Otázka, ktorú rieši nejeden Slovák. Ako zariadiť malú spálňu tak, aby bola praktická, útulná a pekná?

Ako zariadiť malú spálňuOtázka, ktorú rieši nejeden Slovák. Ako zariadiť malú spálňu tak, aby bola praktická, útulná a pekná?

Po náročnom období vyberania bytu, riešenia hypotéky, podpisovania zmlúv a úprav dispozície s developerom, sa ľudia stanú šťastnými majiteľmi nového bytu. Pomerne často sa stáva, že svoj nový byt videli len na papieri, prípadne na pekných vizualizáciách, ktoré pripravil predajca. Okamih, keď konečne prvýkrát vstúpia do bytu a uvidia reálny priestor, býva niekedy sklamaním. Izby, ktoré sa na vizualizácii zdali byt veľké a priestranné, naživo vyzerajú akési malé a neútulné. A spálne často hrajú prím. Možno vás inšpirujeme, ak potrebujete nápad, ako zariadiť malú spálňu.

Ako zariadiť malú spálňu - pohľad

Ako zariadiť malú spálňu, keď má necelých 13 m² a treba do nej zmestiť aj veľa úložného priestoru?

Pri malých izbách je veľmi dôležité dobre si premyslieť každý centimeter. Je potrebné zvážiť, či zariaďovanie budete riešiť sami, alebo na pomoc zavoláte skúseného odborníka. Niektoré chyby laika sa nemusia oplatiť a investícia do dobre navrhnutého priestoru od architekta alebo dizajnéra sa môže viacnásobne vrátiť hneď na začiatku.

Spálňa, ktorú vám predstavím dnes, má rozmer 280 × 460 cm.

Klient nám dal zadanie dostať do spálne veľkú kontinentálnu posteľ, nočné stolíky s osvetlením, čím viac úložného priestoru a televízor. Posteľ sa logicky ocitla na protiľahlej, najdlhšej stene od dverí. Aby žiadny centimeter nevyšiel nazmar, okolo postele sú navrhnuté skrine s hĺbkou 40 cm. Plynulo sa spájajú s nočnými stolíkmi. Nad posteľou sú tiež skrinky. Poslúžia na veci, ktoré nie sú potrebné každý deň.

Televízor v spálni?

Večná otázka, ktorá nemá správnu alebo nesprávnu odpoveď. Každý sme iný a máme iné preferencie. Niekto v spálni rád číta, niekto medituje. Niekto zasa rád zaspáva pri zvuku televízora. V našej spálni je televízor logicky umiestený oproti posteli a zavesený priamo na stene. Aby takéto riešenie bolo možné, je potrebné myslieť na elektriku a ostatné potrebné rozvody už pri stavbe.

Akú farebnosť zvoliť do malého priestoru?

Svetlé plochy, ktoré odrážajú veľa svetla, sú vhodné do malých izieb. Neznamená to ale, že všetko musí byť biele. Príjemná kombinácia bielej, teplej sivej, béžovej a textúry dreva je nadčasovým riešením, ktoré vás neomrzí ani po dlhšom čase. Textilné doplnky zladené tón v tóne priestor zväčšujú a zútulňujú. Dobrou voľbou býva aj tapeta s jemným, nevtieravým vzorom, nakoľko priestor oživí a dá mu šmrnc.

Vhodné osvetlenie malej izby je tiež veľmi dôležité. Platí to aj pre malú spálňu…

Klasické nočné lampy sme nahradili visiacimi svietidlami. Sú namontované na horných skrinkách. Riešenie elektriky dopredu je aj v tomto prípade nutnosťou. Veľké stropné svietidlo nad posteľou je dobrou voľbou. Poskytne dostatok svetla a decentne zapadne do kompletného dizajnu izby.

Ako zariadiť malú spálňu

Už len mäkučké záhlavie za posteľ, šálku čaju alebo teplej čokolády a zababušení do teplých perín pozerať obľúbený film, kým na vás nepríde príjemná únava a spánok.

Jasna Opavská,  interiérová dizajnérka
www.jasnakrasna.sk

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať