Ak sa vaše zlé dni stanú veľmi zlými a vašich dobrých dní bude len málo, vyhľadajte odbornú pomoc.

But coffee first – keď z bolesti vyrastie pozitívne dielo

Zakladateľkou značky Ban.do je Jen Gotch, ktorá je v súčasnosti aj jej kreatívnou riaditeľkou. Jej produkty  sú plné farieb a radosti. Nájdete na nich legendárna vetu „But coffee first – ale najprv kávu“ či iné chytľavé heslá. Nechýbajú žmurkajúce či pískajúce tričká, šiltovky, diáre, bižutéria, veselé rúška alebo batohy. Webové stránky tejto značky doslova dýchajú životom a človek by asi nepovedal, že za toľkým optimizmom a farbami dúhy, stojí veľa utrpenia a čiernych chvíľ.

Jen Gotch má 48 rokov a od mladosti bojovala s depresiou, úzkosťou a poruchou príjmu potravy.

Keď mala 30, lekári jej stanovili bipolárnu poruchu. Bipolárna porucha sa vyznačuje striedaním depresie s manickými stavmi. Ako hovorí samotná Jen, na to, aby sa cítila lepšie, vyskúšala lieky, meditáciu, terapiu, reiki, cvičenie, zmenu stravy, prírodné doplnky i CBD.

V rozhovore pre denník Los Angeles Times odkázala čitateľom, ktorí bojujú so svojím emocionálnym či mentálnym zdravím, že je v poriadku, ak sa necítia okej. „Dovoľte si mať aj zlé chvíle a dni (samozrejme, i tie dobré). Ak sa vaše zlé dni stanú veľmi zlými a vašich dobrých dní bude len málo, vyhľadajte odbornú pomoc.“

Bipolárna porucha sa vyznačuje striedaním depresie s manickými stavmi

Keď sa jej redaktorka pýtala, prečo založila svoju značku, vyznačujúcu sa hravosťou a farebnosťou, Jen odpovedala, že ju k tomu priviedli práve roky strávené v depresii. „Po rokoch v tme a depresii, vyhľadávam veci, ktoré mi prinášajú radosť.“

Minulý rok majiteľka úspešnej značky vydala svoju autorskú prvotinu.

Kniha má názov „Svetlá stránka toho byť na dne“ a podtitulok „Ako moje duševné problémy viedli k najväčšiemu úspechu v mojej práci i v živote“. Kniha sa vďaka predajnosti zaradila k titulom v rebríčku New York Time Bestsellers.

Podľa magazínu Forbes, je kniha zároveň zábavnou i inšpiratívnou. Gotch v nej zachytáva svoje spomienky od útleho detstva, boj s duševnými chorobami i to, ako sa cez prácu čašníčky, štylistky a fotografky dostala k založeniu vlastnej značky, ktorú začala budovať doslova na kolene.

Nie iba v dobe pandémie, lockdownov a rôznych obmedzení, môže jej príbeh priniesť nielen inšpiráciu, ale i nádej.

Žiadny úspech neprichádza sám od seba, či už je to v liečbe, v práci, alebo v partnerských vzťahoch. Nechať sa inšpirovať niekým, kto si prešiel podobnými problémami, s akými sa boríme my, môže byť skvelým začiatkom. Nielen na plán, ako sa nezblázniť počas obdobia, kedy sme často izolovaní a odstrihnutí od našich sociálnych väzieb, ale i na čas „po“.

Pripravila: Ida Železníková

Bio – človek, žena, mama, humanistka a nevyliečiteľná idealistka

Korektúra: Katarína Málková

Duševné zdravie je aj téma dnešných dní…

Pozrite si aj rozhovor s psychiatričkou Jankou Feldmarovou.

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať