Počkaj, keď budeš v mojich rokoch? Nepotrebujete vedecky podložené vylepšováky – potrebujete iba robiť. 

Ako začať športovať po 40-ke

Pandémia nadváhy a obezity… Ako začať športovať po 40-ke?

Keď som bol mladý, vraveli mi „počkaj, keď budeš v mojich rokoch“. Dnes mám 47 rokov a stále sa nájdu ľudia, ktorí povedia „ešte si mladý“. A ja sa usmejem, lebo viem, že oni v mojom veku na tom boli už aj tak zle.

Moja postava je podobná tej spred 30 rokov a je dôsledkom života posledných rokov, kedy som si povedal, že musím opäť začať s pravidelným pohybom, lebo inak som dosť trpel bolesťami. Takže aj keď na postave nemusí záležať, záleží na tom, ako sa cítim a ako vládzem počas dňa fungovať.

Keďže magazín 40+ je pre mojich rovesníkov, rád by som zdieľal informácie, ktoré sa môžu zísť aj ďalším. A tu je teda prvý z textov. Do 40+ ho posielam v čase mojej dovolenky, kde panujú dve pandémie, z nich jednou je nadváha a obezita, ktorou trpí asi viac ako 80 % ľudí. Text vznikol z rozhovorov s ľuďmi, preto nie je jedinou pravdou, ale odzrkadľuje skúsenosti z obmedzeného počtu rozhovorov za niekoľko rokov môjho života.

Väčšina ľudí, ktorí majú problém s hmotnosťou, je presvedčená, že dosiahnuť výsledky musí byť náročné. 

Ak to je lacné, ak pri tom netrpia, ak sa nemusia do niečoho nútiť, nemôže to fungovať.

Vďaka tomu vznikajú rôzne diéty, trendy a sofistikované riešenia opierajúce sa o najnovšie vedecké poznatky. Ideálne je vytvoriť závislosť na riešeniach alebo prichádzať neustále s novými možnosťami pre všetkých, ktorí sa neprestajne trápia a spoliehajú na zázraky.

Je to riešením? Je dobré obetovať život trendom?

Nebolo by lepšie poznať úplné základy a princípy, dodržiavať ich a potom sa tešiť z dôsledku, ktorým bude zdravé telo aj myseľ?

Viete, aká je najčastejšia reakcia, keď sa so mnou niekto začne rozprávať na tému výživa, chudnutie, športovanie a zdravie?

  • Ja viem.
  • Druhá najčastejšia reakcia je – to všetko viem.
  • A tretia – viem všetko, len je to náročné na dodržiavanie.

Všetky reakcie sú o tom istom – len sú inak rozvinuté.

Zďaleka nemôžem povedať, že viem všetko. Naopak, čím viac viem, tým väčší rešpekt mám pred tým, čo všetko ešte neviem.

Keby som fungoval v presvedčení z jednej z tých reakcií (a teda akože vedel všetko), asi by som bol paralyzovaný a nič udržateľné by som neurobil, lebo by som nevedel, čo z toho všetkého mi stačí robiť, aby som dosiahol, čo chcem.

Ako začať športovať po 40-ke?  Nepotrebujete najlepšie, najúčinnejšie a vedecky podložené vylepšováky – potrebujete iba robiť.

Dnes krok, zajtra ďalší a potom ďalšie, až kým nebudete na ceste, na ktorej chcete byť.

No a po tej ceste už iba pokračovať.

Ako prvé je teda potrebné vedieť si stanoviť ciele. Také realistické, nie iba uletené fabulácie.

A hneď po cieľoch sa zamerať na to, čo pre dosiahnutie cieľov treba urobiť a nakoniec to aj robiť.

Ak neviete ako, sledujte texty, ktoré budem uverejňovať a ak vám niečo nebude jasné, napíšte to do komentárov alebo mi pošlite správu.

Martin Vacho

zacniapokracuj@gmail.com

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať