fbpx

Americká zem je jasným svedectvom o sile strachu, nádeji a viery, že na svete žije viac dobrých ľudí, než zlých.

Americká zem je jasným svedectvom o sile strachu, nádeji a viery, že na svete žije viac dobrých ľudí, než zlých.Americká zem je jasným svedectvom o sile strachu, nádeji a viery, že na svete žije viac dobrých ľudí, než zlých.

Nie som fanúšikom mafiánskych príbehov. Nevyhľadávam príbehy o utečencoch a drogových karteloch. Keď som si prečítala obsah knihy Americká zem, nezasiahol ma. Vždy však dám knihe šancu a prečítam si prvých päťdesiat strán. Buď ma „chytí“, alebo nie. Americká zem, ktorú vydal Tatran, ma „nechytila“, doslova ma pohltila. Americká zem je jasným svedectvom o sile strachu, nádeji a viery, že na svete žije viac dobrých ľudí, než zlých.

Príbeh knihy sa odohráva v Mexiku, ktoré ovláda mafia a drogové kartely.

Hlavnou hrdinkou je Lýdia a jej osemročný syn Luca, s ktorými sa čitateľ zoznámi hneď v úvode. Príbeh sa začína surovým vyvraždením Lýdiinej rodiny. Masaker prežijú len ona so synom. Jej jediným prehreškom bol fakt, že sa vydala za investigatívneho novinára, ktorý písal otvorené články o mafiánskych bossoch a sieti ich zločinov. Na muške majú aj vystrašenú Lýdiu, ktorá sa však nemieni len tak vzdať a vydáva sa so synom naprieč krajinou do zasľúbenej zeme – USA.

Možno by ste očakávali drsné príbehy o hlavách mafie, o ich životných cestách a osudoch.

No autorka upriamila svoju pozornosť na obyčajných ľudí, prenasledovaných, vyhnaných, zúbožených, putujúcich… Na migrantov, ktorí opúšťajú svoje domovy poháňaní strachom a vydávajú sa na strastiplnú a nebezpečnú výpravu za lepším životom. Len máloktorí z nich sa ho však dočká. Svet priekupníkov, smutne známeho nákladného vlaku Beštia, nelegálneho prevádzačstva, ale najmä osudu ľudí, ktorí sa ničím neprevinili, no napriek tomu musia utekať.

Jeanine Cummins, autorka írskeho a portorického pôvodu, písala Americkú zem dlhých 5 rokov.

Roky zbierala informácie, ktoré sa stali podkladom pre strhujúci príbeh o putovaní, ale najmä nádeji – v dobro ľudí, spolupatričnosť, pomoc od neznámych, ktorá príde v poslednej chvíli. Americkú zem výstižne opísal americký spisovateľ John Grisham:

„Usilujem sa písať knihy tak, aby ich čitatelia nedokázali pustiť z rúk, pretože také knihy aj rád čítam. Už dávno som tak rýchlo neobracal stránky ako pri knihe Americká zem. Jej dej je napínavý, premyslený, nepredvídateľný. Jej posolstvo je dôležité, vhodne načasované, no zároveň apolitické. Postavy v knihe sú agresívne, súcitné, kruté, krehké i hrdinské. Román je veľmi autentický. Príbeh je jasným svedectvom o sile strachu, nádeje a viery, že na svete žije viac dobrých ľudí, než zlých.“

Americká zem je jasným svedectvom o sile strachu

Nečudo, že si knihu vybrala aj Oprah Winfrey do svojho legendárneho Knižného klubu.

Americká zem je ten typ knihy, ktorú nepustíte z rúk, ktorej dej nepredvídate a ktorá vás zasiahne.

Pripravila: Jana Túry

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Jana

Mohlo by vás zaujímať