Viete, kde je to miesto, na ktorom väčšina ľudí energiu stráca a ja ju beriem? V hlave.

Ako začať cvičiť bez ohľadu na vekKde je to miesto, na ktorom väčšina ľudí energiu stráca a ja ju beriem? V hlave.

Pomerne často dostávam dve otázky:

Kde berieš čas na cvičenie?

Kde berieš energiu na cvičenie?

Zatiaľ čo na prvú otázku sa dá odpovedať veľmi ľahko, odpoveď na druhú je zložitejšia. Pri otázke času sa väčšiny ľudí stačí opýtať, koľko času týždenne strávia sledovaním TV alebo ich alternatív na sociálnych sieťach. Väčšina ľudí neproduktívnym pozeraním do obrazoviek denne minie niekoľko hodín. Také cvičenie pre zdravie je záležitosť cca 30 minút denne, a teda otázkou priorít.

Druhým dôvodom, prečo človek nemá čas cvičiť, sú vraj deti. Sorry, to je najhoršia výhovorka, akú môžete použiť! Je to doslova nezodpovedné, pretože deti sa najlepšie vychovávajú vlastným príkladom. To ako chcete, aby sa na vás vaše deti pozerali? Ako chcete, aby si vážili samých seba? Ako ich chcete naučiť, že ak niečo chcú, musia niečo pre to aj robiť a že život nie je instantná polievka?

V závere článku stručne uvediem benefity pravidelného cvičenia, aj napriek tomu, že skoro každý mi povie skôr, ako sa k výhodám dostanem „ja viem, že by som mal/a cvičiť a prečo je to dôležité“ – no skúste ma prerušiť teraz v písaní. Smola, nedá sa. Ako začať cvičiť bez ohľadu na vek a kde hľadať čas na cvičenie?

Kde beriem energiu?

Beriem ju tam, kde ju väčšina ľudí míňa a zároveň viem, že žiť sa nedá iba zo vzduchu či lásky.

Kde je to miesto, na ktorom väčšina ľudí energiu stráca a ja ju beriem? V hlave. Predstavte si, že to je naša najväčšia energetická záťaž. V detstve som kdesi počul „ťažko je ľahko žiť…“. Je to fakt. Ťaží nás materialistický svet, v ktorom ak chce človek čo len prežiť, musí sa trochu obracať. Nebodaj, ak nemal „dobrú“ štartovaciu pozíciu do života, je zaťažený úvermi a ako bonus vychováva deti sám. Takých príbehov je okolo mňa veľmi veľa a keby aj nebolo, tiež takým životom žijem.

Aby som energiou neplytval, svoju pozornosť musím zameriavať na iné, než „dúfam, že budem mať z čoho zaplatiť účty a za čo dať deťom jesť“. To isté sa dá povedať aj „tak, a teraz potrebujem urobiť niečo pre to, aby bolo z čoho a za čo…“.

Niekto plytvá energiou aj tým, že sa musí trmácať v MHD alebo v mestskej doprave ako takej. Môže si však tú istú cestu prejsť aj pešo a potom si to porovnať. Bolo to rýchlejšie pešo? Menej som sa potil alebo mi bolo teplejšie? Zmokol som alebo som sa opálil? Pozoroval som, ako v daždi kolesá striekajú vodu do strán alebo ma tá striekajúca voda pod dáždnikom premočila?

Je jedno, akú situáciu človek má, dôležité je, ako na situáciu zareaguje.

Ak je to negatívna reakcia, je smiešne očakávať, že výsledok bude pozitívny.

Som si istý, že ľuďom by pomohlo naučiť sa úcte k sebe samému. Tým sa naučí k úcte a vďačnosti všetkému naokolo. Úcta k sebe nie je samoľúbosť, egocentrickosť ani narcizmus. Aby sme vedeli mať úctu k sebe samému, musíme sa naučiť byť k sebe úprimný, byť schopný/ochotný vidieť a priznať si pochybenia, ale aj všetky malé víťazstvá. Iba tak dokážeme druhých prijať s chybami, dať im šancu napraviť ich a zároveň budeme vedieť, ako veľa znamenajú aj malé pokroky, ak sú ocenené alebo aspoň videné.

Úcta nám umožňuje radovať sa, oslavovať pokroky a v druhých podporovať to, čo v nich väčšinou drieme. Toto je najsamsuper, lebo je to nekonečný zdroj našej vlastnej mentálnej energie a pomáha nám to neustále osobnostne rásť.

Veľmi dávno mi jedna známa povedala, že si myslela o tých, ktorí cvičia, aby mali krajšiu postavu, že sú to chudáci…

Chudáci, ktorí nemajú čo ponúknuť vo svojom vnútri, a tak sa snažia zaujať svojim obalom. Povedal som, že určite sú aj takí a potom je tu skupina ľudí, ktorí práve tú svoju vnútornú krásu dostali na povrch. Aby však vedela, ako to myslím, musela by si prejsť svoju vlastnú cestu transformácie, lebo iba vlastné poznanie jej dá odpoveď. Pár rokov nato sme sa náhodne stretli, vyzerala skvelo, žiarila a povedala, že sa cíti lepšie, ako predtým a že je šťastná.

Áno, aj toto sú vedľajšie účinky pravidelných aktivít pre zdravie.

Začať sa hýbať môže byť aj nebezpečné. Naozaj! Stačí to urobiť hlúpo.

Myslím naozaj hlúpo. Stačí nevedieť úplné minimum, ktoré by človek mal vedieť. Ako viete, či poznáte potrebné minimum? Skúšali ste už začať s cvičením? Ak áno a chýbalo vám potrebné minimum informácií, potom ste skončili (alebo čoskoro skončíte) na vyčerpanosť, zhoršené zdravie, stagnáciu a najčastejšie kombináciu všetkého.

Čomu za to vďačíte? Jasné, že sebe, ale zas náš mozog nemusí byť dokonalejší, ako príroda, ktorú sme ignorovali. Príroda totiž zariadila v našom tele všetko potrebné. Ak potrebujeme extra výkon, dostaneme doping prostredníctvom zvýšenej produkcie hormónov v našom tele. Niektoré z hormónov nám spôsobujú pocit šťastia a stávame sa v tom šerom svete na ňom závislí. Ale dokedy sa to dá?

Ako dlho môžeme vyžadovať od nášho tela viac, ako mu dávame, iba preto, že v našom tele fungujú tieto stimulačné prvky? No, proste, do doby, kým sa naše telo, teda pohybový aparát ako taký nepokazí. Môže sa pokaziť aj niečo iné – zlyhať totiž môžu aj životne dôležité orgány. Už som napísal úvod, tiež dôvody prečo necvičiť hlúpo a teraz napíšem, ako na to ísť správne a čo za to získate.

Ak necvičíte, je to návyk.

Takže si ako prvé potrebujete vytvoriť nový návyk, ktorým je čas pre seba. Môžete začať napríklad každodennou prechádzkou trvajúcou 30 minút bez zastavenia. Za týždeň je to 3,5 hodiny chôdze. Nie, nie je to isté ako ísť na 3,5 hodinovú prechádzku raz za týždeň! Počas prechádzky si môžete vypočuť nejaký inšpiratívny podcast alebo si môžete iba vychutnávať prítomný okamih, každý nádych, výdych, pohľady na stromy, nebo, vodu, zvieratká, deti alebo čokoľvek, čo sa vám bude páčiť. Nie vždy je to ľahké, ale skúste hľadať a časom budete vidieť viac pekného, ako chmúrneho.

Ako začať cvičiť bez ohľadu na vek a kde hľadať čas na cvičenie?

Keď už viete, akej aktivite by ste sa chceli skúsiť venovať, venujte sa jej spočiatku 2 až 3-krát za týždeň a ostatné dni v týždni pokračujte v prechádzkach. Vyberajte si aktivity, ktoré vás časovo nebudú zväzovať a po ktorých sa budete cítiť fajn, nie vyčerpane. Tiež by ste mali sledovať pulz srdca počas aktivity. Ak sa totiž dáte hneď na vysoko intenzívne intervalové tréningy (HIIT), svojmu telu veľmi nepomôžete – možno spočiatku, kým svoju prácu robí produkcia už spomínaných hormónov.

Prečo sledovať pulz?

Na život človek dostal cca 4 mld. úderov srdca. Ak je váš pokojový pulz vysoký, lebo telo nie je trénované, skracuje sa život. Ak však pôjdete pri netrénovanom srdci na hranicu maximálneho tepu (bežné pri HIT aj HIIT), tiež srdce (ale vlastne nielen srdce) dostáva riadne zabrať. Pravidelné aktivity časom spôsobia, že pokojový pulz bude klesať a pri aktivite zvládnete viac aj pri pulze v kardio zóne. Sledovanie pulzu vám povie, či na to idete správne.

Pitie tekutín je dôležité

Niekedy sa človek viac potí, inokedy je v klimatizovanom či vykurovanom prostredí, a to všetko vstupuje do toho, koľko treba piť. Žiadny jednoznačný návod na odporúčané množstvo nehľadajte. Pite tak, aby ste si pri „odpúšťaní“ pre zápach moču nemuseli dávať rúško a ani nemali výčitky, že spláchnete pomarančový džús. Áno, moč má byť svetlý a bez zápachu. Ak je iný, je to obraz toho, ako sa o svoju telesnú schránku staráte.

Spánok neoklamete…

Lepší spánok je, ak máte dostatok minerálov, trvá dostatočne dlho (väčšina dospelých 7 až 9 hodín) a idete spať s čistou hlavou (tým nemyslím na vlasy). Viete o tom, že problémy pred spánkom aj tak nevyriešite počas noci? Tak neriešte a tešte sa na druhý deň, lebo ak sa budete tešiť z toho, že sa prebudíte, je väčšia pravdepodobnosť, že sa tak stane.

Výživa?

Nie každý vie, čo má jesť a aj u toho, kto si myslí, že vie a že jeho strava je super, je potrebné myslieť na to, že čím viac si myslíme, že vieme, tým viac sa obmedzujeme pre nové poznania. Niekedy to funguje tak, že čím viac človek vie, tým má pocit, že toho vie menej a stále sa snaží niečo vylepšovať. To sa začne meniť na život v otroctve jedla. Neoberajte sa o slobodu. Jedlo je tu na to, aby nám slúžilo a nie panovalo.

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí si nevedia zostaviť jedálniček a nechcete žiť s pocitom, že ste na diéte, použite dve techniky. Každý deň si pozrite inšpiráciu pre nejaké zdravé jedlo a každý deň si jedno bežné jedlo zameňte za to zdravé, ktoré už máte odskúšané a chutilo vám. Do 3 mesiacov budete mať pestrý a zdravý jedálniček podľa seba. Druhou technikou je rozdelenie jedla do dvoch častí – dopoludňajšie a popoludňajšie. Doobeda sú tie, ktoré nám dávajú viac energie a poobede viac výživy pre svaly. Takže doobeda viac obilnín a/alebo jedlá s obsahom tukov a popoludní viac bielkovín. Doobeda ovocie, poobede viac zelenina.

Ak nebudete mať ani tak energiu alebo ju časom budete strácať, bude to mať niekoľko dôvodov, o ktorých si môžeme napísať zas v ďalšom článku.

Uvidíte, aké „divy“ sa začnú diať už len po týchto zmenách, ktoré začnete dávať do praxe.

Benefitmi aktívneho života totiž sú: zdravé srdce, silnejšia imunita, funkčný pohybový aparát, lepšia hustota kostí, menej bolesti, viac radosti, lepšie okysličenie buniek, lepšia sexuálna senzibilita, predchádzanie atrofovaniu svalov s pribúdajúcim vekom, rýchlejší metabolizmus, lepšia pleť, eliminácia celulitídy a porúch lymfatického a nervového systému. Ak športujete a máte pocit, že niečo z toho u vás nie je v poriadku, je možné, že telu dávate viac zabrať, ako ste schopní ho vyživovať a regenerovať.

Držím palce a ak hľadáte odpovede, napíšte a môžem skúsiť na ne zrozumiteľne a dostatočne odpovedať.

Základom je začať a najlepšie teraz, lebo to je jediný správny čas.

Želám vám čo najviac energizujúcich dní.

Martin Vacho

zacniapokracuj@gmail.com

Korektúry k textu Ako začať cvičiť bez ohľadu na vek a kde hľadať čas na cvičenie : Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať