Asi zo mňa nikdy nebude sexbomba - zbierka básní

Asi zo mňa nikdy nebude sexbomba – zbierka básní podporená Maticou Slovenskou

Marika Smoroňová je bezprostredná veselá kopa. Dievča s kreatívnou  nespútanou dušou obdarené nevšedným videním sveta a zmyslom pre humor. Marikine básne sú originálne, odvážne a nesmierne zaujímavé. Pri ich čítaní máte miestami chuť sa smiať, niektoré vás dojmú, iné pohoršia.

Tvoje básne sú až drsne úprimné. Si taká aj v bežnom živote alebo sa v ňom viac krotíš?

Myslím, že to je už od detstva celkom zjavné. Mamka by o tom vedela hovoriť viac. (smiech) Najabsurdnejší prejav, čo mám sprostredkovane, bola moja naliehavá úvaha v štyroch rokoch: “Vieš ako musí bolieť, keď niekomu odseknú hlavu?“ Nuž, mamka aj teraz, po toľkých rokoch občas tŕpne, čo mi to zase uletí z úst a musím priznať, že to má so mnou ako matka niekedy ťažké. Mne to ale v tej chvíli príde ako to najlepšie, čo môžem, ten najprirodzenejší prejav. Teda takto to vnímam ja. Ale áno, občas mám problém lebo na úprimnosť nie sú ľudia zvyknutí. (Najmä tí, čo si myslia, že majú moc a gigantický rešpekt práve preto, že si myslia, že majú moc. Je to ale trochu inak. A to aj na inú odpoveď…). Myslím si však, že na druhej strane viem podávať pravdu (či skôr to, čo si myslím, že je pravda) v súkromí aj s väčšou citlivosťou a ohľadom. Niekedy však, priznávam, je lepšie ak veci vyznejú práve bez balastu, pretože vtedy ľuďom najviac docvakne. Vtedy docvakne práve aj mne. Ale musí v tom byť dobrý úmysel! Inak to nefunguje. Nakoniec tak, či tak klameme len seba samého, ak chodíme okolo horúcej kaše.

Ale nehovorím pravdu za každých okolností, pretože niekedy je ticho oveľa pravdovravnejšie.

Tvoja zbierka básni Asi zo mňa nikdy nebude sexbomba vyšla vďaka výhre v súťaži Matice slovenskej. Ako si sa cítila, keď si sa dozvedela, že ti Matica slovenská vydá knižku?

 Spokojne, úľavne, radostne. V prvom rade som si to nemusela zaplatiť sama a to veľmi poteší.  A mám básne pekne pokope, keď idem robiť čítačku.

 Mala si niekedy obavy, že sa svojimi básňami pred čitateľom príliš odhaľuješ, že sa priveľa o tebe môže dozvedieť?

Čo je priveľa? Mne to príde prirodzené a pomerne jednoduché ako krajec chleba s maslom. Málo sa hanbím, to bude asi z určitého hľadiska nejaký problém. Ale mne je to aj trochu jedno, čí je to problém (smiech). Veď ktovie, nevieme si to možno teraz vôbec predstaviť, ale raz budeme všetci o sebe vedieť  úplne všetko. Sme krásne prepojení, v dokonalej jednote, len pre rôzne hmly a večné chcenie vlastniť, sme slepí – to každodenne vidieť. A obavy mám pred jediným človekom. Neviem si predstaviť, aká apokalypsa by nastala, keby moje verše čítala moja babka.

Asi zo mňa nikdy nebude sexbomba – zbierka básní (ukážky)

Postpubertálny výkrik

Tak sa mi páčiš,

až ma to serie, štve a trápi!

Za všetko môžu chlapi.

Hovno!

Pekne sa so mnou tráp,

nech sa ti páčim!

Buď chlap.

Tak sa ti páčim,

že som z toho unavený.

Za všetko môžu iba ženy!

Hovno!

Pekne buď so mnou unavená,

nech sa mi páčiš!

Buď moja žena.

Egoizmus súlože

Sme jedno telo.

Moje.

Návraty

Prvých 35 dní vnútromaternicového života

sme boli všetci ženami

Všetky ostatné dni

sa chlapi snažia prinavrátiť

domov

Pripravila: Gréta Fábryová

www.gretafabry.sk

Mohlo by vás zaujímať