fbpx
Ako znova žiť po rozvode

Po rozvode máte dve možnosti. Buď sa budete ľutovať alebo sa znova nadýchnete.

Reštart

Po rozvode máte dve možnosti. Buď sa budete ľutovať a podľahnete strachu, že navždy ostanete sami a nájdu vás ohlodaných myšami po niekoľkých mesiacoch vo vašom byte, alebo sa znova nadýchnete.  Aj keď to zo začiatku bolí ako po prekonanom obojstrannom zápale pľúc, konečný efekt je skvelý, ako po užití drogy na ktorú ste mysleli celý život, ale nikdy ste si ju nedali, lebo je to nezodpovedné a nebezpečné.  ( psst, vaše experimenty patria výlučne na kamarátske dejchánky a sú tajné, nikomu ani muk!).

Novonadobudnutá sloboda po 40ke je omamná a chutí ako čerstvo vyšťavený pomaranč.

Sviežo, šťavnato a na konci je mierne pikantný tón.  Môžete si napríklad vybrať koľko budete mať sexu, ehm ( a budete ho mať veľaaaa ak máte odvahu ) a že to bude iný sex ako ten manželský.  Objavíte v sebe človeka ktorý nemá čo stratiť, chce objavovať, je odvážny a  je si vedomý svojej ceny. Ale hlavne – chápe slobodu ako bonus. Niečo, čo prišlo síce neplánovane, ale o to viac sa tomu teraz treba prizrieť.

Môžete cestovať, brať ohľad len na seba. Vaše dlhy sú vašimi dlhmi, vaše záväzky vašimi záväzkami. Nikomu sa nemusíte prispôsobovať, len sami sebe. So svojim životom nakladáte podľa svojho vedomia a svedomia, nikomu sa nezodpovedáte.  Môžete si plniť sny, nech sú akokoľvek šialené. Ale nepredbiehajme.

Ako sa znova zmátoriť a začať žiť?

Stretla som sa s kamarátkou, ktorú opustil muž. Krásna žena, porodila mu dve deti, vzdelaná a sebestačná. Zastihlo ju to nepripravenú a skončila v ambulancii odborníka, ktorý ju postupne zlepuje dokopy. Sedeli sme na lavičke v parku a počúvala som, akú zradu musela prežiť, niekoľkokrát sa vrátil, ona mu odpustila…aby nakoniec opäť odišiel. Pozerala som na ňu a veľmi som chcela potlačiť čas, o jeden rok dopredu. Aby vedela že bude dobre.

Že sa ešte postaví pred zrkadlo, usmeje sa na seba a bude sa tešiť na každý nový deň. Že okolo nej sú muži, ktorí za ňu pomyselne položia život, lebo to čo urobil jej ex ju neidentifikuje, to identifikuje jeho. A že aj z takejto skúsenosti sa dá získať, ale chce to pokoj a zbaviť sa strachu.  Verím, že si o rok sadneme na tú lavičku opäť a spolu sa zasmejeme nad tým, ako to život občas nakreslí, aby sme sa opäť našli. A že je to tak dobre.

Dá sa to.

Kroky, ktoré musíme každý deň urobiť, nemusia viesť hneď do cieľa. Nikto nechce, aby ste ráno vyrazili a večer boli v Ríme. Ak ten pocit máte, zbavte sa ho čo najrýchlejšie. Prílišný tlak si väčšinou vytvárame my sami. Zistila som, že malé kroky, postupne a každý deň, majú oveľa väčší efekt, ako vytýčená bežecká dráha z Račka do Viedne. Zabehnúť polmaratón je sexy, ale len vtedy, ak vás to nestojí posledné zvyšky síl.

Nepočúvajte okolie.

V zraniteľnom období každý reaguje inak. Niekto kričí, aby sa vyventiloval, niekto plače doma do vankúša, niekto randí ako na bežiacom páse, niekto sa potichu prechádza v lese, niekto paralyzovane čaká na lepší zajtrajšok. A každý to potrebuje nejako, neexistuje pravítko podľa ktorého je to správne. Žiadne zaužívané formulky, čo máte robiť a ako máte žiť neexistujú. To, čo potrebuje, viete len vy.

Hovorte nie.

Neexistuje nič oslobodzujúcejšie, ako nedvihnúť telefón, vynechať stretnutie na ktoré nechcete ísť, nestretnúť sa s kamarátkou, ktorá to určite myslí dobre, ale vy sa na to necítite. Toto je moment, kedy musíte po rokoch veci zvažovať vlastnou optikou a pozerať sa na to tak trochu sebecky, lebo to je niečo, čo vám pomôže nastaviť hranice. Ženy po rozvodoch (ale aj muži) zistia, že celý život žili v dobre zabehnutých koľajniciach. Vyžadovala to situácia, záväzky, rodina, deti… samozrejme. Teraz si to ale môžete urobiť ako len chcete. Podľa seba.

Choďte do Paríža.

Každý máme svoj Paríž. U niekoho je to miesto na Slovensku, u niekoho exotika, alebo jednoducho niečo, po čom už dávno túži. Obraz, zaplatený kurz cudzieho jazyka, presťahovanie sa na iné miesto, zmena mena, farby vlasov, nové tetovanie. Čokoľvek, čo vám urobí radosť a doteraz ste to neurobili, lebo… vždy sa našiel nejaký dôvod.

Veľa sa rozprávajte a počúvajte.

Sami so sebou, alebo s niekým, na kom vám záleží. V debate nájdete odpovede, ktoré hľadáte. Niektoré veci budete naozaj počuť až vtedy, keď ich poviete nahlas.

Užívajte si toho slobodného človeka, kým ste.

Nielen preto, že už máte single status. Ale preto, že po svete chodia ľudia ktorým sa páčite, ktorí vám dajú, čo hľadáte. Budú s vami keď to budete potrebovať a ocenia, čo ponúkate. Možno to nebude zajtra, ale to je v poriadku. Vy zatiaľ buďte s tým, koho musíte ľúbiť najviac.

So sebou.

Nora Remiarová

Mohlo by vás zaujímať