fbpx
Andrea Trávničková: Ľudskosť sa nedá nahradiť ničím
Domov / ZAMYSLENIA / Andrea Trávničková: Ľudskosť sa nedá nahradiť ničím

Andrea Trávničková: Ľudskosť sa nedá nahradiť ničím

Zvláštny zážitok som dnes mala: stretla som sa s kultúrou, modernou, premyslenou, premakanou do posledného detailu.

Najmodernejšia forma kancelárií – samozrejme open space. Nikto nemal svoje miesto, každé ráno si ľudia sadajú za iný stôl, na inom poschodí. Žiadne osobné veci na pracovisku. A keď píšem žiadne, myslím tým ŽIADNE.

Firma má relax zóny, mini kaviarničky. Sú rozmiestnené kade – tade po X poschodiach. Ďalej kuchynky, nespočetne veľa zasadačiek, miesta pre jednu osobu, kam sa človek môže zatvoriť, ak vraj chce mať kľud . Samozrejme, že je tam ako v akváriu. Dokonca tam majú miestnosť, v ktorej sú boxy na spánok – vzduch v  jednej z nich  bol tak príšerný, že to evokovalo skôr večný spánok. 

Rozprávajúce výťahy, VŠADE šedé steny – 50 odtieňov sivej v tomto kontexte dostalo celkom iný význam.

Majú dokonca miestnosť pre mamičky s deťmi, aby mamičky na materskej nestratili kontakt s kolegovcami. A hlavne, aby sa s kočíkmi nemotali po tej dokonale neosobnej budove. Ľudia, ktorí si ulovili pracovný stôl a sedia vedľa seba sa medzi sebou nerozprávajú – oni si skypujú. Fakt. Sedia vedľa seba a komunikujú spolu cez skype.

Korunu tomu všetkému nasadili všadeprítomné skrinky s číslami. Každý človek mal svoje číslo, svoju skrinku so svojim číslom a v tej skrinke “žije” – teda sorry, v tej skrinke má svoj počítač, klávesnicu, myš. Možno nejaký odvážlivec mal v tej skrinke čo ja viem – vlastnú ceruzku, alebo nedajboh šálku. Či to bolo nešťastne zvoleným fontom písma, alebo tým, že ma už vážne obchádzali mdloby, ale jediné, čo vo mne tie skrinky s číslami vyvolali, bola myšlienka na strašnú dobu, v ktorej ľudia dostávali čísla. Mali ich vytetované na koži, nie na skrinkách.

Dnes som mala pocit, že hranica medzi skrinkou a kožou je bolestne tenká a stráca sa.

Lebo keď sú ľudia iba čísla, niečo je vo veľmi veľkom neporiadku. Fatálnom. Vonku dnes podvečer bola riadna kosa a s tým vetriskom to bola zima ako vyšitá. Ale nemohla prekonať ultrachlad, ktorý v dokonalom svete budúcnosti tiahol zo všetkých tých šedých stien a očíslovaných skriniek. Ľudskosť sa nedá nahradiť ničím. Nikdy som nevidela pokope toľko neprítomných ľudí. Matrix.

Andrea Trávničková

Mohlo by vás zaujímať…

Soňa Borušovičová: Najlepšia dovolenka sú prázdniny

„Zobrala som si dovolenku,“ vyhŕknem a keď vidím trochu zarazený výraz osoby pred sebou, je mi jasné, že takúto odpoveď rozhodne nečakala. „A malé kuriatka a kačiatka,“ dodám a na druhej strane sa…

Katarína Serinová: Tri cesty za poznaním

Cestovanie je nie len o poznávaní sveta, ale najmä o poznávaní seba. Niekedy vie svet a aj my sami seba prekvapiť a negatívne zážitky sa zmenou uhla pohľadu premenia na pozitívnu skúsenosť.

Roman Fratrič: Chcel som byť Indián.

Zrelý vek mi pripomína najmä dátum narodenia. Vo vnútri sa cítim stále rovnako ako keď som bol osemnásť-dvadsať rokov. Na mojich základných morálnych hodnotách sa nič nezmenilo. Ale za posledných…

Ján Dubnička: Zvyčajne sa ľudia správajú ako „naivní vedci“

Základná atribučná chyba je to, keď správanie niekoho iného, pripisujeme jeho povahovým vlastnostiam, pretože nemáme dostatok informácií o situačných faktoroch. Na druhej strane máme však tendenciu svoje vlastné správanie pripisovať externým…

Martin Miler: Prázdninové pouličné preteky

Začal som sa voziť, len tak. No a to bola najlepšia zábava. Nemusel som počítať, nemusel som rozmýšľať, len som fujazdil hore, dolu ulicou. Vzduch prúdil okolo môjho tela. Pred…
VÍKENDOVÝ REŠTART II.Po 40ke sa menia naše priority, mení sa telo, mení sa aj rozmýšľanie. Ak ste doteraz napríklad necvičili, cítite, že asi by ste mali. Lebo chrbát bolí. A telo sa tiež ťažšie udržiava v kondícii.

Dámy, ktoré zažili náš jarný reštart už vedia, že na našom pobyte sa nudiť nebudú. A máme pre všetkých absolútnu pecku. V sobotu nás na turistike kombinovanej s Nordic Walking bude sprevádzať Róbert Kormaňák. Oravák znalý prostredia Zuberca a Roháčov. Budeme hľadať aj balans v živote. Víkend bude aj o rozhovoroch s odborníkmi na témy ako sa stravovať, či a ako cvičiť - lektorky Nela Sullens a Elena Bernáthová.  Ujsť z reality a naučiť sa vytvoriť si realitu novú, Aj taký bude náš pobyt!

Pridajte sa