sme vyzbierali náš hlavný cieľ 3000 eur. Naplnili sme už aj 2 ďalšie nadstavené ciele – 5000 a 7000 eur. Vďaka tomu môžeme poslať až 300 kníh zdarma na vybrané školy v okresoch. Ľudia vnímajú, že svet peňazí sa mení a chcú na túto zmenu pripraviť aj svoje deti. Páči sa im myšlienka podpory vzdelanosti v oblasti financií. My sa tešíme a zároveň cítime vďaku, že nám to vyjadrili prostredníctvom podpory kampane na vydanie knižky.

Dá sa kniha ešte podporiť alebo si už majú ľudia radšej počkať na jej vydanie?

Určite! Do konca kampane zostáva 9 dní a blížime sa do finále. Pridali sme nové odmeny: 1 + 1  knižka – jedna do domácnosti, druhá do okresu podľa výberu, alebo odmena v podobe 10 knižiek na školu, ktorú navštevuje dieťa podporovateľa. Zároveň sme ponechali možnosť získať odmeny v podobe vzdelávacích materiálov (3-hodinový workshop o bitcoine, individuálnu konzultáciu a podobne).

Ľudia nás teda môžu podporiť na stránke www.bitcoinovepeniaze.sk do 7.mája 2021.

Knižky budeme dávať do tlače po skončení kampane a ľudia ich dostanú v priebehu mája.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Rozhovor o bitcoine si môžete vypočuť aj priamo tu:

Mohlo by vás zaujímať