Anna Ďarmati: Rozprávky môžu byť viac, než len príjemná spoločná chvíľa pri čítaní či rozprávaní…

Tajomstvo ríše draka – príbeh knihy

Kniha Tajomstvo ríše draka sa s deťmi rozpráva a pýta sa ich rôzne otázky. Jedna z nich je: „Kam by ste teraz zaleteli, keby ste mohli letieť kamkoľvek?“

Keby sme sa my chceli spolu vybrať k úplnému počiatku tejto knihy, museli by sme zaletieť ďaleko.

Do doby, keď som ešte nemala svoje tri deti, ale mala som ich veľa „požičaných“. Cvičila som s nimi detské tai chi – hravú verziu tohto nádherného umenia, ktoré prináša do života harmóniu a rovnováhu. Cviky tai chi pre deti sú plné fantázie, sú inšpirované zvieratami a prírodou a ku každému sa viaže malý príbeh, aby sa deti vedeli na cvičenie (a na seba) dobre naladiť. Keďže každé dieťa je iné a každé potrebovalo iný prístup, upravovala a menila som príbehy podľa okolností a úplne sa mi dostali pod kožu.

Potom prišli moje deti milujúce rozprávky a oživili vo mne spisovateľského ducha, ktorý dlho driemal a čakal na príležitosť.

Z cvikov detského tai chi som vybrala tie hlavné myšlienky a posolstvá a na nich vystavala rozprávky. Hovoria o pocitoch, ktoré deti prežívajú – o strachu, hneve, smútku…, aj o tom, ako v nich nájsť to cenné a posilňujúce. Hovoria o sústredení, uvoľnení, odvahe plniť si sny, o tom, aká je skutočná sila. Moje deti mi v písaní pomáhali – vymýšľali hrdinom mená, povahy, zápletky… A pritom sme dosť priestoru nechali aj pre deti, ktoré budú rozprávky čítať – aj ony môžu prispieť svojimi nápadmi a ovplyvniť dej rozprávok.

V knihe Tajomstvo ríše draka je 10 rozprávok.

Nazvala som ju rastúcou knihou, pretože prvých päť je určených pre menšie deti (cca od 3 rokov) a druhých päť je pre väčšie deti (otestovali ich čitatelia do 12 rokov a dopadli dobre ). Rozprávky majú viacero myšlienkových úrovní, takže v každom veku zafunguje niečo iné. Takto môže kniha deti sprevádzať dlhý čas a tak skoro z nej nevyrastú.

„Kde sa cítite bezpečne, keď vám je smutno aj boľavo?“

Aj toto je jedna z otázok v knihe. Na otázky môžu odpovedať deti, ale aj ich rodičia, ak si budú čítať spolu. Otázky vťahujú čitateľov do deja, no zároveň im vytvárajú priestor ísť do hĺbky seba. A samozrejme, rozprávky v sebe ukrývajú aj odpovede na ne, alebo skôr cestičky, kam sa vybrať ich hľadať.

Príbehy sú láskavé, jemné, dobrodružné aj vtipné a ich cieľom je pomôcť deťom harmonicky sa rozvíjať a napĺňať svoj potenciál.

Ríša draka je vlastne ich vnútorná krajina a moja kniha ich ňou rada bude sprevádzať.

Knihu môžete podporiť v predpredaji tu: https://www.startlab.sk/tajomstvorisedraka/

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať