Alzheimer môže začať už po 40-ke

Alzheimer môže začať už po 40-ke

Alzheimer je najčastejšou príčinou demencie – poklesu kognitívnych funkcií ako myslenie, pamäť, sústredenosť. Väčšina ľudí diagnostikovaná s touto chorobou je staršia ako 65 rokov, ale môže postihnúť aj mladšie ročníky a to veľmi zákernými a netypickými prejavmi. Napríklad problémami s  videním, rečou, plánovaním, rozhodovaním sa, či s celkovým správaním.

O demencii v mladšom veku hovoríme vtedy, ak sa prvé príznaky objavia pred 65. rokom života. 

To sa deje u približne 5 % pacientov, pričom rastie skupina mužov a žien vo veku 40 až 50 rokov. Zriedkavé nie sú ani prípady ľudí do 40 rokov. Ak máte genetickú mutáciu pre túto chorobu len na jednom géne, hrozí ochorenie až 30 percentám žien. U mužov je riziko trochu menšie.

Starať sa o rodičov, ktorí sa postupne strácajú vo svete, nie je jednoduché a o to horšie, že ak sa prejaví u našich rodičov, je vysoká pravdepodobnosť, že sme zdedili gény s rovnakou predispozíciou na túto chorobu. Ide o progresívnu poruchu, ktorá spôsobuje degeneráciu mozgových buniek a ich postupné odumieranie. Hovorí sa, že tam, kde začína Alzheimer, končí život a začína peklo pre príbuzných.

Ešte donedávna sme našich blízkych mohli vnímať ako komunikatívnych a vitálnych, a o pár mesiacov zrazu nevedia, ako sa volajú a nespoznávajú nás. Nezvládajú bežné činnosti a potrebujú opateru aj pri základných úkonoch.

Bohužiaľ, v súčasnosti neexistuje žiadna liečba, ktorá by chorobu Alzheimer vyliečila úplne. Avšak je možné proces jej nástupu a priebehu spomaliť. Ukázalo sa však, že správne stravovanie a životný štýl môžu pomôcť zvrátiť Alzheimer. Ako som písala v podrobnom článku na svojom blogu, táto choroba sa dá ovplyvniť najmä týmito faktormi: cukor, spánok, vitamín E, homocysteín.

Rizikové faktory pre Alzheimer

Je veľa faktorov, ktoré sa považujú za rizikové pre vznik Alzheimerovej choroby. Najčastejším z nich je starnutie, keďže sa táto porucha objavuje najmä u seniorov. Riziko sa zvyšuje aj v prípade, že jeden z rodičov alebo súrodencov trpí touto poruchou. Ďalšie rizikové faktory: zranenia hlavy, mŕtvica, cukrovka, kardiovaskulárne choroby.

Je dobré mať o Alzheimerovej chorobe čo najviac informácií a čím skôr priebežne vylepšovať svoje stravovanie a životný štýl nielen nás, ale aj našich rodičov, aby sme sa tejto zákernej pliage v čo najväčšej miere dokázali vyhnúť.

Starajme sa o svoje zdravie a robme všetko pre to, aby sme si ho udržali.

Júlia Čížová

Informácie k článku Alzheimer môže začať už po 40-ke som čerpala aj tu. Nie som lekárka, ani nepracujem v zdravotníctve, ale zaujímam sa o zdravý životný štýl žien po 50-ke a všetko, čo s ním súvisí. Na svojom blogu www.juliacizova.sk priebežne publikujem články na základe osobných skúseností so zdravým stravovaním a chudnutím po 50-ke. Po  dvoch rokoch rozvíjania tejto tematiky som všetky informácie dala dokopy a stvorila knihu Štíhla a zdravá po 50-ke.

O zdravej strave a pohybe bude aj náš víkendový reštart…

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

 

Mohlo by vás zaujímať