fbpx

U pacientov v liečebni, ale aj starších ľudí v domácnosti, by sme mali dbať aj na maličkosti…

Bezpečnosť seniorov v domácom prostredíPríhoda z liečebne dlhodobo chorých

V spoločenskej miestnosti je dnes rušno. Vonku svieti príjemné jarné slnko, ktoré spríjemňuje svojím svetlom náladu pacientov za oválnym stolom. Niektorí listujú v knihách, niekto vyfarbuje nedokončený obraz a poniektorí sú sústredení na hru Človeče, nehnevaj sa.

Vedľa hráčov sedí tichá babinka, ktorá sa len mĺkvo prizerá. Páči sa mi veta, že je už vo svojom svete. Vo svete svojich spomienok, kedy vonkajšie okolnosti, farby a situácie do pamäti neukladá. Môžu jej len niečo z jej minulosti pripomínať.

Položím pred ňu na pracovný stôl misku s vodou, obrázok a farbičky s jemným štetcom.

Odbehnem na chvíľu do kancelárie, ktorá sa nachádza oproti na chodbe. Ani nie po piatich minútach sa vrátim a čo nevidím. Tichá babinka decentne drží v ruke štetec, ktorý si práve odklepáva o pohár s vodou. Dreveným končekom ho priblíži k ústam a potiahne si z neho…

Neskôr zisťujem od jej syna, že bola kaviarňový gurmán a rada fajčila tenké cigaretky.

Hra s Človeče, nehnevaj sa je v plnom prúde a ani sa nenazdáme, blíži sa hodina obeda a s ňou spojený presun do jedálne. Príprava na obed prebieha v rýchlosti, presných pohyboch a organizovanosti invalidných vozíčkov, ktoré čakajú na výťah.

Odprevádzam na oddelenie babinku.

Mlčíme, ako vždy, len kolesá jej vozíka svištia chodbami.

Zaparkujem vozíček aj s babinkou pred izbu číslo šesť, kde býva. Chcem už odísť, lebo v spoločenskej miestnosti ma čakajú ďalší. Avšak niečo zvláštne si všímam v jej tvári.

Jej krásne modré oči hľadia na mňa figliarsky, až nechápavo. Kľaknem si pred pani, aby som jej ešte lepšie videla do tváre.

„Tak čo, páčilo sa vám u nás v klube?“ položím jej kontrolnú otázku. Babinka otvorí ústa a na jazyku sa jej leskne červená kocka z hry Človeče, nehnevaj sa.

Zrejme si ku kávičke a cigaretke, chcela zajesť aj cukrík.

U pacientov v liečebni, ale aj starších ľudí v domácnosti, by sme mali dbať aj na takúto maličkosť. Lebo aj z maličkostí vedia byť väčšie problémy…

Bezpečnosť seniorov v domácom prostredí

Viac v knihách tu:

 https://elist.sk/kniha/zo-zapisnika-terapeutky/

elist.sk/kniha/za-dverami-liecebne

Zuzana Balašovová Donátová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať