Iveta Bušovská prešla po 40-ke vlastným reštartom. V minulom článku sme sa s ňou rozprávali o jej vyhorení a o tom, ako sa to celé dá zvládnuť a prežiť. Po zlom období prichádza dobré. Dnes budeme s Ivetkou debatovať o jej projekte. Možno bude inšpiráciou aj pre iných…
Ivetka, čo je to presne Hýčkareň a ako ste prišli na názov? Či celé to bolo spontánne?
Vždy som mala rada pohodu a usmiatych ľudí, ktorí neberú seba, ani život príliš vážne. V dobrej atmosfére prichádzajú skvelé nápady, človek je uvoľnený, odpočinutá myseľ je schopná priniesť nové, prínosné myšlienky.
Počas svojho pracovného života som bola neustále akýmsi stmeľovačom, dokázala som spojiť aj na prvý pohľad nespojiteľných ľudí a ukázať im, že pri správnej miere tolerancie sa môžeme vzájomne inšpirovať, učiť sa od seba navzájom, podporovať sa a môže to byť osožné pre všetkých.
Už počas manažérskej práce som s priateľkou cez naše OZ Aktívny život začala organizovať víkendové pobyty pre manažérov, potom neskôr aj relaxačné a jogové pobyty pre ženy a zistila som, že tieto aktivity ma nesmierne bavia a tešia. Preto som začala rozmýšľať o vlastnom priestore, v ktorom sa budem môcť častejšie stretávať s ľuďmi, kde budem môcť organizovať podujatia na rôzne témy a odovzdávať svoje znalosti a praktické skúsenosti ďalej.
Keďže už 12 rokov sa aktívne pohybujem aj v oblasti vzdelávania dospelých, viem, že najmä pre skupinu 40+ je nesmierne dôležité neprestať na sebe pracovať, neizolovať sa a nestratiť chuť spoznávať ľudí a učiť sa nové veci.
Často ľudia zostávajú pasívne v roli obete, obzvlášť, ak si prešli nejakým sklamaním, či už v práci, alebo v súkromí a potom sú frustrovaní, obviňujú spoločnosť, systém a všetkých naokolo zo situácií, v ktorých sa nachádzajú.
Počas rokov praxe som získala skúsenosti a spoznala mnoho zaujímavých ľudí, ktorí inšpirovali mňa a verím, že by mohli inšpirovať aj iných. Túžila som byť organizátorkou a moderátorkou obohacujúcich stretnutí a, v prípade záujmu, pomáhať ľuďom hľadať ich vlastnú cestu. Na svojej FB stránke Cesta k spokojnosti, ale aj na svojich webových stránkach, sa už nejaký čas snažím o týchto témach písať a podnecovať ľudí k diskusiám.
Zistila som však, že ľudia, a najmä my, ženy, často nedokážeme otvorene vyjadrovať svoje názory cez sociálne siete, že potrebujeme dlhší čas na to, aby sme cítili dôveru. Online svet je fajn a dnešné časy potvrdili jeho dôležitosť, ale nemal by nahrádzať skutočnú komunikáciu a stretnutia naživo.
Možno aj preto prišla myšlienka vytvoriť priestor, kde sa môžu ľudia vyrozprávať…
bez obáv a strachu, bez porovnávania, bez žiarlivosti. Priestor vhodný najmä pre ženy v mojom veku, ale naše dvere sú otvorené pre všetkých, ktorí majú záujem.
Hýčkareň je teda pokračovaním mojich doterajších aktivít a verím, že môžeme pomôcť mnohým, ktorí pomoc potrebujú. A čo sa týka názvu, bolo to naozaj spontánne. Vymysleli sme to na káve s mojou priateľkou Stankou, ktorá mi pomáhala s webovou stránkou.
Už nejaký čas som si uvedomovala, že rýchly spôsob života, nedostatok tolerancie a neschopnosť vzájomne sa počúvať, spôsobujú problémy vo vzťahoch nielen v rodinách, ale podľa mnohých štúdií patria nezdravé vzťahy na pracovisku k najčastejším dôvodom, kvôli ktorým ľudia odchádzajú aj z dobre plateného miesta.
V našej Hýčkarni sme ochotní počúvať, bez potreby poskytovať nevyžiadané rady. Ak však o radu požiadate, budeme vaším sprievodcom a pomôžeme vám nájsť odpovede.
Ako začať podnikať po 40-ke a čomu všetkému sa v rámci projektu Hýčkareň venujete?
Mojím cieľom bolo vytvoriť komunitu podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí chcú niesť plnú zodpovednosť za svoj život a svoje šťastie. Ľudí, ktorí sú otvorení novým podnetom, nemajú problém spoznávať seba aj iných a otvorene komunikovať na rôzne témy. Snažila som sa vytvoriť pohodový priestor, v ktorom budem ponúkať bezpečie aj pre tie najhlbšie rozhovory, kde budú mať naši návštevníci možnosť zastaviť sa na chvíľu, vypnúť, oddýchnuť si od bežných starostí a zrelaxovať.
Takpovediac odhodiť masku a dovoliť si „byť sám sebou“.
Spolupracujem aj s odborníkmi z rôznych oblastí, aby sme mohli poskytovať komplexné služby podľa požiadaviek našich klientov.
V našej Hýčkarni www.hyckaren.sk v Banskej Bystrici sme mali širokú ponuku služieb, ponúkali sme individuálne poradenstvo a koučing v oblasti osobnostného rozvoja, pomáhali sme ľuďom so sebapoznaním a sebauvedomovaním si svojich silných stránok a pri ich následnom rozvoji.
Keďže som presvedčená, že iba šťastné ženy, spokojné samy so sebou, môžu mať zdravé vzťahy, byť inšpiráciou pre svoje deti, priateľov či kolegov a kolegyne, ponúkali sme aj služby v oblasti image poradenstva, robili sme workshopy, kde sme učili ženy, ako sa vhodne obliecť či nalíčiť na rôzne príležitosti. Organizovali sme „Babské dni“, kde sme sa venovali obľúbeným ženským činnostiam, hovorili sme o knihách, rozoberali spolu filmy, módu a, samozrejme, mužov .
Veľa sme sa spolu nasmiali. V Hýčkarni sme aj pravidelne cvičili a organizovali stretnutia zamerané na zdravý životný štýl. Organizovali sme stretnutia drobných tvorcov a preberali spoločne možnosti podnikania v daných oblastiach, či prípadné možnosti online marketingu.
To všetko však už aktuálne musím opisovať v minulom čase, lebo viac ako 2-mesačná prestávka kvôli vládnym opatreniam zasiahla aj do našich aktivít a prinútila ma z ekonomických dôvodov Hýčkareň presťahovať z Banskej Bystrice do malebnej vinárskej oblasti na juhu Slovenska, kde máme chalupu.
Na základe reálneho vyhodnotenia danej situácie som sa rozhodla venovať čas trávený doma vypracúvaniu novej koncepcie a rozšíreniu pôvodného projektu. Som nadšená, lebo máme pripravených množstvo noviniek a pred spustením je už aj nová stránka www.cestakspokojnosti.sk, ktorá by mala zastrešovať naše doterajšie aktivity, ale aj pripravované novinky. Chceli by sme ju spustiť už v priebehu júna, takže sa už na to veľmi teším. Nechcem dopredu prezrádzať, ale bude si z čoho vybrať.
Aj naďalej sa budeme snažiť podporovať svojich klientov v tom, aby si viac verili a venovali sa práci, ktorá ich bude nielen baviť a tešiť, ale postupne aj živiť. Chceme využívať vlastné skúsenosti z oblasti obchodu a manažmentu, ale inšpirovať aj skutočnými príbehmi ľudí, ktorí sa odvážili ísť svojou cestou a tvoriť skutočné hodnoty. Vzájomne sa spájať a podporovať.
Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí uvažujú nad zmenami v živote a boja sa vykročiť?
Ak ste to už nestihli počas týchto mesiacov, skúste sa aspoň teraz na chvíľu zastaviť a položiť si zopár otázok:
Som spokojný(á) so svojim životom?
Čoho konkrétne sa bojím, z čoho mám strach?
Čo by mi mohla priniesť zmena?
Aká by mala byť moja vysnívaná budúcnosť a som na ňu pripravený(á)?
Som schopný(á) vzdať sa svojej minulosti?
Nemali by ste však čakať príliš dlho, buďte aktívni a prístupní novým príležitostiam. Stačí kráčať životom s otvorenými očami. Nikdy neviete, kedy stretnete naozaj zaujímavých ľudí. Pýtajte sa a pozorne počúvajte, možno aj vďaka tomu zistíte KTO skutočne ste a po čom túžite.
Zmena je život, preto je fajn meniť svoje zaužívané vzorce správania a občas vyskúšať aj inú cestu.
A teraz je na to ten najvhodnejší čas.
V našom projekte vám s tým môžeme pomôcť a budeme veľmi poctení a potešení, keď nás o pomoc požiadate a naše rady vám budú prospešné.
Nechajte sa hýčkať a doprajte si spokojný a šťastný život, v ktorom môžete byť sami sebou.
Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/
Mohlo by vás zaujímať…
ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt