Básnik, publicista a prozaik Ľubo Olach

Radšej zomrieť pri cigánskych husliach ako v starobinci v starých duchnách

Ľuba Olacha netreba špeciálne predstavovať, mnohí ho poznajú ako redaktora z Roľníckych novín, zo Slovenskej televízie či z denníka Smena. Stále dobre naladený  a aktívny športovec vydal za posledných 14 rokov 19 kníh. Píše aj o velikánoch našich dejín, akými boli Vavro Šrobár, Imrich Karvaš, a novinkou na našom trhu je román  Osuský – zabudnutý diplomat.

Básnik, publicista a prozaik Ľubo Olach: Radšej zomrieť pri cigánskych husliach ako v starobinci v starých duchnách

Čomu sa v týchto dňoch okrem prezentácie najnovšej knihy venujete?

Čítam knihy, ktoré milujem, začal som písať blog, športujem a opäť píšem. Keďže v dnešných dňoch je situácia, aká je, snažím sa ten čas, keď som nútený sedieť doma, využiť pozitívne, myslieť pozitívne a neopúšťať sa. Vykasal som si opäť rukávy a vrhám sa do spoznávania života ďalšieho velikána. Zbieram fakty, študujem materiály a robím si detailné poznámky o slovenskom katolíckom kňazovi ThDr. Ferdinandovi Jurigovi.

Ten ako jediný slovenský poslanec v Uhorskom sneme 19. októbra 1918 po slovensky vyhlásil, že Slovensko chce byť samostatné. Veľa nechýbalo, aby ho maďarskí poslanci nezlynčovali. Okrem toho reagujem a odpisujem svojim fanúšikom a čitateľom, ktorí ma oslovujú a diskutujú o Štefanovi Osuskom, čo je moja posledná kniha, ktorá vyšla pred pár dňami. Som naozaj rád, že je na ňu taký pozitívny ohlas.

Čím vám učaroval práve Osuský, v čom bol pre vás výnimočný?

Okrem toho, že bol skvelým diplomatom, bol aj hrdým Slovákom a dával to aj patrične najavo. Sympatický mi bol aj spôsob jeho života. Bol skvelý znalec vína, mal rád poéziu a napríklad svoju manželku, opernú speváčku, očaril v reštauračnom vozni pri popíjaní šampanského. 

Vy ste človek, ktorý je stále v pohybe, venujete sa športu, vnúčatám a stále aktívne píšete. Dokážete si nájsť čas na oddych a viete si ho aj tak naozajsky vychutnať?

To určite, ale bez športu si svoj život neviem predstaviť. Mentálna psychohygiena je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Športom si vyčistím hlavu, prídem na nové myšlienky.

Pravidelne bicyklujem na stacionári, občas si zahrám s vnučkou tenis. Žiaľ, plávanie si v súčasnej situácii musím odpustiť. Nahrádzať ho prechádzkami po Rači či Starom Meste, to už nie je pre mňa. Okrem toho sa v úzkom kruhu pravidelne stretávam s priateľmi v PI klube, ale nielen tam. Priatelia a komunita sú dôležité v každom veku, mať sa s kým porozprávať, vytešiť sa z maličkostí, zo života, ale i vyrozprávať sa či poradiť, keď človeka trápi strach, to je v dnešných dňoch asi najviac potrebné.  

Patrí k vášmu relaxu aj počúvanie hudby? Veď kedysi ste sa jej ešte ako šéfredaktor hudobného mesačníka Pop Horizont celkom aktívne venovali.

Niekedy večer, keď sa mi už nič nechce písať, sadnem si do kresla a počúvam kapely hrajúce blues, rock´n´roll alebo si pustím na Spotify známe operné árie. Život bez hudby by bol pre mňa smutný, bol by len akýmsi prežívaním. Okrem toho milujem cigánsku muziku a rád si vo vinárňach s kapelou aj zaspievam.

Básnici majú výhodu, že dokážu poéziou polichotiť mnohým ženám originálnym spôsobom. Pomáhali ste si získavať priazeň u manželky básňami?

Básnik publicista a prozaik Ľubo Olach
Ľubo Olach s manželkou

Nieeee, ju som neohuroval básňami, aspoň si na to nepamätám. Ale počas nášho už vyše štyridsaťročného manželstva som jej napísal nejednu báseň.

Keď sme pri tej rodine a Vianoce sú pred dverami, prezraďte, ako zvyknete tráviť Štedrý deň.

Tak ako skoro všetci. S rodinou. Teda so synom, s dcérou a ich partnermi a, samozrejme, s mojimi tromi vnučkami. Popri tom výdatne jeme a poniektorí viac či menej zalievajú kapra vínom, aby to všetko v zdraví „prežili“. Ale to len žartujem, samozrejmeJ, vždy sa teším, keď je rodina pokope a sme všetci zdraví. Najviac na svete si želám, aby sa už skončilo toto koronové obdobie, mohli sme opäť vyletieť do sveta, stretnúť sa s kamarátmi, čitateľmi a oslavovať život hudbou, tancom, spevom, básňami.

Básnik publicista a prozaik Ľubo Olach
Foto z krstu knihy Vavro Šrobár osudové prevraty 1918 1944 1948

  

Príbehy o veľkých osobnostiach našich dejín, romány z prostredia vysokej politiky a kriminalistky či zbierky básní z pera autora Ľuba Olacha nájdete na www.luboolach.sk                                      a na facebookovom profile ĽuboOlachAutor.

Ak chcete autorovi nechať odkaz, urobte to v komentári tu: https://www.facebook.com/40plus.sk/posts/1343259772674245

Ľubo Olach je známy slovenský básnik, publicista a prozaik.

Písaniu kníh sa venuje 14 rokov, vydal 19  kníh a predal viac ako 25-tisíc výtlačkov.

Debutoval básnickou zbierkou Keď zomriem tak nech…! Pracoval ako redaktor v novinách, Slovenskom rozhlase aj Slovenskej televízii. Vydal zbierky básní Pri víne s bohémami, Kaviarenská poézia Ľuba Olacha, Na Paríž nepozerám zhora, Triezviem, v nemčine vyšla knižka Weine und Frauen. Venuje sa aj písaniu románov z prostredia vysokej politiky, justície a kriminalistiky. Jeho prvým románom bol Nádenník pera vo francúzskych službách, neskôr pribudli Posledné varovanie, Žraloci, Lobista, Rozhovory za oponou, Politik, Prezident, Vavro Šrobár, Advokát, Prezidentka a Guvernér Karvaš. V týchto dňoch prichádza na pulty kníhkupectiev nový román Osuský – zabudnutý diplomat.

-redakcia-

 

Mohlo by vás zaujímať