Ako začať behať po 40ke? Skúste to po indiánsky

Ako začať behať po 40ke? Skúste to po indiánsky

Všade samí bežci. Vnímate to aj vy? Internet sa len tak hemží rôznymi aplikáciami a zariadeniami, ktoré vám merajú váš výkon. Ako však začať s behom tak, aby ste sa neodrovnali? Dobrým návodom môže byť napríklad indiánsky beh. Počuli ste už o ňom? Nie, nebudete potrebovať oblečenie a líčenie ako indián. Iba použijete techniku, ktorá je veľmi stará.

Čo je to indiánsky beh?

V prípade, že ste sa doteraz behu nevenovali a už len vyjsť na tretie poschodie vám dáva zabrať, neničte sa na úvod. Kondíciu treba nadobúdať postupne. Nestavajte si pred seba prehnané ciele. Nenúťte sa napríklad pri úvodných tréningoch bežať. Vôbec nie je hanba, ak zo začiatku pôjdete rýchlou chôdzou. 

Napríklad nordic walking je super spôsob, ako nadobudnúť kondíciu. Neskôr, po týždni, dvoch, či po mesiaci môžete chôdzu prekladať  miernym behom. Možno vám to bude vyhovovať na stálo alebo neskôr začnete intervaly behu predlžovať. Ani sa nenazdáte a zistíte, že je z vás bežec. Stratégiu prekladania rýchlej chôdze s behom používali indiáni. Najmä, ak išlo o dlhšie vzdialenosti. Prečo teda nečerpať z ich skúseností?

Ako zistíte či máte správne tempo pri klasickom alebo pri indiánskom behu?

Ak začnete športovať a rozhodnete sa vyskúšať rýchlu chôdzu, indiánsky beh, alebo už budete chcieť čisto iba behať, mali by ste si overiť správne tempo. Tak, ako pri všetkom, aj tu postačí „sedliacky“ rozum. Nepotrebujete drahé prístroje. Správne tempo sa dá totiž overiť aj tak, že pri behu rozprávate. 

Aby ste netrpeli samomluvou, vyberte sa športovať s parťákom. Ak ste schopní behať, dýchať a popritom aj rozprávať (nelapáte po dychu), ste v správnej rýchlosti pre aeróbne cvičenie. Samozrejme, že nie každému takýto spôsob vyhovuje. Je to však jedna z ľahko overiteľných metód.

Aká dlhá má byť trasa pri indiánskom behu?

Keď ste začiatočník, vzdialenosť a meranie času vôbec neriešte. Ak ste doteraz nerobili nič, každý pohyb je pre vašu myseľ a telo veľký krok vpred. Najprv sa tešte zo svojho odhodlania a víťazstva nad pohodlnosťou.  Uvidíte, že čím častejšie sa budete behu venovať, tým sa začne trasa predlžovať, alebo čas strávený na obvyklom okruhu skracovať.

Okrem toho, nie každý deň je nedeľa. Niekedy je človek unavenejší, niekedy sa zdá, že má energie nazvyš. Nebuďte sklamaný, keď sa niekedy váš výkon zníži, alebo čas na trati predĺži.  Pravidelným pohybom prospejete zdraviu a pestujete si disciplínu. Pohyb je predovšetkým života budič. Má slúžiť vám, nie vy jemu. Aby vám vo vašom vlastnom tele bolo dobre.

Kedy behať? Je lepší indiánsky beh na lačno alebo po jedle?

Dôležitou zásadou, na ktorú by ste asi prišli aj bez toho, aby ste si to v našom príspevku prečítali, je vyhnúť sa športovaniu a teda i behu po jedle. Ak ste typ, ktorý radšej športuje ráno, skúste zjesť kúsok ovocia (banán) a vypiť vodu. 

Úplne nalačno behať nie je rozumné. Po behu si doprajte výdatné raňajky a vyrazte do práce. Ak športujete skôr večer, tak nevybehnite s plným bruchom po výdatnej večeri.  Urobte si medzi večerou a behaním aspoň hodinovú pauzu. Inak vám bude veľmi ťažko a z behu bude viac škody ako osohu. Ak sme vás motivovali, tešíme sa. O indiánskom behu často hovorí aj Zuzana Vačková, ktorá ním tiež začínala. Prečítajte si náš rozhovor s ňou.

Sledujte aj vaše kĺby a kolená, pretože nesprávny a tvrdý povrch v kombinácii so zlou obuvou vás môže stáť zdravie. Viacej som sa o tom rozprávala s Tomášom Jakubíkom z Clinica Orthopedica o bolesti kolien, kĺbov a chrbticehttps://www.40plus.sk/bolest-kolien-klbov-chrbtice-tomas-jakubik-clinicaorthopedica/

Martina Valachová

A takýto krásny pohľad som dnes zachytila telefónom pri mojom popoludňajšom indiánskom behu.  Ako začať behať po 40ke? Skúste to po indiánsky:)

Ako sa vyhnúť bolesti a úrazom pohybového aparátu v strednom veku

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať