Alena Majerčáková: Každý z nás má svojho strážneho anjela
Domov / INŠPIRATÍVNE PRÍBEHY / Alena Majerčáková: Každý z nás má svojho strážneho anjela

Alena Majerčáková: Každý z nás má svojho strážneho anjela

Alena Majerčáková spolu so svojim manželom a synom podniká v oblasti gastro. Ak radi športujete a ste z Bratislavy, asi ich prevádzku Relax na hrádzi poznáte. V súkromí sa už niekoľko rokov venuje svojej záľube – vyrába sošky technikou paverpol.

A sú nádherné. Alenku som spoznala na sociálnej sieti a viaže sa k tomu vtipná príhoda. Na otázku rádia Viva, či ste poverčiví som si dovolila dať svoj komentár, ktorý sa týka mojej poverčivosti. Konkrétne, keď vám prejde čierna mačka cez cestu. Alenka zareagovala, že jej skrížila čierna mačka cestu k oltáru. Bola z toho riadne smutná, ale… Vydatá je už 40 rokov. Vyzerá to teda, že čierne mačky sú naozaj len povera. Alenku sme zobrali na kus reči, pretože vám chceme ukázať, ako krásne môže prerásť vaša záľuba a vášeň do tvorby krásnych vecí.

Alenka, mali ste vždy vzťah k tvorbe a umeniu?

Ale kdeže. Vzťah tvorbe a umeniu som vôbec nemala. Ani som netušila čo sa vo mne skrýva a to celých 56 rokov.😊 Na koníčky nebol čas, pretože deti som mala malé, keď sme s manželom začali podnikať hneď po páde komunizmu. Až po čase ma veľmi mrzelo, že nemám žiadneho koníčka. Deti dospeli, tak som začala štrikovať a vyšívať. No nenapĺňalo ma to.

Čo vás viedlo práve k tejto technike? Ako to celé začalo?

Celé to začalo pred rokmi, keď ma moja známa asi 2 roky prehovárala, aby som prišla na jej kurz techniky paverpol. Vtedy som sa smiala …“Ivetka prosím ťa nesranduj. Ja a sochy? Veď kreslím na úrovni 5 ročného dieťaťa.“

V deň kurzu (sobota) som ešte rozmýšľala, či na kurz ísť, či neísť. Vtedy som si povedala,  keďže nemám žiadne záľuby, tak to skúsim. A dodnes neľutujem. Teší ma, že môžem robiť niekomu radosť a moji anjeli sa páčia.

Je táto technika náročná? Môže sa ju naučiť každý?

Táto technika nie je náročná myslím, že sa ju naučí každý. Každá čo robí paverpol sošky má svoj štýl. Moja prvá soška vyzerala úplne inak. Vylepšila som ženské proporcie a vyzdvihla som aby anjeli vyžarovali pokoj a lásku.

Tvorenie krásnych vecí sa asi nedá merať presne na čas. Ale spýtam sa. Koľko času je približne potrebné na výrobu jednej sochy?

Taký anjel by bol hotový za 5 hodín. Keďže paverpol je stužovač textilu, musí schnúť 3 dni.so

Koľko sôch ste už vyrobili? Máte to zrátané?

Smejem sa. Moje diela zrátané nemám, ale na sociálnej sieti FB mám stránku a tam ich mám odfotografované všetky. Chystám sa ich spočítať.😊

Vraví sa, že obuvníkove deti chodia bosé. Máte sochy doma v interiéri? Alebo všetky putujú zákazníkom?

Dobrá otázka.👍 Výrobe anjelov sa venujem 2 roky. Vždy keď som tvorila, povedala som si, že si ho vezmem domov. No vždy sa stihol predať. Tento rok týždeň pred Vianocami som si konečne priviezla toho môjho domov a poctivo nás ochraňuje.

Vaša téma sú anjeli – prečo práve anjeli?

A prečo práve anjeli? Niekedy cítim ich prítomnosť a v mysli sa s nimi zhováram. Každý má predsa anjela strážneho. Keď tvorím anjela pre konkrétnu osobu, myslím na ňu a pri tvorení si želám, aby jej soška priniesla zdravie a šťastie.

Kam najďalej vaša soška putovala ako dar?

Moja soška sa už rok rekreuje a užíva si teplúčko v Thajsku na Koh Samui, ale všetky mám blízko srdca. Keď odovzdám anjela tak sa s každým rozlúčim, je v ňom kúsok môjho ja.

Viac informácií nájdete na stránke u Alenky. 

 Nedávno bola i hosťom v relácii Generácia:  POZRITE SI ARCHÍV

Prečítajte si tiež…

5 spôsobov na získanie prevahy nad kultom mladosti

„Čaká ťa skvelá desaťročnica a jej vyvrcholenie bude stáť zato“ – zahrnula so svojej gratulácie k mojim tridsiatinám staršia priateľka Magda. Vždy som sa mohla na jej „predpovede“ spoľahnúť, ale pri tejto…

Diana Rusnáková: Byť zamestnancom či podnikať?

Prvý krokom bolo u mňa uvedomiť si, čo viem ponúknuť, čo dokážem, akým jedinečnými znalosťami a skúsenosťami disponujem. Je to o hlbokom sebapoznaní a uvedomení si aj oblastí, kde neviem pomôcť ako konzultant.…

Píše Dagmar Polievková: C´est la vie.

C´est la vie - taký je život. Tak vám odpovie Francúz, ak mu niečo nevyjde, niečo sa pokazí, musí na niečo dlhšie čakať, alebo keď dostane košom od frajerky. Je…

...mohlo by vás zaujímať

Oliwood party: Nahliadnutie do kuchyne Márie Mikloškovej

Oliwood party: Nahliadnutie do kuchyne Márie Mikloškovej

Viete si predstaviť úplne zmeniť život a presťahovať sa do olivového hája? Oliwood party: Nahliadnutie do kuchyne Márie Mikloškovej. Tvrdí o sebe, že nie je kuchárka. Je len mama, ktorá každý deň varí. Dušou je estét a obdivovateľ krásy, a tak svoje každodenné varenie pretavila do nádhernej knihy Oliwood party. Mária Miklošková napísala netradičnú zážitkovú kuchársku knihu inšpirovanú jej životom v Toskánsku, v ktorej nájdete zdravé, vidiecke recepty s ohľadom na ročné obdobia.