V Británii banka 75-tisícom Britov omylom rozposlala 130 miliónov libier. Teraz sa snaží získať ich späť!

Aktuality z domova a zo svetaAktuality z domova a zo sveta

Milí priatelia, vitajte v roku 2022! To, že to bude rok úžasný, cítim už teraz, lebo som práve vypila “šodó”, o ktorom v manželovej rodine hovoríme už 4 roky, no až dnes sme ho spravili. Nová tradícia, a teda výnimočná, sa zrodila presne 1.1.2022 a veľmi sa z nej teším.

Kto nevie, čo je šodó, tak smola.

V tomto nápoji sa totiž mieša niečo staré/tradičné s novým/výnimočným. Šodó sa šľahá aj z vajec, tak pozor, aby to staré neboli vajcia lebo zo starých vajec nič dobré nevylezie. Všetko staré a nepotrebné sme teda zanechali na Silvestra a hop – môžeme vykročiť do nového dňa, nového roka a nových príležitostí.

Aj keď ja som skôr za to, aby sme tie nové príležitosti videli a vedeli využiť aj počas bežného roka, nie len takto na prelome toho starého a nového.

Dávate si predsavzatia?

Ja som si jedno dala na Vianoce. Dala som si také, že tieto sviatky budem jesť a piť všetko, čo uvidím a vôbec sa nebudem tým trápiť, ba priam si to „prežieranie“ budem užívať. Tak sa aj stalo. Celý deň vínko, potom oplátky, tri taniere kapustnice, opekance, rybka, šalát, koláče… Takže predsavzatie splnené na 100%. Aj keď pred polnocou namiesto polnočnej omše bolo tzv. „kŕmenie rybičiek“ – teda normálne som to všetko „vygrckala na dámu“, ale bola som spokojná.

Vďaka bohu prežieranie trvalo len jeden deň, lebo škoda by bola toho dobrého jedla, keď sa nakoniec von vypýta za sprievodu zvukov jelenej ruje. Aj jednodňové predsavzatie má svoj efekt.

Kedysi som si aj také predsavzatia dávala, že budem športovať.

No čítala som, že viac ako 50% ľudí tie predsavzatia už po prvom mesiaci vzdá. Ja som v tej kategórii, ktorá to vzdáva skôr. Podstatné však je, vedieť si nájsť správnu výhovorku, prečo to vzdať. Napríklad, že sa bojím úrazu. Aj keď nie všetky športy sa  zdajú byť nebezpečné, človek musí byť kreatívny, a to nebezpečenstvo si nejak domyslieť, inak výhovorka nemá pevné základy.

Niekedy ani vymýšľať netreba, stačí dobre gúgliť.

Napríklad taký šach.

Povedali by ste, že by šach mohol byť nebezpečný šport?

Ja nie. Ale poľský šachista Pawel Teclaf by o tom vedel povedať svoje. Pri rýchlom šachu, keď si uvedomil svoju chybu a blížiace sa víťazstvo súpera, tak sa najedoval, až sa nebezpečne zaklonil so svojou stoličkou a celý sa natiahol na zem. Pri tomto veľmi nebezpečnom manévri sa mu z úst ešte vydrali posledné výkriky utrpenia v ľubozvučnej poľštine: „Ku*wa!“ a bum. Bol na zemi. Jeho súper, ako správny šachmajster, nedal svojim výrazom nič znať. No ja by som sa teda od srdca na ňom zasmiala. Teda aj som sa a video som si pustila viackrát.

A možno si to ten sústredený súper ani nevšimol, keďže milý Pawel vstal tak rýchlo, ako rýchlo aj prehral.

Ja, inak, nie som škodoradostná, ale čo je smiešne, to ma rozosmeje.

Ja ľuďom aj doprajem.

Poďme už na tie aktuality z domova a zo sveta

Veľmi som sa tešila zo správy z Británie, kde banka 75-tisícom Britov omylom rozposlala dohromady 130 miliónov libier. No teraz si isto vravíte: „že ja nie som radšej Brit“. Banka sa teraz snaží dostať peniaze naspäť. Mala by som povedať, že im držím palce, ale čo ja viem. Nech si to ľudia aj užijú, kto vám dnes dá niečo len tak? Okrem pokuty alebo dákej infekcie. No nikto. Som zvedavá, koho v banke za tento čin ukameňujú. Alebo to hodia na systém?

Poďme teraz do Číny

V Číne napríklad uvažujú nad tým, že kriminálne činy bude vyhodnocovať umelá inteligencia. Vraj Číňania vymysleli takého robota, ktorý na 97% dokáže odhaliť kriminálny čin. Len v USA je ročne nespravodlivo odsúdených 5-10% stíhaných ľudí. Je to teda skvelá bilancia, ale ak ten ich super robotický mozog bude fungovať tak, ako väčšina čínskych hračiek, tak „amen-tma“.

Do Číny v tomto prípade radšej nechoďte, to naozaj skôr tá Británia.

A keď tam už pôjdete, pribaľte si aj plavky.

V Anglicku totiž padajú rekordné teploty. V Londýne napríklad 1.1.2022 namerali 16,5 stupňa. Dokonca sa im roztopil aj ľad na klzisku. Takže Angličania budú teraz na klzisko chodiť nie len s korčuľami, ale rovno aj s plavkami a kúpacími čiapkami. Počasie je v Anglicku vrtkavé, tak nech sú pripravení, keď sa im zvrtne takto „zajazdy“.

Záver patrí Kollárovi a Srí Lanke

Na záver tu mám ešte dve zaujímavé správy, no neviem sa rozhodnúť, ktorej sa radšej povenovať. Buď lyžovaniu na svahu nášho Borka Kollára, kde nekontrolujú poriadne „OP preukazy“ alebo slonom zo Srí Lanky, ktorým chcú zaviesť preukazy totožnosti. Viete čo, ani jednému, lebo volovina jedna väčšia ako druhá. Radšej skočím rovno pevnými nohami a hlavou v oblakoch do toho 2022.

numerológie viem, že 2022 je dokopy 6.

Dobré však? A číslo šesť je moje obľúbené a ešte je to aj číslo pre rodinu. Aspoň viem, prečo je moje obľúbené, lebo rodina je základ. Hlavne pre všetky hádky, uzmierovania, vtipy, prezývky, zážitky, tradície a traumy a celý veselý život. No záleží od uhla pohľadu. Tak si ten uhoľ vyberte správne, možno to môže byť vaše novoročné predsavzatie, alebo aj ten šport. To je jednoduchšie.

Ak však nemáte nápady na žiadne svoje novoročné predsavzatia, jeden by som pre vás mala.

Ja si ho tak užívam už posledných pár mesiacov, aby sa mi lepšie naskočilo hneď od januára. Začnite si užívať každý deň, každú minútu vášho života. Nečakajte na špeciálne príležitosti, na víkend, či narodeniny. Oblečte si pekné šaty, otvorte dobré víno a pobozkajte svojich milovaných.

Život sa predsa deje teraz, v tomto okamihu, nie včera ani zajtra.

Ktosi múdry – ja som to nebola – raz povedal:

  • Ten, kto žije v minulosti, žije v smútku, lebo všetko je už preč.
  • Ten, kto žije v budúcnosti, žije v strese, pretože neustále plánuje a rieši, čo sa môže stať.
  • Len človek, žijúci v prítomnosti môže byť skutočne šťastný.

Tak nám všetkým pripíjam na prítomný okamih so šodóm v boleslawieckom poľskom hrnčeku.

Na zdravie priatelia a šťastný nový rok!

Vaša Eva Czermak

Aktuálne správy z domova a zo sveta

P.S 1: Ak ste sa dobre zabavili, neokúňajte sa. Pošlite tento text vašim priateľom. Skrátka, zdieľajte…

Všetky aktuality z domova a zo sveta za uplynulé obdobie nájdete tu: #právesaNEstalo

P.S 2: Korektorka je na chate, kde nie je signál. Tak snáď tu nie je veľa chýb.

Mohlo by vás zaujímať