Majú na tom východe dar: Oni pijú, šoférujú, bavia sa a hlava nakoniec bolí policajtov. Ta dobre.

Aktuality zo Slovenska a zo sveta – FTIPNÝ súhrn týžňa perom Evy Czermak…

Milí priatelia, tak sa znovu hlásim do služby. Ďalší týždeň nám ubehol dramaticky rýchlo a, veru, je o čom znovu písať. Na tomto našom malom Slovensku je stále čo riešiť, rozoberať alebo sa len tak pobaviť. Preto začnem celkom vtipnou udalosťou na úvod. Niežeby to bola jediná vtipnosť, ktorá sa nám za tých pár dní udiala. Je ich dosť. Aj film Kameňák 15 by sa dal natočiť. Teda, ak už natočený nebol, nejak som v tých pokračovaniach stratila niť. Dajte si naše aktuality zo Slovenska a zo sveta.

Tak čo sa teda u nás dialo?

Začneme skvostným nadpisom k článku na jednom nemenovanom portáli: Kuriózna nehoda na východe. Opitá posádka auta tvrdí, že nikto z nich nešoféroval! Hmm…

Netrebalo mi ani ďalej čítať. Poviem, ako je. Prvé, čo mi napadlo, bol obraz opitých „vyhodňare“ vychádzajúcich z „karčmy“ a ta šebe hutoria „ta co budzeme, pome zameditovac do motora“… no mohlo to aj takto byť, nie? Čo chlopaci na východe nemôžu v aute meditovať? Ale kto im počas meditácie zlomil na streche ich meditačného vozidla elektrický stĺp? Myslím, že toto je tá správna otázka, ktorú by mala polícia SR riešiť. Nie všetky tie parádne konšpiratívno-kreatívne hoaxy inými konšpiráciami kreatívnymi vyvracať.

Ktovie kde je veru pravda, je to záhada nielen pre nás, ale aj pre samotných meditujúcich, čo sa ani nedivím, keďže niektorí z nich nafúkali aj 4 promile. To ja by som už v kóme bola. Darmo, majú na tom východe našej krásnej vlasti dar: oni pijú, šoférujú, zabávajú sa a hlava nakoniec bolí policajtov. Ta dobre.

Zatiaľ čo východ medituje, západ bojuje za našu planétu a žiaci spolu s pani prezidentkou riešia klimatické zmeny.

Prezidentka chce byť hlasom mladých a chrániť pre nich naše prostredie. No takto. Videli ste, čo dokážu dnešné deti? Niekedy mám pocit, že majú viac rozumu ako naši vicišpáni, a to dokonca aj tie deti, čo ešte len do plienky kadia. Radšej sa sústreďme na to, aby sme im zanechali aspoň celé Slovensko, lebo keď som počula, aký rozpočet nám chystajú na budúci rok, tak som nevedela, či také číslo do mínusu vôbec poznám. Aby sme si nemuseli o rok spraviť výpredaj jednotlivých krajov Slovenska a zostane nám len ten stred.

Alebo radšej východ, lebo tam vraj zatiaľ nič nie je, tak tam všetci pôjdeme a naučíme sa tiež tak dobre meditovať.

Za spomenutie stojí aj krátka info, že Kajetán Kičura je na slobode, ale bez peňazí.

Tak vám poviem, keď som prvýkrát počula to meno, myslela som si, že je to dobre cielená reklama na novú tureckú telenovelu. Dlho mi trvalo pochopiť, že veď to je našinec, hen Slovák ako repa, čo spravuje naše štátne rezervy. Tak dobre ich spravoval, že ani jemu žiadne nezostali a teraz je bez peňazí. Na toto tiež odporúčam už vyššie spomenuté posolstvo z blízkeho východu: ide víkend, treba dobre zameditovať.

Čo sa východu týka, zase sa mi potvrdili moje veštecké schopnosti, keď som písala, že uvidíme, kto nám pomôže, a je to tu!

Matička Rus, zdravstvuj! Toť článok z Trendu: „Ruský plyn zachraňuje Európu pred energetickou kalamitou“. No čo vám poviem, isto je ten ruský plyn niečím výnimočný, možno aj inak šmakuje a má grády, možno na takom ruskom plyne aj polievku rýchlejšie uvaríme. To by sa nám veru zišlo, keď už idú tie energie hore. Asi tým nemysleli naše duchovné energie, alebo žeby áno? Žeby nám ten východ toľkým meditovaním aj celkovú energiu krajiny zvyšoval? Veď čoskoro tu budeme ako budhisti. Asi aj takí chudobní.

No, aby som nehovorila len o Slovensku, tak aj vo svete sa dejú veľké veci.

Poliaci pocítili obrovskú stratu, končí u nich totiž britský potravinový reťazec Tesco. Ešteže u nás nie, veď kam by sme chodili za kultúrou cez víkendy? Poliaci asi (ne)vedia(?) čo je dobré, radšej, ako britské Tesco, chcú jesť svoje potraviny. Možno sa to aj my raz naučíme. Už aj Maďari zistili, že čo je doma, to sa počíta, tak si varia svoju vlastnú vakcínu proti Covidovi. Podľa ich slov, chcú mať vakcínu ešte lepšiu, ako iní. Držím im palce, predpokladám, že ich tajomstvo bude v tajnej ingrediencii, tzv. čípoš paprikáš. Len dúfam pre dobro maďarského národa, že ju potom nebudú pichať do zadku. Lebo čípoš keď zješ, tak vraj páli dvakrát.

Vypočujte si aj správy z minulého týždňa…

V americkom Colorade zase objavili špeciálne divé zviera – jeleňa, čo má rád plastiky.

Dva roky údajne behal po kopcoch s pneumatikou okolo krku. Tak to som ešte nepočula! U nás beháme len s pneumatikou okolo pupku. Je to tiež veľmi populárne, najmä po vianočných prejedačkách. Dokonca si niektoré dievčatá dávajú takúto gumovinu pichnúť do úst, prípadne si napneumatikujú prsia, ako airbag. Pre bezpečnosť seba aj svojho okolia, samozrejme. Ale okolo krku, no to je zas nejaký nový americký hit. Asi už nevedia, čo so sebou.

Dokonca aj tie robotické autá sa im tam načisto pomiatli. V San Franciscu majú tzv. robotaxíky. Nie, nie sú to taxíky, ktoré riadi pán Robo. Sú totiž bez vodiča. Robotické. No evidentne súdruhovia z USA niekde spravili chybu, lebo všetky taxíky sa chodia krútiť do jednej a tej istej ulice. Už je ich tam toľko, že slušné auto s ozajstným vodičom nemá kam vkročiť. Možno si myslia, že tam niečo nájdu. Možno tú jeleniu pneumatiku.

Briti, teda okrem smútku z toho, že ich Tescu ušiel poľský trh, smútia aj kvôli Vianociam.

Stále majú málo vodičov a v prístavoch sa hromadia kontajnery plné darčekov, ktoré nemá kto rozvážať. Najhoršie je, že sú tam vraj aj darčeky pre nás, zvyšok Európy. Budeme si musieť asi niečo vyrobiť, nakresliť, ušiť alebo sa len spolu najeme a pozrieme Kevina, čo je sám doma. Hlavu v smútku z toho bude mať asi ten zelený pandrlák, čo na Vianoce každému lezie na nervy. Pri šťastí ho pošlú tento rok do Anglicka rozvážať darčeky a nebude mať čas na točenie blbých reklám.

Tak pokoj s vami, priatelia, veď za dva mesiace sú Vianoce, bude nám ho treba!

Aktuálne správy z domova a zo sveta

Vaša Eva Czermak

P.S.: Ak ste sa dobre zabavili, neokúňajte sa. Pošlite tento text vašim priateľom. Skrátka, zdieľajte…

Korektúry – Aktuality zo Slovenska a zo sveta: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať…

Lucia je nevidiaca. Prišla o zrak pár mesiacov po pôrode syna, čo už je niekoľko rokov. Po 24 operáciách sa dozvedela, že tento stav sa už pravdepodobne nezvráti. Podľa mňa Lucia vidí veľmi veľa. Žije plnohodnotný život, porodila ďalšie dieťa a pokračuje vo svojich projektoch. Jej odkaz je veľmi inšpiratívny. Viac už v rozhovore…

Mohlo by vás zaujímať