Ako začať podnikať po 40ke?

Mária Harvaníková: Kvôli šetreniu nákladov sa firmy často zbavujú skúsených manažérov

Mária Harvaníková sa po rokoch praxe v oblasti prieskumných agentúr rozhodla pre reštart. Práca ju už nenapĺňala a chcela vyskúšať niečo nové. Ale z gruntu. Zamestnala sa v recruitment firme. Práca sa jej páčila, ale dlho tam nevydržala, pretože „nesadla“ majiteľovi. Po necelých dvoch mesiacoch bola z kola von. Dostala výpoveď.  Vtedy prišla myšlienka založiť si svoju vlastnú firmu. Dnes pomáha iným s hľadaním práce a s obsadzovaním pozícií. Bude hostkou našej panelovej diskusie na Profesia days a tak sme sa rozhodli, že ju vyspovedáme.

Mária, ako dlho si pociťovala nespokojnosť a odhodlávala si sa ukončiť prácu v oblasti prieskumov trhu?

Prieskumy boli môj život, bavilo ma hrabať sa v číslach a hľadať súvislosti, ale zároveň ma bavil kontakt s klientom. Bolo to v mojej druhej práci, keď mi šéf priniesol na stôl pracovnú zmluvu k podpisu so slovami: Maji, ty to vieš s klientmi, pomôžeš mi s akvizíciami. V ďalšej práci som dostala príležitosť viesť slovenskú pobočku, ale popri malých deťom som hľadala menej časovo náročnú prácu.

Posledným „prieskumníckym“ miestom bol kontrakt na dobu určitú jeden rok. Keď sa blížil koniec, aj šéf sa nevedel rozhodnúť, či mi kontrakt predĺži, aj ja som mala pocit, že toto už ďalej nechcem robiť. Nakoniec som mu vďačná, že to rozhodol za mňa a nechal ma ísť.

Mala si už po 40ke. Novú prácu si si našla ihneď? Alebo to trvalo?

Bolo to pred piatimi rokmi a prácu som si našla takmer hneď. Absolvovala som asi tri pohovory a tam, kde ma prijali, som nastúpila. Zhodou okolností to bola maličká personálna agentúra. Ale nevydržala som tam dlho. Ako píšeš v úvode – majiteľovi „som nesadla“. A rozhodla som sa podnikať.

Ako začať podnikať po 40ke? Mala si už predtým skúsenosti s podnikaním? Pretože nie je jednoduché opustiť „istoty“ zamestnania a pustiť sa do podnikania…

Nemala a dovtedy som ani neuvažovala, že by som nebola zamestnanec. Ale práve v tejto firme pracovali kolegyne na živnosť a ospevovali mi, aké to má výhody. Po tom, ako som dostala výpoveď, som sa rozhodla takmer okamžite. Váhala som iba medzi tým, či si otvorím živnosť alebo založím s.r.o. Po zvážení všetkých za a proti som sa rozhodla pre s.r.o. Musím ešte povedať, že veľmi mi pri rozbehu pomohlo, že som rozumela princípu, ako firma funguje. Tým, že som viedla pobočku, mala som túto časť agendy zvládnutú.

Išlo všetko hladko? Alebo boli aj trpké chvíle?

Samozrejme, že nešlo všetko hladko. Najhoršie asi bolo obdobie, kedy mi po sebe štyria kandidáti, ktorých klienti prijali, odmietli ponuku prijať. Vtedy som uvažovala, že to nechám tak, ale moja múdra a staršia sestra mi povedala, aby som počkala aspoň jeden rok, že to je tak akurát, aby som mohla vyhodnocovať. A mala pravdu. Potom sa to akoby šibnutím prútika rozbehlo. No a samozrejme, vďačná som aj manželovi, ktorý ma od začiatku podporoval a v mnohých veciach mi pomáhal. Aj keď nie je súčasťou firmy, doteraz sa s ním radím, ak sa potrebujem rozhodnúť.

Dnes pomáhaš iným. Ako vnímaš situáciu pre ľudí po 40ke či 50ke na pracovnom trhu?

Vnímam túto situáciu veľmi silne a často sa na túto tému rozprávame s kolegyňami. Dokonca niekedy už dostaneme zadanie, aby sme posielali iba kandidátov do určitej vekovej hranice. Väčšinou sa personalisti vyhovoria na manažérov, ktorí si vraj starších ľudí ani nepozvú, takže je to zbytočná námaha.

V ktorej oblasti / segmente sa seniori uplatňujú ľahšie?

Nedá sa určiť odbor alebo segment, kde sa seniori ľahšie uplatnia. Podľa toho čo počúvam a čítam, sa problém s uplatnením týka všetkých oblastí, a to od výroby až po manažment.

Kde vnímaš najväčší problém v oblasti zamestnateľnosti skúsených ľudí na Slovensku?

Najväčším problémom je z môjho pohľadu to, že kvôli šetreniu nákladov sa firmy zbavujú skúsených manažérov a namiesto nich prijímajú menej skúsených mladých ľudí, ktorých samozrejme majú nižšiu mzdu. Takýto manažér k sebe automaticky hľadá mladých ľudí a seniornejších kandidátov zamieta. A máme na svete uzavretý kruh, z ktorého sú seniornejší kandidáti vylúčení.

Okrem tejto príčiny sú to hlavne predsudky, ktoré majú personalisti voči seniorným kandidátom – budú pre firmu drahí, budú nespokojní, ak budú zastávať nižšiu pozíciu, nebudú už takí výkonní a podobne. Je veľmi prospešné na túto tému otvárať diskusie, nakoľko populácia starne, a teda sa tento problém bude musieť riešiť.

S Máriou a ďalšími členmi tímu sa budete môcť stretnúť aj osobne počas Profesia days už tento týždeň. Celý program nájdete tu:

Našou účasťou na Profesia Days chceme podporiť ľudí po 40ke, ktorí si hľadajú prácu alebo zmenu kariéry

Mohlo by vás zaujímať