fbpx

Pápež odišiel a my sme sa vyfarbili. A niektorí podnikatelia, čo prežili, sa chystajú na krach…

Aktuálne opatrenia - mapa SlovenskaAktuálne opatrenia – mapa Slovenska. Pápež odišiel a my sme sa vyfarbili.

Meniace sa opatrenia rýchlosťou blesku. Nestačíte sa v tom orientovať? Pripadáte si neschopní? Nie, nie ste. Jednoducho je to tak, že sa to už ani nedá zapamätať. Načo aj, keď zajtra bude zase inak…

U nás totiž pandémiu riadia politici, ktorí majú určitý zámer. Keby som napísala, čo si o tom myslím, tak by to možno znelo ako konšpirácia. Aj tak sa mi už stáva, že mi veľa ľudí hovorí, že som na zlej strane.

Tak neviem, ktorá strana je zlá a dobrá. Ja sa snažím stále stáť na strane zdravého rozumu a sledovať, komu toto dianie, ktoré sa tu už priam cyklicky opakuje, slúži. Ak je toto konšpiračné, tak som konšpirátorka 24/7.

Odišiel pápež, nech žije pápež…

Nechodím do kostola, ale pápeža som vždy považovala za osobu, ktorá má mať presah. Mal by spájať. To, čo ten aktuálny hovorí sem tam aj spája. Zo začiatku som ho dokonca celebrovala, že fíha, vivat. Dobrá voľba to bola.

Jeho aktuálne vyhlásenia som počas poslednej návštevy Slovenska nesledovala. Odmietla som to preto, že je podľa mňa úchylné, prísť počas pandémie a vyhnať na zhromaždenia desaťtisíce ľudí.

Ale, nedá sa úplne vypnúť. Tu i tam sa predo mnou mihli nejaké fotografie a zopár odkazov.

Prišiel pápež a to čo sa dialo, bolo farizejské. Pôvodne sa chcel stretnúť len s očkovanými. Potom, keď sa zistilo, že by nemal skoro žiadne obecenstvo sa rozhodlo, že teda aj OTP môžu. Teda testovaní a prekonaní. Super. Ak bol motív neohrozovať a nezhoršovať pandemickú situáciu, ale potom sa to čarovným prútikom prehodnotilo, že to teda môže byť aj inak, tak potom je to celé iba hra.

To už hádam nikto nemôže veriť, že išlo o návštevu, ktorá nás má duchovne podporiť a vzpružiť v nadchádzajúcej jeseni, kedy sa očakáva, že pandémia nás opäť zvalcuje. Podľa mňa to je ďalší test. A ako vieme, na Slovensku sa veľmi radi testujeme. Priam celonárodne…

Odmietam glorifikovať opatrenia, ktoré sú akože v záujme ochrany zdravia, lebo to je klamstvo. Keby také boli, tak nikto rozumný nezorganizuje návštevu podobných rozmerov počas pandémie. Najhoršie na tom je, že sa to nemá povedať takto nahlas, lebo to znamená, že som na úrovni dezoláta a kritizujem. Celé to už neviem zvládať a pozerať sa na konanie našich politikov. A tak teda píšem.

Nejde len o môj názor. Je veľa ľudí, ktorí majú rovnaké pocity.

Tak my sa tu cez leto, keď po víruse nebolo ani chýru ani slychu rúškujeme, nedovolíme viac ako tisícke ľudí stretnutia na koncertoch, rušíme, čo sa dá, ale potom príde pápež, ktorý sa tu pohybuje bez rúška, a samozrejme, aj s najvyššími predstaviteľmi krajiny, ako inak, bez rúška… a my tu máme byť ticho, lebo akože čo. Akože oni sú iná kasta? Oni vírus nechytia a neroznesú? Môj otec by v tejto chvíli zakričal:  „Vodu kážu a víno pijú. Tfuj. Trápnosť nad trápnosť.“ (A odpľul by si riadne chlapsky… a pokračoval by vo vyplievaní vinohradu…).

Ak by to bolo len o tom, že je to papalášizmus, tak si možno povieme, že no a čo? Veď ľudia si pamätajú len tri dni, tak budiš.

Ale my tu predsa máme pandémiu. Po odchode pápeža sa naša mapa mení tak, ako stromy na jeseň. Zo zelenej je razom oranžová, červená a bordová. A my máme byť ticho? V záujme čoho? Zdravia? Áaaale.

Po internete koluje vtip. Mikasova mapa.

Mikasova mapa je biela. Každý nech si vyfarbí to, čo chce. Hahaha. Tu vtip končí.

To, ako sme zafarbení totiž ovplyvňuje tisícky a postupne státisíce životov. Životov obyčajných ľudí, ktorí majú hypotéky a záväzky. Mnohí počas dvoch vĺn krachli a ďalší sa na to chystajú. Keď som si prečítala niektoré statusy Dáta bez pátosu, tak som videla, že tamtí hore nevedia ani rátať. Skrátka je to zle prepočítané a teda aj vyfarbené. A navyše, ak teda ide o smrteľné a životy ohrozujúce ochorenie, prečo sme nedali aj pápežskej návšteve stopku? A nepoprosili ho, že nech si nasadí rúško? Alebo neurobili jeho prejavy ako online vysielanie? Mimochodom boli by sme aj ušetrili. Nemusela sa prekresľovať a upravovať oblasť Luníku na potemkinovskú dedinu.

Také malé a slovenské to bolo. A zaplatíme to všetci…

Tak a pápež odišiel a všetko sa nám teraz sfarbí? A decká a my budeme postupne doma? To je v poriadku?

Žijeme v chorej dobe. Je to celé viac choré, ako telo človeka zomierajúceho na rakovinu. A my sme svorne viacmenej ticho. Ozývajú sa zväčša len kotleby alebo ficovci. A potom aj zopár lekárov a právnikov (konšpiračných samozrejme…). Je potom jasné, že normálny človek sa k nim nepridá. Všakže?

Každý deň nové správy. A do toho budeme ešte svetoví aj s očkovaním detí od 5 rokov! Medzi prvými na svete?

Nás, ktorým vadí, kam to celé speje je veľa. Len teda premyslieť, čo s tým ideme robiť…

Mne napríklad prekáža aj to, že ľudia, ktorí roky budovali svoje podnikania a živili celé rodiny, teraz krachujú.

Oni mnohí už ďalší lockdown s tak chabou podporou štátu neprežijú. Som nahnevaná aj za nich. A aj za všetky tie rodiny, ktoré ich podnikanie živilo a robilo ich životy zmysluplnými.

Páni z vlády majú svoje tučné výplaty isté. Aj ich asistenti a hovorcovia a iné „tety a ujovia“ – ako by povedal veďvietekto… One time. Next time… Im to je jedno. Chcú ostať pri koryte. Chcú si udržať moc. A platíme to my všetci.

Tak čo s tým urobíme?

Priatelia. Každý jeden protest na Bonaparte som tam stála. Aj keď bolo 35 stupňov. Aj keď pršalo. Aj tričko Fico chráni zlodejov som kúpila celej rodine. Ale takto to poviem. Áno, strašné veci sa tu diali. Áno, mizli nám tu milióny. Aj sa vraždilo. Ale vidíte, čo sa deje teraz? Veď my krachujeme. To čo sa deje v prokuratúre a polícii je na ďalšiu knihu… A tiež asi nejde len o peniaze. Bohvie (ak vôbec aj on…)! Ide možno o všetko…

Z hľadiska ekonomiky to máme celé zle nastavené. Sme na tom najhoršie z Európy. Už ani guvernéra NBS nepočuť, že by upokojoval, ako nám ekonomika rastie napriek pandémii. V princípe je jedno, čo by hovoril. Keď prídeme do obchodu, tak vidíme všetci radikálne stúpajúce ceny. Platy ale stagnujú. Na mnohých miestach mierne klesajú. Dokedy to budeme vládať platiť? A čo nastane potom, keď nebudeme? Nastanú hromadné krachy a exekúcie? Tak, ale potom nastane nová éra. Éra zbedačeného národa. A taký sa EŠTE LEPŠIE manipuluje.  Pamätajme na to. Nebojme sa ozvať a povedať HALÓ. Aj vtedy, keď ide o pápeža.

Martina Valachová

Mohlo by sa vám páčiť…

Mohlo by vás zaujímať