Viete, ako zameriavať pozornosť tým správnym smerom? Na to, čo chcete?

Ako zameriavať pozornosť tým správnym smerom? Na to, čo chcete?

Ak na nič nemáte čas, spomaľte

Koľkokrát ste v poslednej dobe počuli, že by ste mali prevziať zodpovednosť za svoj život? Že ho nemáte brať iba ako niečo, čo sa vám deje, na čo nemáte vplyv, ale sami by ste mali vedome svoj život ovplyvňovať, tvoriť si ho a meniť. Uvedomovať si, že všetko, čo vám do života príde, ste si sami vytvorili svojimi myšlienkami, pocitmi a činmi. Nestalo sa vám to len tak, samo od seba. Neurobili vám to tí druhí. To vy sami. Či už je to dobré, alebo zlé.

Ono sa to ľahko povie, ale ťažšie urobí

Máme prevziať zodpovednosť za výchovu svojich detí? Ale veď ich všetko potrebné učia v škole. Poobede trávia čas na krúžkoch, takže sa rozvíjajú až-až. Zabezpečili sme im všetko potrebné. Alebo nie? Čo ešte treba viac? A hlavne kedy? Veď z práce utekáme k ďalším povinnostiam, ktoré nás čakajú doma. Nemáme čas venovať sa im viac…

Máme prevziať zodpovednosť za svoje zdravie. Ale to nie je také ľahké! Mali by sme pravidelne cvičiť, zmeniť si jedálniček, variť si doma z čerstvých potravín, a ak nás predsa len skolí nejaká tá choroba, mali by sme sa snažiť liečiť sa prírodne. Nenapchávať sa len liekmi. Naštudovať si aj alternatívne spôsoby liečby. Ale kedy? Kedy si máme naštudovať všetko o liečení a chorobách, kedy máme chodiť cvičiť? Kedy si máme vyhľadávať všetky tie špeciálne recepty z potravín, ktoré ani nepoznáme? Veď na to treba veľa času! Nie, nie, my ten čas nemáme! Nie teraz. Ako vždy si objednáme menučko z najbližšej reštaurácie. Ešte dnes… výnimočne… nabudúce, keď bude viac času, to možno skúsime inak… ale dnes ešte nie… nemáme na to čas.

Občas si spomeniem na dobu, keď ešte neboli maily a internet. Keď neboli mobily. Ak od vás niekto niečo chcel, mohol tak maximálne zavolať na pevnú linku a dúfať, že budete doma, aby vás zastihol. Mohol si dohodnúť stretnutie na neskôr. Mohol poslať list a týždeň trpezlivo čakať na odpoveď. Nežilo sa tak rýchlo. Ale dnes? Dnes vás zastihnú všade. Rýchla doba vás núti využívať každú minútu svojho času. V autobuse vybavíte e-maily, a kým kráčate po ulici, vybavíte telefonáty. Šéf vás zastihne kedykoľvek a kdekoľvek a úloh vám stále len pribúda.

Za svoj život sme si vychodili chodníčky, ktorými to v živote ide rýchlo a ľahko

Šetríme čas, kde sa dá. O deti sa postarajú učitelia a o zdravie lekári. My máme iné starosti. Treba platiť účty za byt, za telefón, za internet a za krúžky, treba urobiť nákup, navariť a upratať, vyprať, vybaviť maily, odpísať učiteľke a pripraviť si veci do práce. Každý deň znova a znova na nás padá množstvo povinností, a my bežíme od jednej k druhej, aby sme ich všetky stihli vybaviť. Nie je kedy sa zastaviť. Nie je kedy si oddýchnuť. Nie je kedy si urobiť čas pre seba a spomaliť.

Nie je čas na nič

Paradoxne, to je to, čo by sme najviac potrebovali. Spomaliť. Vypnúť. Vykašlať sa na všetky tie zdanlivo nevyhnutné veci, pri ktorých sa zdá, že neznesú odklad. Viete, čo sa stane, ak raz skúsite vyhlásiť štrajk a polovicu svojich povinností vynecháte? Nič! Nestane sa vôbec nič. Že niektoré veci nebudú splnené? No a??? Nič vám v živote neujde. Všetko, čo musíte urobiť, je zmeniť pohľad na vec. Znížiť dôležitosť. Uvedomiť si, že sme na tento svet neprišli preto, aby sme sa naháňali ako škrečok v kolese a neustále riešili banálne problémy. Kašlať na ne!

Čo je však naozaj dôležité, je nájsť si čas pre seba

Raz som niekde počula, že si treba nájsť každý deň aspoň hodinu na meditáciu. Kto na to nemá čas, ten by si mal na to vyhradiť dve hodiny. Lebo to potrebuje viac. A čo vy? Robíte to? Alebo si myslíte, že sedenie v tichu je len stratený čas? Nie, nie je! Po takomto sedení v tichu, len sám so sebou, budete pokojnejší a láskavejší.

Ušetríte kopec času, ktorý ste predtým venovali sporom a hádkam. Zbavíte sa stresu, vďaka čomu budete výkonnejší a efektívnejší. Zníženie stresu bude mať zároveň ohromný pozitívny vplyv na vaše zdravie. A čo je najlepšie, bez toho, aby ste sa niekam náhlili, budete môcť v tichu pracovať na tvorbe svojej lepšej budúcnosti. Stačí pritom tak málo. Len si ju vedieť predstaviť a precítiť, akoby sa už stala. Oslobodiť svoju myseľ od neustáleho premýšľania nad minulosťou a pozerať sa vpred. Ak to zvládnete, potom sa už môžete len šťastne usmievať. Pretože budete vedieť, že všetko, čo ste si vysnívali, je už na ceste k vám.

Prevziať zodpovednosť za svoj život znamená nezvaľovať vinu na druhých

Uvedomiť si, že všetko, čo nám do života príde, sme si vytvorili sami. Ak je to zlé a nechceme, aby sa to opakovalo, treba niečo zmeniť. Možno zmeniť svoje konanie, možno zmeniť svoje postoje či myslenie. Vedome a cieľavedome na sebe pracovať. Zameriavať pozornosť tým správnym smerom, na to, čo chceme. A keď to spravíme, deň za dňom budeme pozorovať, ako sa nám život zrazu mení k lepšiemu. Našou zásluhou. Lebo či sa nám to páči, alebo nie, svoj život si tvoríme sami.

Martina Janková

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať