Rajčiny a uhorky pred policajnou stanicou a mestským úradom. Liečivé byliny na cintoríne?

Ako začať pestovať zeleninu v meste?

Rajčiny a uhorky pred policajnou stanicou a mestským úradom. Liečivé byliny na cintoríne? V nedávnom rozhovore s Hankou Sekulovou ma prekvapilo, že na svete už existujú mestá, kde sa rozhodli pestovať zeleninu a bylinky všade, kde sa dá. Dokonca aj na cintoríne… Keď sa pozrieme vôkol našich bytových domov, dosť často vidíme smutný obraz. Samý betón, a kde nie je betón, tak tam je tráva… Vysušená, samozrejme! Ale dá sa to zmeniť. Ako začať pestovať zeleninu v meste?

Inšpirácia z mesta Todmorden…

Miestni z mesta Todmorden sa rozhodli, že postupne budú pestovať jedlé rastliny všade, kde to pôjde. A to doslova a do písmena. Škoda, že sme o tom nevedeli, lebo za posledné dva roky, keď sme boli doma, mohli sme premeniť Slovensko na jednu veľkú jedlú záhradu. Ale nikdy nie je neskoro. Treba sa iba prepojiť a začať robiť.

Ako začať pestovať zeleninu v meste
Ako začať pestovať zeleninu a ovocie v meste

Hanka v rozhovore uviedla veľa zaujímavých detailov…

Hovorila aj o tom, prečo máme také sucho a čo by nám vedelo pomôcť. Veď už len fakt, že by sme zamenili trávniky za lúčne trávne porasty by mohol znamenať oveľa viacej potravy pre včely a menej nárokov na zavlažovanie. A nielen to. Pomohlo by to obnoviť aj cyklus zrážok…

Zoberme si príklad zo spomínaného mesta Todmorden. Záhony čakajúce na zber úrody sú tam všade. Aj na vlakovej stanici, na parkovisku u obchodného domu, pred zdravotným centrom, i základnou školou. V škole tiež založili aquaponický systém poskytujúci čerstvé obedy pre deti.

Podarí sa to aj u nás? Pozrite si celý rozhovor a ak vás zaujme, nechajte nám priamo na YouTube odkaz a zdieľajte.

Geniálne veci sú jednoduché…

Pripravila a moderuje: Martina Valachová

P.S: Ak bývate v byte a začali ste pestovať bylinky či zeleninu vo vnútroblokoch, napíšte mi. Radi o tejto inšpirácii prinesieme reportáž…

Mohlo by vás zaujímať